הממשלה לא בדקה לעומק כמה תעלה הרפורמה בחשמל

הממשלה ניהלה את מגעי הרפורמה במשק החשמל על בסיס הערכה שלפיה הרפורמה תניב מיליארדי שקלים ממכירת תחנות והתייעלות ■ כעת מגבש האוצר ניתוח כלכלי מדויק יותר

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראש הממשלה בנימין נתניהו (מימין) וראש המועצה הלאומית לכלכלה ואבי שמחון
ראש הממשלה בנימין נתניהו (מימין) וראש המועצה הלאומית לכלכלה ואבי שמחוןצילום: עמית שאבי
אורה קורן
אורה קורן

הממשלה ניהלה את מגעי הרפורמה בחברת החשמל על בסיס הערכה כללית, שלפיה הרפורמה תניב מיליארדי שקלים ממכירת תחנות כוח. ואולם הערכה זו לא התבססה על ניתוח כלכלי מפורט ומעמיק לגבי השלכותיה על המשק. למעשה, רק כעת נערך משרד האוצר לביצוע ניתוח כזה, שיוגש עם הרפורמה לאישור הממשלה והכנסת, אם ההסתדרות לא תיסוג מההסכמות — כך אמר אתמול מקור ממשלתי בכיר בצוות המשא ומתן על הרפורמה במשק החשמל.

מבקר המדינה כבר מתח ביקורת ב–2015 על משרדי האוצר והאנרגיה על כך שקידמו רפורמה במשק החשמל ללא בדיקת הכדאיות למשק. המבקר התייחס באוקטובר 2015 להמלצות ועדת יוגב לרפורמה במשק החשמל, וציין כי היה על המשרדים לבחון את כדאיותה למשק ולא להסתפק בעלות ותועלת בגין פרישת עובדים. המבקר הוסיף כי בהעדר מקורות ברורים למימון הרפורמה קיים חשש שהמימון ייפול על הציבור.

השבוע חשף TheMarker כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הנחה את ראש המועצה הלאומית לכלכלה, אבי שמחון, לבצע ניתוח של הכדאיות הכלכלית של הרפורמה למשק.

"גם צוות המשא ומתן יגיש לראש הממשלה נייר מסודר של התועלת למשק", אמר המקור הממשלתי. "כל אנשי המקצוע בצוות סבורים שיש לרפורמה תועלות משקיות אדירות ושחשוב שהיא תתבצע", הוסיף.

לדבריו, "יש לנו הנחות בנוגע למה שהרפורמה תעשה למשק החשמל, וכיצד תחזק אותו. לא ערכנו בדיקה שהניבה מספר מדויק, זה קשה מאוד, אבל ניתן לראש הממשלה הערכות של כמה מיליארדים זה ייתן למשק, כמה תחסוך חברת חשמל מפרישת 3,000 עובדים ומהתייעלות, ומה תהיה ההשקעה ברשת".

התחנות שחברת חשמל תמכור אינן חדשות, ובהקשר לכך עולה השאלה מה יקרה אם לא תצליח למכור אותן במחיר שהממשלה מעריכה. המקור העריך כי הביקוש לחשמל במשק גבוה, ולכן אין סבירות גבוהה לתרחיש שבו החברה לא תמכור את כל התחנות. לדברי הממשלה לא תקבע מחיר מינימום לתחנה, אך אם יתברר שאין קונה במחיר השוק — התחנה לא תימכר.

תחנת הכוח אורות רבין בחדרהצילום: יוסי וייס / חברת החשמל

המטרה של חברת החשמל: הקטנת החוב

למרות הביטחון שמפגין המקור בדבר כדאיות הרפורמה למשק, התשואה של הרפורמה אינה ברורה. במסגרת הרפורמה אמורה חברת החשמל למכור ארבע וחצי תחנות כוח, אך גם להשקיע בבניית שתיים חדשות ולשדרג את תשתית ההולכה. בנוסף, היא אמורה להוציא את יחידת ניהול המערכת לחברה ממשלתית חדשה. תהליך המכירה יוכל להימשך שמונה שנים, וההכנסות ממנו יתפרשו בהתאם.

מקורות המקורבים לחברת החשמל אמרו כי החברה אמורה לקבל תמורה כספית מהמדינה בגין הוויתור על יחידת ניהול המערכת. עוד אמרו כי בחברה מעוניינים להשתמש בכל הכנסות ממכירת התחנות להקטנת החוב מכ–42 מיליארד שקל לכ–28 מיליארד שקל. מנגד אמר אתמול המקור הבכיר כי חברת החשמל תוכל להשתמש רק בחלק מהכנסותיה ממכירת תחנות לצמצום החוב. זה כשלעצמו יאפשר להקטין את הריבית עליו ולסייע בייצובה הפיננסי. שאר ההכנסות ינותבו להשקעות בתשתיות.

בשבועות האחרונים אישרו בכירים בממשלה כי חלק מעלות הרפורמה יושת על הציבור דרך תעריף החשמל. הבכירים גם לא הוציאו מכלל אפשרות שמחיר החשמל אף יעלה במעט כדי לממן את הרפורמה.

בימים אלה מנהלים צוותים ממשלתיים ומטעם העובדים והחברה דיונים לניסוח פרטי הרפורמה בתחומי היציבות הפיננסית של חברת החשמל, ניהול המערכת, מכירת תחנות ותשלומים לעובדים.

כללי משחק חדשים לשביתות ורפורמות

עובדי חברת החשמלצילום: תומר אפלבאום

בשלב זה מסרבים בהסתדרות להתייחס לשאלה אם יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, יחליט לבטל את הרפורמה במקרה שהמדינה לא תמשוך את עתירתה לבג"ץ. בדיון שהתקיים ב–8 בינואר הבהירו בכירים במשרדי האנרגיה והאוצר כי ההסתדרות תעצור את הרפורמה אם המדינה תתעקש על המשך הטיפול בעתירה.

"אני לא רואה מצב שבו ניסנקורן אומר שממשיכים לעשות רפורמה בזמן שהולכים לו עם בג"ץ על הראש", אמר המקור הבכיר. "כל הגורמים המקצועיים מסכימים שהרפורמה טובה מקודמותיה וגם נתניהו לא מתנגד לה. מנגד ישנן השגות לגבי השאלה מה הבג"ץ ייתן באמת ומה הסיכונים והעלויות מבחינת הבג"ץ והרפורמה", הוסיף.

לדבריו, הממשלה פנתה לבג"ץ כדי לקבוע כללי משחק חדשים בכל הנוגע לשביתות ורפורמות מבניות. כללים אלה ייושמו ברפורמה שדיוניה מתנהלים ללא עיצומי עובדים וללא התערבותם במדיניות הממשלתית.

"מה שתיתן העתירה לבג"ץ היא 'לשים אצבע בעין' (של ההסתדרות, א"ק)", אמר המקור. "מנגד, אם ההסתדרות והממשלה מסכימות לביטול פסק הדין של בית הדין הארצי לעבודה — שהיה שערורייתי ושינה את כללי המשחק — ועושות את הרפורמה, אני לא רואה את הבג"ץ כאפקטיבי", הוסיף.

היצרנים הפרטיים:"לא היינו צד לדיונים"

לדברי מקור ממשלתי, התנגדותם של יצרני החשמל הפרטיים לרפורמה בחברת חשמל לא נחרצת כפי שהם מציגים בפומבי. לטענתו, היצרנים שיגרו מכתב לצוות המשא ומתן על הרפורמה, שבו הציעו להסיר את התנגדותם לרפורמה ואת הבג"ץ שהגישו נגדה בתמורה לתנאים מסויימים.

לדברי המקור, "הביקורת שלפיה היצרנים הפרטיים כאילו מתנגדים לרפורמה היא צביעות. לפני כחודש הם העבירו מכתב למשרד האוצר שבו בירכו על הרפורמה, ורק ביקשו 2,500 מגה־וואט לחלוקה בין שלושתם".

המכתב נשלח על ידי עמוס לסקר, יו"ר פורום יצרני החשמל הפרטיים ולשעבר מנכ"ל חברת החשמל, למנכ"ל האוצר שי באב"ד. בנוסף, ציינו היצרנים, כי כדי שהרפורמה תצליח, על רשות החשמל לוודא גם שחברת החשמל תמלא את חובותיה בהתאם לרישיון ההולכה שלה, ותפתח את רשת ההולכה באופן שיאפשר את חיבורן של תחנות הכוח החדשות לרשת. "ככל שהרפורמה תכלול את הסעיפים שפורטו, חברי הפורום יסירו את התנגדותם וימשכו את הבג"ץ שהוגש על ידם נגדה", כתב לסקר.

מפורום יצרני החשמל הפרטיים נמסר בתגובה: "לצערנו הדיון בנוגע לאופן שבו ייראה משק החשמל התנהל בין האוצר לבין ועד העובדים של חברת החשמל, מבלי לשמוע את מי שאמור לייצר תחרות בתחום החשמל. מאחר ולא היינו צד לדיונים גם לא יכולנו להשפיע על תוכן הרפורמה, להתנגד או לתמוך. ניסינו להעביר את עמדתנו הנוגעת לייצור והולכת החשמל — שהם ליבת הרפורמה, ויקבעו את עתיד משק האנרגיה הישראלי — אך לצערנו מעבר להדלפת תכתובת מקצועית, לא נעננו. לגופו של עניין יובהר כי כדי לפתוח תחרות שתשרת את הציבור בישראל, יש להוציא את חברת החשמל ממקטע הייצור ולשדרג באופן מיידי את רשת ההולכה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?