המדינה תקבע מחיר מינימום במכרז לזיכיון על משאבי ים המלח

הזיכיון של כיל עומד לפוג בקרוב ■ לפי טיוטת המלצות שהוכנה במשרד האוצר, אם אף חברה לא תציע את המחיר המבוקש, תוקם חברה ממשלתית שתקבל את הזיכיון עד 2030

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפעלי ים המלח
מפעלי ים המלחצילום: גיל כהן מגן

המדינה תפרסם מכרז עם מחיר מינימום לקראת תום הזיכיון של כיל בים המלח; אם אף חברה לא תציע את המחיר המבוקש, תוקם חברה ממשלתית שתקבל את הזיכיון, שיסתיים ב-2030 - כך קובעת טיוטת המלצות שגיבש משרד האוצר.

דו''ח הביניים שחיבר משרד האוצר ממליץ לפרסם את המכרז שנה לפני תום הזיכיון. עם זאת, נראה כי מדובר בטווח זמן קצר מדי וייתכן שהפרסום יוקדם. בנוסף, ישנה הסכמה כללית כי בניגוד לעבר אין לפסול הצעות של חברות אחרות כמו פוטאש, שנפסלו בעבר על ידי משרד האוצר. בממשלה חששו אז כי החברה, אשר מחזיקה במפעלי ים המלח הירדניים, תפגע בפיתוח הצד הישראלי של ים המלח.

כיל מעוניינת בהמשך הזיכיון בים המלח, ובממשלה חוששים שתפעל לטרפד יוזמות של מתחרים להתמודד במכרז. זו הסיבה שבמשרד האוצר החליטו שייקבע מחיר מינימום במכרז, שישקף את המשקל הכלכלי האמיתי של ים המלח.

הנחת העבודה של הצוות היא שהמדינה מכרה את הזיכיון המקורי במחיר נמוך מדי לכיל. על רקע זה הוקמה ועדת ששינסקי 2, שקבעה כי כיל תגדיל את תשלומיה למדינה מהפקת המשאבים. בד בבד ניהלה המדינה מאבק משפטי נגד כיל וזכתה בו. אז טענה המדינה כי החברה העבירה לה תמלוגים נמוכים מדי בגין מכירותיה בעבר.

ברמת התמלוגים בולטת העובדה שהצוות שוקל להמליץ על ביטול התמלוגים המוטלים על מוצרי המשך המופקים מחומרי הגלים הנכרים ישירות בים המלח. מהלך שעשוי לשמוט מהמדינה הכנסות של מאות מליוני שקלים בשנה. התמלוגים המוטלים על מוצרי המשך הם נושא למאבק הנמשך בימים אלו בין כיל לבין המדינה.

בהכרעת הבוררות מול כיל שניתנה בסוף שנת 2016 – נקבע שכיל תשלם למדינה תמלוגים לא רק על מוצרי המשך, אלא גם בגין ריבית והצמדה על תמלוגים אלו - אותם היא לא שילמה בעבר. הכרעה שהביאה לכך שכיל צריכה לשלם יותר ממיליארד שקל למדינה. הסכום הזה הוא תוצר של חישוב שעשתה כיל. בנוסף לכך המדינה תובעת מכיל עוד 120 מליון דולר נוספים - בטענה שהעבירה חישוב חסר של תמלוגים בגין מוצרי המשך.

התמלוגים בגין מוצרי המשך הם במידת מה פיצוי על הסיטואציה שיצרה ועדת ששינסקי 2 – שהמלצותיה הביאו לכך שככל שיורדים מחירי האשלג יורד היקף התמלוגים שמקבלת המדינה. כתוצאה מכך שיעור המס על האשלג שמשלמת כיל היום נמוך משמעותית מבעבר. אם הוועדה שלצ יואל נווה תמליץ על ביטול המיסוי בגין מוצרי המשך, הדבר יפגע גם בפיצוי הזה להכנסות המדינה.

לעודד גם חברות מקומיות להשתתף

ההמלצות החיוביות מבחינה סביבתית שהצוות דן בהן - כוללות צמצום של השטח הגיאוגרפי של הזיכיון, החלה של הרגולציה הסביבתית על כלל שטח הזיכיון, חיוב של הזוכה במכרז לטפל במפגעים סביבתיים, והסדרת קציר המלח – כך שבעלת הזיכיון תיקנס אם לא תעמוד בו. מעל הכל הצוות צפוי להמליץ על כך שהזוכה בזיכיון תשלם היטלים על שאיבת מי ים המלח. נכון להיום המים אותם כיל שואבת לצרכי כריית האשלג הם משאב חסר מחיר כלכלי. המצב הזה עשוי להשתנות.

מעבר לכך, אם מישהו חשב אחרת – ההמלצות המסתמנות של צוות נווה הן כי באופן בסיסי הכרייה בים המלח, על הנזקים הסביבתיים שהיא מסבה - צפויה להימשך. הזיכיון גם לא צפוי לחזור לממשלה אלא להישאר בידיים פרטיות. הצוות שוקל להמליץ על הקמת חברה ממשלתית שתוכל לקבל לידיה את הזיכיון – אבל רק כדי להיערך לתסריט הלא סביר בו איש לא מעוניין בזיכיון. הצוות צפוי להמליץ גם על מכרז שיאפשר לכמה שיותר חברות מקומיות וזרות להשתתף בו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים