מנהל רשות המסים: קרן רווחי הגז תחל לפעול ב-2020

בקרן שבה יצטברו הכנסות מרווחי חברות הגז הטבעי המוערכות בעשרות מיליארדי שקלים ■ מנכ"ל משרד הכלכלה, אודי אדירי: "השגנו רפורמה פורצת דרך בחשמל. נקדם ב-2018 חיבור של 50 מפעלים לגז טבעי"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנהל רשות המסים, משה אשר
מנהל רשות המסים, משה אשרצילום: מיכל פתאל
אורה קורן
אורה קורן

קרן השפע מרווחי הגז תחל לפעול ב-2020, כך אישר היום (ד') מנהל רשות המסים, משה אשר בכנס תחזיות משק האנרגיה ל-2018 שעורך המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה בהרצליה. מדובר בקרן שבה יצטברו הכנסות מרווחי חברות הגז הטבעי המוערכות בעשרות מיליארדי שקלים, המיועדים לדורות הבאים.

אשר אמר כי "עדיין לא הגענו למיליארד שקל בקרן לגז ולנפט, בכום שממנו סופרים אותה. נגיע לכך בסביבות 2020 ואחר כך נגבה את ההיטל המיוחד של ששינסקי".

לדבריו, רשות המסים מתכוונת להגדיל את הבלו על דלקים מזהמים כדי להתקדם מתחתית הדירוג של המדינות המפותחות OECD9 לאמצע הדירוג תוך כמה שנים. הכנסות הרשות מהלו על הדלקים עומדות על 20 מיליארד שקל השנה. "זה נתח שקשה מאוד לוותר עליו גם ללא שיקלול השפעות סביבתיות", אמר.

מנכ''ל משרד הכלכלה, אודי אדירי, אמר בכנס כי הלילה הושגה רפורמה פורצת דרך בשוק החשמל.

"סיכמנו את כל הרפורמה הלילה", אמר. "הגעתי הביתה לפנות בוקר ואשתי שאלה אם הפעם התקדמנו. אמרתי לה שסיימנו את זה. הבוקר גיבשנו הסכמות עקרוניות בין המדינה לחברת חשמל ועובדיה לגבי הרפורמה. עוד רבה הדרך. הגדרנו לעצמנו 45 יום להגיע להסכם. אבל סיכמנו עקרונות רפורמה פורצת דרך וחשובה שתהפוך את משק החשמל לתחרותי ואמין", הוסיף.

אודי אדירי, בכיר באגף התקציבים במשרד האוצרצילום: עופר וקנין

לדבריו, במסגרת הרפורמה, שני שליש מיצור החשמל יהיה תחרותי כולל אנרגיות חדשות. ניהול המערכת יהיה בידי הממשלה. חברת חשמל תעבור שינוי מבני ותכנית התיעלות מרחיקת לכת. מצבת העובדים תצומצם בכאלפיים. החברה תקבל את כל האמצעים להיות מונופול טבעי שעוסק בהשקעה ברשת החשמל, בחלוקה ובהולכה.

אדירי הוסיף כי שרי האוצר והאנרגיה נתנו גיבוי מלא לצוותים המקצועיים. "אנחנו רוצים לראות תחרות במשק החשמל והפחתת פליטות בהיקפים משמעותיים", אמר אדירי. "לצורך זה חייב להיות חיבור גז ותמ''א. היום החסם המרכזי הוא רשת ההולכה. אם לא נקדם רפורמה ויוקצו משאבים להולכה ונקדם את התמ''א – לא יהיו כאן אנרגיות מתחדשות", הוסיף.

תכנית העבודה של משרד האנרגיה לשנה הקרובה כוללת מתבססת על חיבור מאגרי הגז לחוף על ידי המיגזר הפרטי. התכנית כוללת את חיבור מאגר לויתן עד דצמבר 2019 וחיבור מאגרי כריש ותנין ב-2020. "שלושה מאגרים מחוברים לחוף זה תנאי בסיסי לתכניות אחרות", הדגיש.

משימה נוספת היא פריסת רשת הולכה לגז טבעי. לדבריו, "לא התקדמנו מספיק. יהיו תמריצים כספיים ויוכנסו שחקנים חדשים פרטיים או ממשלתיים. אנחנו חייבים להגיע לפריצת דרך ב-2018. אנחנו רוצים לחבר שכונות חדשות לגז טבעי. בחלוקה אנחנו רוצים לחבר עוד 50 צרכנים לגז טבעי".

אדירי אמר כי קצב כניסת רכב חשמלי ומונע על גז למשק תלוי בעמדת רשות המסים. "זה מאוד תלוי בממשלה, שתיתן תמריצים ולמשה אשר יש תפקיד מרכזי בכך", אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות