תוכנית ממשלתית: התייעלות אנרגטית של 17% עד 2030

התוכנית מבקשת לעגן בחוק את הסימון האנרגטי של מוצרי חשמל ביתיים ■ תיבחן הפחתת המכס על מוצרים חסכוניים, ותוקם קרן ערבויות מדינה לפרויקטים להתייעלות בסך של 500 מיליון שקל ■ מהצעה שתוגש היום לממשלה נעדרים בשלב זה התעשיינים והמרחבים העירוניים

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מזגנים ישנים
מזגנים ישניםצילום: תומר אפלבאום
אורה קורן
אורה קורן

הממשלה תבחן בחודשים הקרובים את הורדת מסי היבוא על מוצרי חשמל חסכוניים, שעליהם מוטל כיום מכס שמגיע עד 12% — כך קובע מתווה הרפורמה החדשה בתחום ההתייעלות האנרגטית (חיסכון בחשמל), שהממשלה צפויה לאשר בימים הקרובים.

התוכנית מבקשת גם לעגן בחוק את עדכון הסימון האנרגטי של מוצרי חשמל ביתיים, שעושה משרד האנרגיה עד כה מיוזמתו, כך שיבואנים ויצרנים יחויבו לסמן מוצרים. כמו כן, תוכנית הרפורמה כוללת עידוד של אדריכלים ויזמים לתכנן ולבנות מבנים מאופסי אנרגיה — כאלה שמייצרים בעצמם את האנרגיה שהם צורכים, למשל באמצעות פאנלים סולאריים על הגגות.

לאור ההתנגדות של יצרנים ויבואנים לרפורמות אחרות, כדוגמת סימון מוצרי מזון מזיק, מעניין יהיה לראות כיצד יגיבו לתוכנית החדשה.

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, יגיש היום את הרפורמה לאישור הממשלה. על פי התוכנית, שנועדה להפחית את השימוש בחשמל ב–17% עד 2030, שר האוצר יפרסם עד סוף יוני 2018, בהתייעצות עם שר האנרגיה, בחינה של מדיניות מיסוי למוצרים יעילים אנרגטית וחוסכי חשמל. שר האנרגיה יקבע דירוג אנרגטי לבנייני מגורים ומשרדים חדשים, ויחד עם השר להגנת הסביבה יגבש תוכנית פעולה לבנייה מאופסת אנרגיה עד סוף 2018. שר האנרגיה גם יפעל לקידום מודעות צרכנים לחיסכון בצריכת חשמל ויעדכן את התקנות ליעילות אנרגטית של מכשירי חשמל.

בהחלטת ממשלה קודמת מ–2016 הוקצה תקציב לקידום התייעלות אנרגטית, בין היתר באמצעות קרן מענקים לסבסוד פרויקטים להתייעלות אנרגטית, בסך כולל של 300 מיליון שקל ל–2016–2019. הקצאה ראשונה בסך של כ–75 מיליון שקל כבר בוצעה לפרויקטים שונים, והמשרדים הרלוונטיים עוסקים בפתיחת הקצאה נוספת. קרן ערבויות מדינה לפרויקטים להתייעלות, בסך של 500 מיליון שקל, נמצאת בשלבי הקמה ובאחריות אגף החשב הכללי במשרד האוצר.

כדי לקדם את העמידה ביעדים שעליהם החליטה הממשלה, מוצע עתה להפעיל עד תחילת ספטמבר 2018 את קרן ערבויות המדינה להלוואות להתייעלות אנרגטית, ולהמשיך ולהפעיל את קרן המענקים עד 2020. הקרן והערבויות יממנו פרויקטים גדולים של גופים עירוניים ומפעלים להתייעלות אנרגטית.

מהצעת החוק נעדרים בשלב זה הצעדים שיידרשו לבצע לפי תוכנית ההתיעלות התעשיינים והמרחבים העירוניים, מדובר בשני תחומים זוללי חשמל שדווקא מופיעים בתוכנית הלאומית שהכין משרד האנרגיה. בשנים האחרונות אף עלתה צריכת החשמל של התעשייה, לעומת צמצום בצריכת החשמל של מגזרים אחרים. אלה ייכנסו לתוכנית בעוד שנתיים.

המלצות שכלולות בתוכנית של משרד האנרגיה ולא הגיעו להצעת ההחלטה שתוגש לממשלה כוללות השקעה של התעשייה בטכנולוגיות בעלות יעילות אנרגטית גבוהה, במערכות חכמות לניהול אנרגיה ובהכשרת ממוני אנרגיה במפעלים, וגם השקעה של רשויות מקומיות בהתקנת מכשירי חשמל ואמצעי תאורה חסכוניים ברחובות ובשטחים ציבוריים, שיפור בידוד של מבנים והטמעת מערכות חכמות לניהול אנרגיה.

ממשרד האנרגיה נמסר כי החרגתם של רכיבים אלה מהתוכנית "לא נבעה מלחצים של התאחדות התעשיינים והשלטון המקומי. אמצעים נוספים להפחתה אנרגטית שלא נכללים בהצעת ההחלטה נמצאים בשלב זה בבחינת משרד האנרגיה ומשרדי ממשלה רלוונטים נוספים, וייכנסו לתוכניות העבודה של המשרד לשנים הבאות".

שטייניץ אמר כי "התוכנית תסייע למגזרים במשק להתייעל אנרגטית וליהנות מחיסכון כספי משמעותי, במגזר הביתי והמסחרי־ציבורי ובתעשייה. מדובר בתוכנית הוליסטית, המתייחסת למספר תחומים, שקידומם יוביל להגברת המודעות הציבורית לנושא חשוב זה, ותאפשר יישום פתרונות לחיסכון ושימוש נכון באנרגיה".

העיתוי של הגשת הרפורמה נובע ככל הנראה גם מכך שעמותת אדם טבע ודין עתרה ב–2015 לבג"ץ בשל אי־הגשת תוכנית להתייעלות אנרגטית. לפי החלטת בית המשפט, יש להגיש את התוכנית עד 13 בדצמבר 2017.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר