אושרה מכירת חשמל מפאנלים סולאריים על הגגות - ללא הגבלה

על פי התוכנית שתפרסם היום רשות החשמל, צרכנים פרטיים יוכלו לייצר חשמל ולמכור אותו לחברת החשמל ■ עד עתה ניתן היה תמורת החשמל לקבל הנחה בגובה הצריכה הפרטית ■ יו"ר רשות החשמל, אסף אילת: "הצרכן יקבל צ'ק כל חודש"

אורה קורן
אורה קורן
פאנלים סולאריים בגג בית
פאנלים סולאריים בגג ביתצילום: אלון לויטה, סולגל אנרגיה בע"מ
אורה קורן
אורה קורן

על רקע פיגור קשה במימוש היעדים הממשלתיים להפקת חשמל מאנרגיה מתחדשת (כגון שמש ורוח), אמור לפרסם היום שר האנרגיה, יובל שטייניץ, תוכנית שגיבשה רשות החשמל, שתביא לתוספת מכסה בסך של 1,600 מגה־ואט למשק החשמל. התוכנית תאפשר לצרכני חשמל פרטיים להקים על הגגות פאנלים סולארים לייצור חשמל ולמכור אותו לרשת החשמל.

כיום מופעלת תוכנית מונה נטו, שבמסגרתה צרכן מקים פאנלים סולאריים על גג ביתו, מייצר אנרגיה, מוכר אותה לחברת החשמל וצובר קרדיט שמאפשר לו הנחה בצריכת החשמל הפרטית שלו. החיסרון של התוכנית הוא שהיא מוגבלת לגובה הצריכה הפרטית, ולכן כדאיותה הכלכלית לצרכן מוטלת בספק. ברשות מקווים כי ירידת מחירי הפאנלים הסולאריים בשנים האחרונות והתוכנית החדשה יהפכו את הייצור הפרטי לכדאי. נוסף על הצרכנים פרטיים, רשות החשמל תפרסם מכרזים ליזמים לייצור חשמל מאנרגיה סולארית על גגות ועל הקרקע.

היעד הממשלתי המקורי היה ייצור 5% מצריכת החשמל מאנרגיה מתחדשת עד 2014. בפועל, ב–2017 שיעור הייצור הגיע ל–2% בלבד. מרשות החשמל נמסר כי קיימים מתקנים גדולים בהקמה שיביאו בקרוב לייצור של כ–7% מהחשמל בישראל באנרגיות מתחדשות.

יו"ר רשות החשמל, אסף אילת, אמר כי היעד שאליו מכוונת הרשות הוא 10% ב–2020. "בדצמבר נתחיל לצאת בהסדרות ספציפיות למכרז לייצור חשמל סולארי קרקעי ולשימועים לגבי הסדרת ייצור על גגות, במטרה להגיע ל–6,000 גגות שייצרו אנרגיה סולארית", הוסיף.

על פי התוכנית, מכירת החשמל לחברת חשמל לא תוגבל, והצרכן יקבל כסף תמורתה. הרשות תאפשר צריכה עצמית ממתקנים סולאריים ותפעל להקלת תהליך החיבור וההקמה של מתקנים סולאריים, בין השאר באמצעות פישוט תהליך פתיחת תיק החיבור וצמצום מספר הביקורים הנדרשים של חברת החשמל.

"זו תהיה מכונה לייצור מזומנים. אחרי השקעה חד־פעמית בפאנלים הצרכן יקבל צ'ק בכל חודש הביתה", אמר אילת. לדבריו, חברת החשמל תהיה רק צינור להעברת הכסף, וכן תהיה אחראית על החיבור של הצרכן לתשתית בנקודת הקצה שלה. מחיר החשמל ייקבע במכרז. ברשות מעריכים כי יהיה גבוה מעט מהמחיר שנקבע במכרז הקרקעי בעבר, שהיה 19.9 אגורות לקילוואט שעה.

"רשות החשמל מחויבת לעלייה דרמטית בכמות האנרגיה המתחדשת המיוצרת בישראל בהתאם למדיניות השר והממשלה" אמר אילת. "בשבועות הקרובים תמשיך הרשות בפרסום אסדרות ומכרזים אגרסיביים לקידום ייצור מתקני אנרגיה מתחדשת תוך מזעור העלות לציבור".

שטייניץ אמר: "מדובר במדיניות שמרכזה אנרגיה ירוקה לטובת בריאות הציבור, תוך קביעת יעדים שאפתניים לעמידה בהם. התוכנית כוללת הקלות באנרגיה סולארית לבניינים משותפים לטובת אזרחים והוזלה בעלויות. משקי הבית יוכלו לייצר חשמל חינם מהשמש ולצרוך לשימושם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"