אושרה מכירת חשמל מפאנלים סולאריים על הגגות - ללא הגבלה

על פי התוכנית שתפרסם היום רשות החשמל, צרכנים פרטיים יוכלו לייצר חשמל ולמכור אותו לחברת החשמל ■ עד עתה ניתן היה תמורת החשמל לקבל הנחה בגובה הצריכה הפרטית ■ יו"ר רשות החשמל, אסף אילת: "הצרכן יקבל צ'ק כל חודש"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פאנלים סולאריים בגג בית
פאנלים סולאריים בגג ביתצילום: אלון לויטה, סולגל אנרגיה בע"מ
אורה קורן
אורה קורן

על רקע פיגור קשה במימוש היעדים הממשלתיים להפקת חשמל מאנרגיה מתחדשת (כגון שמש ורוח), אמור לפרסם היום שר האנרגיה, יובל שטייניץ, תוכנית שגיבשה רשות החשמל, שתביא לתוספת מכסה בסך של 1,600 מגה־ואט למשק החשמל. התוכנית תאפשר לצרכני חשמל פרטיים להקים על הגגות פאנלים סולארים לייצור חשמל ולמכור אותו לרשת החשמל.

כיום מופעלת תוכנית מונה נטו, שבמסגרתה צרכן מקים פאנלים סולאריים על גג ביתו, מייצר אנרגיה, מוכר אותה לחברת החשמל וצובר קרדיט שמאפשר לו הנחה בצריכת החשמל הפרטית שלו. החיסרון של התוכנית הוא שהיא מוגבלת לגובה הצריכה הפרטית, ולכן כדאיותה הכלכלית לצרכן מוטלת בספק. ברשות מקווים כי ירידת מחירי הפאנלים הסולאריים בשנים האחרונות והתוכנית החדשה יהפכו את הייצור הפרטי לכדאי. נוסף על הצרכנים פרטיים, רשות החשמל תפרסם מכרזים ליזמים לייצור חשמל מאנרגיה סולארית על גגות ועל הקרקע.

היעד הממשלתי המקורי היה ייצור 5% מצריכת החשמל מאנרגיה מתחדשת עד 2014. בפועל, ב–2017 שיעור הייצור הגיע ל–2% בלבד. מרשות החשמל נמסר כי קיימים מתקנים גדולים בהקמה שיביאו בקרוב לייצור של כ–7% מהחשמל בישראל באנרגיות מתחדשות.

יו"ר רשות החשמל, אסף אילת, אמר כי היעד שאליו מכוונת הרשות הוא 10% ב–2020. "בדצמבר נתחיל לצאת בהסדרות ספציפיות למכרז לייצור חשמל סולארי קרקעי ולשימועים לגבי הסדרת ייצור על גגות, במטרה להגיע ל–6,000 גגות שייצרו אנרגיה סולארית", הוסיף.

על פי התוכנית, מכירת החשמל לחברת חשמל לא תוגבל, והצרכן יקבל כסף תמורתה. הרשות תאפשר צריכה עצמית ממתקנים סולאריים ותפעל להקלת תהליך החיבור וההקמה של מתקנים סולאריים, בין השאר באמצעות פישוט תהליך פתיחת תיק החיבור וצמצום מספר הביקורים הנדרשים של חברת החשמל.

"זו תהיה מכונה לייצור מזומנים. אחרי השקעה חד־פעמית בפאנלים הצרכן יקבל צ'ק בכל חודש הביתה", אמר אילת. לדבריו, חברת החשמל תהיה רק צינור להעברת הכסף, וכן תהיה אחראית על החיבור של הצרכן לתשתית בנקודת הקצה שלה. מחיר החשמל ייקבע במכרז. ברשות מעריכים כי יהיה גבוה מעט מהמחיר שנקבע במכרז הקרקעי בעבר, שהיה 19.9 אגורות לקילוואט שעה.

"רשות החשמל מחויבת לעלייה דרמטית בכמות האנרגיה המתחדשת המיוצרת בישראל בהתאם למדיניות השר והממשלה" אמר אילת. "בשבועות הקרובים תמשיך הרשות בפרסום אסדרות ומכרזים אגרסיביים לקידום ייצור מתקני אנרגיה מתחדשת תוך מזעור העלות לציבור".

שטייניץ אמר: "מדובר במדיניות שמרכזה אנרגיה ירוקה לטובת בריאות הציבור, תוך קביעת יעדים שאפתניים לעמידה בהם. התוכנית כוללת הקלות באנרגיה סולארית לבניינים משותפים לטובת אזרחים והוזלה בעלויות. משקי הבית יוכלו לייצר חשמל חינם מהשמש ולצרוך לשימושם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט