תוספת זמן לחייבים: חברת החשמל תוגבל בניתוק לקוחות

רשות החשמל פירסמה תוכנית להסדרי תשלום חובות שצפויים להקטין את כמות ניתוקי החשמל ■ יאסרו ניתוקי חשמל למעל מיליון איש בהם בעלי מכשירים מצילי חיים וניצולי שואה ■ ח''כ כבל: "לא מספיק"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסף אילת, יו"ר רשות החשמל
אסף אילת, יו"ר רשות החשמלצילום: רוני פרל
אורה קורן
אורה קורן

מליאת רשות החשמל, בראשות ד"ר אסף אילת, פירסמה היום (ב') את מדיניותה חדשה לגבי אפשרות של ניתוקי חשמל לציבור על ידי חברת החשמל והליכי הגביה לצרכנים החייבים בתשלומים בגין חשמל, לאחר שעמדה לשימוע ציבורי. הרשות ציינה כי מטרת האסדרה היא להגיע להסדרי תשלום כצעד לצמצום ניתוקי החשמל.

המדיניות החדשה מגבילה את היכולת לנתק מאספקת חשמל צרכנים, ובפרט כמליון איש הזכאים להנחות של התעריף החברתי (זכאי ביטוח לאומי ומשרד הביטחון), ניצולי שואה וחולים המשתמשים בביתם במכשירים מאריכי חיים.

נוסף על כך, המדיניות החדשה מאריכה את פרק הזמן בו יכול הצרכן לשלם את חובו מבלי להיות חשוף לניתוק לכשלושה חודשים. כמו כן מרחיבה המדיניות את מגוון אמצעי התשלום הזמין לצרכנים ומרחיבה את אמצעי הקשר המתריעים על חובות חשמל כך שיכללו מסרונים, התראות מפורטות כולל בערבית, רוסית ואמהרית והודעות קוליות עם אפשרות למענה אנושי לצורך הסדרת התשלום. כן נקבע כי ניתוקי אספקת חשמל לא יחולו בערבי חג ומועד וכן באירועי חירום ופגעי מזג אויר קיצוני.

עוד יוקם מנגנון טיפול חדש, קצר בזמן, ושקוף לציבור בבקשות להסדרי חובות של צרכנים, לרבות ריבית מופחתת. לבעלי חוב יוצעו אפשרויות מגוונות של אמצעים להסדרת החובות, ביניהם פריסת חובות בחשבון חד חודשי, ריבית נמוכה של 1.6% על החוס, שוברים במזומן ומונה תשלום מראש (מת''מ).

עם יישומה המלא של האסדרה צופה הרשות ירידה משמעותית בכמות ניתוקי אספקת החשמל בקרב הצרכנים הביתיים. ב-2015 ביצעה חברת החשמל כ-57 אלף ניתוקים. בשנתיים האחרונות החלה החברה במגמת ירידה במספר הניתוקים בהתאם למדיניות הגביה המתגבשת השואפת לצמצם את כמות הצרכנים המנותקים. המדיניות גובשה בתיאום בין יו"ר ועדת הכלכלה, ארגונים חברתיים מובילים, הסיוע המשפטי וחברת החשמל.

מחברת חשמל נמסר בתגובה, כי "מדיניות החברה שנים רבות היא לא לנתק ניצולי שואה ובעלי מכשירים מצילי חיים מאספקת חשמל. החברה מברכת על האסדרה שמכירה במדיניותה".

אילת אמר כי "לרשות החשמל ישנה מחויבות לאפשר לצרכני החשמל לצרוך מוצר חשוב ובסיסי זה ולהקל על אפשרויות התשלום. ניתוקי חשמל בהיקפים גדולים אינם פתרון ראוי, ובהתאם הרשות מפרסמת סל הקלות והנחיות המגבילות ניתוקים, תוך שמירה על יכולת לגבות חובות".

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, אמר כי "משרד האנרגיה מוביל מהפכה במתן מענה איכותי - ייחודי לאוכלוסיות מוחלשות המתקשות בתשלומי החשמל ונופלות בין הכיסאות בשל קריטריונים נוקשים".

ח"כ איתן כבל יו"ר ועדת הכלכלה בכנסת, הוסי, כי "זו אמנם בשורה גדולה, אך היא איננה סוף פסוק למאבק שבכוונתי להמשיך ולהוביל עד לקביעת מדיניות ניתוקים כפי שקבענו בנושא איסור ניתוקי מים, הצודקת לאין שיעור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?