אבי גבאי: "מתווה הגז מתפרק, אנחנו בדרך להפחתה משמעותית במחיר"

יו"ר המחנה הציוני, שהתפטר מתפקידו כשר להגנת הסביבה לפני כשנה וחצי, אמר היום: "כשאושר מתווה הגז אמרתי שדברים לא הגיוניים סופם להתפרק". ח"כ יחימוביץ': "כעת צפויה מתקפה קשה של טייקוני הגז על העותרים"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי גבאי במפגש של מפלגת העבודה ביבנה, בשבוע שעבר
אבי גבאי במפגש של מפלגת העבודה ביבנה, בשבוע שעברצילום: אילן אסייג
צבי זרחיה
צבי זרחיה

יו"ר המחנה הציוני, ח"כ אבי גבאי, אמר הבוקר (ה') בתגובה להחלטת בג"ץ לפיה ניתן לתבוע את מונופול הגז בגין מחיר מופרז כי "מתווה הגז מתפרק. זוהי החלטה חשובה מאין כמוה של בג"ץ. כשאושר מתווה הגז אמרתי שדברים לא הגיוניים סופם להתפרק. זה קורה היום בעוול הכי גדול במתווה - המחיר. בג"ץ אומר בעצם שחברות הגז יכולות לגבות מחיר סביר בלבד. כמי שמכיר את המספרים והעובדות אני בטוח שאנחנו בדרך להפחתה משמעותית במחירי הגז".

גבאי התפטר במאי 2016 מתפקידו כשר להגנת הסביבה, בין היתר על רקע קידום מתווה הגז בממשלה. "מתווה הגז היה אתגר משמעותי עבורי. ראיתי מקרוב כיצד מתקבלת ההחלטה הכלכלית הכי גדולה בעשור האחרון - החלטה שנשענה בחלקה על חוסר ידע והבנה בסיסיים בכלכלה ובניהול משא ומתן, ובחלקה על רצף של ׳ספינים׳ בעלי עוצמה, שמאחוריהם מסתתרת חולשה והתרפסות של ממש בפני אינטרסים של אחרים - על חשבון היכולת לצמצם את זיהום האוויר ולצמצם את המספר הנורא של 1,600 ישראלים שמתים בשנה מזיהום אוויר", תקף גבאי עם התפטרותו. גבאי התנגד למתווה הגז שהוביל ראש הממשלה נתניהו, אף שהמפלגת כולנו אליה השתייך היתה מחויבת לקידום המתווה בהסכמים קואליציוניים. גם לאחר התפטרותו המשיך גבאי לתקוף את המתווה.

ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה הבוקר כי "מדובר בהחלטה בעלת משמעות כלכלית מרחיקת לכת למשק ולציבור, והיא עשויה להפסיק את עושק הציבור ואת ניצולו במחירי האנרגיה המופקעים. כעת צפויה מתקפה קשה של טייקוני הגז על העותרים, אבל אנו נדאג לכך שהציבור יתגייס לטובת עורכי הדין גלעד ברנע ויצחק יערי, ויסייע במימון המונים להמשך ההליכים".

משותפות תמר נמסר בתגובה: "החלטת בית המשפט העליון לאפשר דיון בלבד בעצם הבקשה לתובענה ייצוגית כנגד שותפות תמר אינה משנה את ביטחוננו המוחלט בכך שמדובר בבקשת סרק שדינה להידחות על הסף. הטענות המופיעות בבקשה מופרכות מיסודן, אינן עולות בקנה אחד עם העובדות ומנותקות לחלוטין מהפרקטיקות הנהוגות בעולם לקביעת מחירים ועריכת חוזים של גז טבעי.

"מאז אישור מתווה הגז ואסדרת משק הגז המקומי החלה ישראל לשקם את הפגיעה הרבה שנגרמה למוניטין שלה בקרב שחקנים רבים בזירות הפיננסים והאנרגיה העולמיות. אנו משוכנעים שכברת הדרך שנעשתה לא תימחק. אכן סברנו שיש להימנע מקיום הדיון המקדמי בביהמ"ש המחוזי, אך משנתקבלה החלטה פרוצדורלית לקיימו ניגש אליו בביטחון מלא שביהמ"ש יקבל את עמדת היועץ המשפטי לממשלה ועמדתנו, וידחה כמתבקש את הבקשה לתובענה כייצוגית. רק בשבוע האחרון הבינו אזרחי ישראל כמה משמעותית תרומת הגז הטבעי להוזלת מחירי החשמל והפחתת רמות זיהום האוויר בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי