הסיבה לתקלה: סדק באסדה מול אשקלון - "היערכו למחסור בגז עד לחמישי הבא"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסדת הקידוח תמר
אסדת הקידוח תמרצילום: תומר אפלבאום
עדכונים

לשרוד 10 ימים: המשלוח הבא של גז מיובא - ב-2 באוקטובר

הגיבוי היחיד לאספקת הגז ממאגר תמר הוא מצוף שממוקם 10 ק"מ מערבית לחדרה, ושדרכו מייבאת חברת החשמל בהיקפים קטנים גז נוזלי (LNGׂ) שמוכרים לה טריידרים בינלאומיים מזדמנים (BP, בעיקר).

הגז הנוזלי המיובא מוזרם אל אונייה מגזזת שחכרה חברת החשמל מאקסלרייט האמריקאית, וזו ממירה את הנוזל לגז – ומזרימה אותו דרך המקשר היישר למערכת הולכת הגז היבשתית.

ב-2016 ייבאה חברת החשמל דרך המצוף 0.4 BCM (3.5% מסך אספקת הגז למשק), בעיקר לצורך גיבוי תפעולי גמיש. כעת נהפך גז זה למצרך מבוקש, ובעקבות הפעלת התקנות לשעת חירום החליט משרד האנרגיה לווסת את צריכת ה-LNG שנותר באונייה ולהתערב בזהות הנהנים ממנו. זאת, כשאת מירב הגז יקבלו חברת החשמל ובתי הזיקוק.

המשלוח הבא של ה-LNG צפוי להגיע לחופי ישראל ב-2 באוקטובר, אז יוכל המקשר לספק למשק גז בנפח שעתי של 20 אלף MMBTU (כמחצית מקצב הזרמת הצינור מתמר).

השלכות התקלה: מחסור בגז בישול - וייקור החשמל

תחנות הכוח הפרטיות מחזיקות במלאי חירום של סולר למשך 100-200 שעות הפעלה בלבד – ולכן החלו במגעים לרכישת מלאי חירום נוסף מבתי הזיקוק בחיפה ובאשדוד, שיסופק לתחנות באמצעות מכליות כביש.

הסבת תחנות כוח המוסקות דרך קבע בגז טבעי לשימוש בסולר מחייבת היערכות לוגיסטית לאומית, בין היתר, באמצעות פינוי קווי הולכת הדלק היבשתיים של חברת תש"ן הממשלתית (תשתיות נפט), לצד השמשת צי זמין של מכליות.

ערוצים אלה מוגבלים מבחינת היכולת שלהם לספק סולר בהיקפים הנדרשים לכלל תחנות הכוח ובזמנים הנדרשים – והם עמדו במוקד סדרה של דיונים קדחתניים בין משרדי הממשלה במהלך השנתיים האחרונות.

אם לא די בכך, מעבר משימוש בגז לסולר עשוי להביא לפגיעה בנצילותן האנרגטית של תחנות הכוח הגזיות ובכך לחשוף אותן לסיכוני תקלות. המשמעות היא ירידה בכושר ייצור החשמל במשק, תוך חשש ל"נפילות" מתח אקראיות.

העובדה שהתקלה אירעה לאחר ימי השיא בביקושים לחשמל במשק – ובמהלך ימי חג – עשויה "להציל" את המשק מהפסקות חשמל יזומות, ולאפשר לממשלה לצלוח את הימים הבאים ללא פגיעה מהותית בציבור.

עם זאת, השלכת התקלה שתורגש בכל מקרה – היא צרכנית וסביבתית: סולר ומזוט הם סוגי דלק יקרים ומזהמים יותר. המשמעות של גידול בצריכתם תהיה עלייה מסוימת בתעריף החשמל במשק, בעת סיכום הוצאות חברת החשמל שייערך לקראת סוף השנה. זאת, לצד עלייה דרסטית במדדי פליטות המזהמים – בייחוד אם חברת החשמל תפעיל את היחידות המזוטיות שלה.

לפי הערכות, הפסקת ההזרמה של הגז הטבעי תביא למחסור בגז בישול (גפ"מ). זאת, מכיוון שבתי הזיקוק ממילא צימצמו את ייצורו לנוכח המחסור הצפוי בגז בתקופת השיפוצים בתמר – וכעת הם עשויים לעשות בו שימוש לצרכיהם העצמיים, ולשרוף אותו במקום גז טבעי.

כבר לפני חודש הודיע בזן למשווקי גז הבישול ברחבי הארץ על קיצוץ של כ-35% בהקצבת הגפ"מ באוקטובר, היות שבספטמבר ובאוקטובר יפסיק לספק גפ"מ למשך 24 ימים במצטבר.

בממשלה יידרשו כעת לענות על המחסור הצפוי באמצעות יבוא בהול של מכליות גפ"מ – כל הנראה, דרך חוף קצא"א שבאשקלון.

הסיבה לתקלה: סדק באסדה מול אשקלון

תחקור ראשוני של אירוע הפסקת ההזרמה של הגז ממאגר תמר מעלה כי זו נבעה כתוצאה מסדק שאותר בצינור פליטה שעל גבי אסדת הטיפול בגז, 20 ק"מ מערבית לחוף אשקלון.

לקראת ביצוע עבודות התחזוקה שתוכננו בצנרת התת-ימית שבין המאגר לבין האסדה, נדרשה נובל אנרג'י לרוקן תחילה את הצנרת מגז. הליך הריקון נעשה תוך הסטת הגז לצינור פליטה שממוקם על גבי האסדה (בראשו "לפיד" הנראה למרחק).

במהלך הזרמת הגז בלפיד אותרה ככל הנראה דליפה שחייבה את השבתת המערכות. משאותר הסדק, הופסקה כליל העבודה מאחר שהתקנות אוסרות על הזרמת גז בצנרת התת ימית ובכלל - בכל מקרה של איתור סדק במערכת.

לפי הערכות, החלפת המקטע הסדוק תידרש בייבוא חלפים מחו"ל - מה שיאריך את משך תיקון התקלה.

"היערכו למחסור בגז עד חמישי הבא"

משרד האנרגיה עידכן בשעה האחרונה את יצרני החשמל במשק כי עליהם להיערך למחסור בגז טבעי עד ליום חמישי הבא. זאת, אף שבדיון שנערך הבוקר העריכו מהנדסי נובל אנרג'י כי יוכלו לתקן את התקלה בצנרת עד ליום שלישי.

בעקבות ההנחייה של המשרד צפויות חברת החשמל ומתחרותיה הפרטיות לרכוש מבתי הזיקוק מלאי נוסף של סולר - מעבר למלאי החירום שהן מחויבות להעמיד.

ברבעון השני של 2017 שימש הגז הטבעי מקור לייצור 55% מהחשמל במשק.

התקלה חמורה מהמשוער; התיקון יושלם רק בשבוע הבא

התקלה שאירעה אתמול בבוקר בצנרת הולכת הגז הטבעי ממאגר תמר לחוף מתבררת כחמורה מכפי ששוער תחילה. מועד תיקון התקלה נדחה לשבוע הבא - ובמשק האנרגיה נערכים לניוד דלק חלופי לתחנות הכוח.

בישיבת חירום שנערכה הבוקר במשרד האנרגיה הציגו אנשי נובל אנרג'י את עבודות התיקון הנדרשות והעריכו כי התקלה תתוקן במהלך השבוע הבא. לפי הערכות, התיקון יושלם רק לקראת סוף השבוע הבא, וזאת בניגוד להערכות המוקדמות שסברו כי התיקון יימשך 48-24 שעות בלבד.

בעקבות התחזית המעודכנת, יידרשו תחנות הכוח במשק לשימוש ממושך יותר בדלק חלופי - פחם וסולר - מה שעשוי להקשות על הפעלתן השוטפת של תחנות הכוח.

לאחר ההכרזה אתמול על שעת חירום במשק, פנה מנכ"ל משרד האנרגיה, שאול מרידור, אל בתי הזיקוק בחיפה ובאשדוד על מנת לבחון את מלאי הסולר אל מול צורכי חברת החשמל ויצרני החשמל הפרטי, וכן מול צורכי התעשייה.

בהודעת משרד האנרגיה נמסר כי "בדיון הפנימי שנערך נבחנו דרכים נוספות לאספקת דלקים חלופיים לצרכנים השונים וכן הפחתות שימושים פחות הכרחיים". בדיון במשרד השתתפו נציגי רשות הגז, רשות החשמל, מינהל הדלק, חברת החשמל, נתג"ז, תש"ן, בתי הזיקוק, קצא"א וכן נובל אנרג'י, מפעילת קידוח תמר.

תיקון התקלה בתמר יידחה; קבוצת עופר תזכה לעדיפות

תקלה בצינור הגז הטבעי בין מאגר תמר לבין אסדת הטיפול בגז מול חוף אשקלון הביאה הבוקר (ה') להשבתת הפעילות באסדה ולעצירה בהזרמת הגז למשק. בעקבות כך, עברו רוב תחנות הכוח לשימוש חלופי בסולר ובפחם.

במשרד האנרגיה הודיעו הערב כי הצפי לתיקון התקלה הוא עד 48 שעות, לאחר שמוקדם יותר העריכו כי תיקונה יימשך כיממה בלבד. במשרד הדגישו כי בחברת החשמל ערוכים לספק את מלוא הביקוש לחשמל.

התקלה אירעה יממה לאחר שהחלו עבודות התחזוקה השוטפות של מפעילת קידוח תמר, נובל אנרג'י, בצנרת הולכת הגז מהמאגר. העבודות יימשכו לסירוגין עד ל-30 באוקטובר, ועקב כך הזרמת הגז הבוקר היתה בנפח של כ-60% מקיבולת הצינור – ובעוד המשק ערוך לצמצום נוסף באספקה.

לקראת ההפחתה הצפויה בהזרמה אישרה הממשלה לפני שבועיים הכרזה על שעת חירום במשק הגז הטבעי. ההכרזה תאפשר למדינה להתערב בחלוקת המשאב המוגבל בין לקוחותיו השונים. כלומר, למנוע ממונופול תמר לתעדף לקוחות מסוימים לפי שיקוליו.

בנוסף, ביקש משרד האנרגיה להגן על היקף אספקת הגז מתמר למפעלי ים המלח הירדניים - על ידי השוואת מעמדם בחלוקה לזה של צרכני חלוקת הגז בישראל.

לאחר שהצפי לתיקון התקלה התארך, שר האנרגיה, יובל שטייניץ, מימש את סמכותו לפי התקנות לשעת חירום - במטרה לקבוע בצו את חלוקת הגז המיובא (LNG) בין הצרכנים שיבחר.

לפי הודעת משרדו, קבוצת עסקיו של עידן עופר תזכה לרוב אספקת הגז הנוזלי המיובא. הצרכן שייהנה מהכמות המשוריינת הגדולה ביותר הוא בית הזיקוק בחיפה (בזן). אחריו, ייהנו מקדימות בשימוש בגז תחנות הכוח הפרטיות של בית הזיקוק באשדוד (בזא) ושל מפעלי ים המלח.

צרכנים נוספים שייהנו מהגז, אף הם מקבוצת כיל, הם מפעלי תרכובות ברום ורותם אמפרט. עוד יזכו לגז צרכני חברות החלוקה והצרכנים הביתיים בדימונה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008