שופטי העליון לוקחים את הזמן - והעבודות בקו הרכבת לירושלים הוקפאו

בית המשפט העליון הפציר ברכבת להגיע לפשרה עם המפסידות במכרז הענק לחשמול המסילות - אך המתווה שהושג ממתין כבר חודשיים לאישור בית המשפט ■ בענף מעריכים כי "הפרויקט לא יושלם בתוך חצי שנה כמתוכנן"

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אתר הבנייה של הרכבת המהירה לירושלים
אתר הבנייה של הרכבת המהירה לירושליםצילום: מוטי מילרוד
אורן דורי
אורן דורי

קו הרכבת המהיר לירושלים מתוכנן להיפתח באופן רשמי במארס 2018, אבל ל–TheMarker נודע כי העבודות לחשמול המסילות תקועות. הפרויקט המורכב הגיע לשלב של הקמת תחנות ההשנאה, אולם החברה שאמורה להקים אותן, אפקון, מנועה בשלב זה מלבצע את העבודות בשטח, כיוון שלא התקבל לכך עדיין אישור מבית המשפט העליון.

שר התחבורה ישראל כ"ץ התחייב להשיק את קו הרכבת המהיר לירושלים בפסח הקרוב. ואולם, לפי הערכות בענף, הפרויקט להקמת הקו לא צפוי להסתיים במועד המתוכנן, ועלול להידחות בכמה חודשים לפחות. "אין סיכוי שיספיקו להשלים את הכל בתוך חצי שנה", אומר מקור המקורב לפרויקט.

הפרויקט להסבת מסילות הרכבת להנעה חשמלית לווה במאבק משפטי, לאחר שאפקון הישראלית ואלסטום הצרפתית — שהתמודדו והפסידו במכרז — עתרו נגד זכייתה של חברת SEMI הספרדית במכרז להקמת תשתית החשמל לרשת המסילות של רכבת ישראל, בעלות של כ–2 מיליארד שקל.

כבר לפני חודשיים הודיעו הצדדים המעורבים בפרשה על סיכום עקרוני לפשרה, במסגרתו הוחלט כי אפקון תשולב כקבלן משנה של SEMI להקמת תחנות השנאה לרכבת, ואילו אלסטום תקבל לידיה כ–50% מעבודות התחזוקה בפרויקט, בשווי של כ–300 מיליון שקל ל–23 שנים.

הרכב שופטי העליון, בראשות חנן מלצר, הפציר בצדדים לחתור לפשרה, אך עדיין לא אישר אותה. כעת, למרות הבהילות בלוחות הזמנים בפרויקט שכבר סבל מעיכובים שונים — העבודות תחת אחריותה של אפקון מושבתות וממתינות לחותמת של ביץ המשפט העליון. לפי החשש, תקופת החגים הממשמשת ובאה עלולה לעכב את האישורים לפרק זמן נוסף.

בניסיון להדביק את הפערים בלוחות הזמנים, רכבת ישראל כבר רכשה תחנות השנאה ניידות בעלות של מיליוני שקלים. בשלב זה אין אפשרות להתקין אותן מבחינה משפטית, לא על ידי הקבלנית הראשית SEMI ולא על ידי קבלנית המשנה שלה אפקון.

בסוף 2015 חתמה רכבת ישראל על הסכם עם SEMI לתכנון ולהקמה של מערכת תשתיות חשמל סביב מסילותיה, הכוללת הנחת תחנות השנאה ועמודי הולכה עיליים לאורך 420 ק"מ. אלסטום ואפקון עירערו על הזכייה, בטענה שאנשי רכבת ישראל ייפו את נתוני החברה הספרדית שהופיעו במכרז, וכי הספרדים הציגו הצעה כספית שלכאורה אינה ריאלית.

הרכב שופטי העליון מתח ביקורת על התנהלות רכבת ישראל ולחץ על הנהלת הרכבת להגיע לפשרה. יישום הסכם הפשרה צפוי לייקר את הפרויקט בכ–180 מיליון שקל לאורך 25 השנים הבאות, בעיקר בשל התייקרות ההוצאות תחזוקת מערך חשמול המסילות, שאליו תצטרף אלסטום.

יתרונות הרכבות הפועלות על ידי חשמל באים לידי ביטוי בהפעלה שקטה וידידותית לסביבה, הגדלת מהירות הרכבות וקיצור זמני הנסיעה, הגדלת מספר המושבים בכל רכבת, שדרוג יכולת ההאצה והבלימה וחיסכון משמעותי בתחזוקה ואנרגיה. הפרויקט כולל בין השאר רכש של כ–330 קרונועים חשמליים (קרונות בעלי הנעה עצמית, שלא מצריכים קטר) — גידול של כ–37% בצי הקרונות של רכבת ישראל, הכולל כיום כ–520 קרונות.

מרכבת ישראל נמסר בתגובה: "הצדדים הגיעו לפשרה וכעת ממתינים לאישורו של בית המשפט".

מהנהלת בתי המשפט נמסר: "יש להמתין להחלטת בית המשפט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"