ישראל כ"ץ זועם - ורוצה להוציא מחוץ לחוק את האוטובוסים הפרטיים בשבת

שר התחבורה פועל נגד האוטובוסים הפרטיים בשבת שמפעילות האגודות השיתופיות שבוס ונוע תנוע, למרות עמדת מנכ"לית משרדו שלפיה "הסעה פרטית אינה מנוגדת לדין" ■ יוזמי ההסעות: "המחסור בתחבורה ציבורית בשבת פוגע בקבוצות החלשות"

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חברי אגודת נוע תנוע
חברי אגודת נוע תנועצילום: אביחי לוי
אורן דורי
אורן דורי

שר התחבורה, ישראל כ"ץ, מאיים להוציא מחוץ לחוק את פעילות האגודות השיתופיות המפעילות קווי אוטובוסים ומיניבוסים בשבת — נוע תנוע ושבוס. השר כ"ץ התראיין ביום חמישי לתחנת הרדיו החרדית קול ברמה, ובישר כי מסתמן ש"בקרוב תצא חוות דעת משפטית שתאסור על קווי התחבורה הפרטיים לפעול בשבת".

הצהרתו של כ"ץ מהווה תפנית במדיניות משרד התחבורה כלפי היוזמות האזרחיות, שקמו בשנים האחרונות לנוכח השבתת מערך התחבורה הציבורית בסופי השבוע. לפני חודשיים שלחה מנכ"לית משרד התחבורה, קרן טרנר־אייל, מכתב לחברי כנסת מהסיעות החרדיות שבו התייחסה לפעילות אגודות אלה כלגיטימית, בתגובה לדרישות הח"כים לאסור את ההסעות ביום המנוחה.

"על פניו נראה שהיות ומדובר בהסעה פרטית, הרי שפעילות זו אינה מנוגדת לדין, אך אנו נבחן את ההיבטים השונים של פעילות זו ונעדכנכם בדבר תוצאות הבדיקה", כתבה אז טרנר־אייל לח"כים אורי מקלב וישראל אייכלר מיהדות התורה ומיכאל מלכיאלי ויואב בן צור מש"ס.

הסעות שיתופיות של שבוס בירושלים, בשבתצילום: אוליבייה פיטוסי

נוע תנוע ושבוס, עמותות ללא מטרת רווח, צברו השנה תאוצה בזכות קמפייני הד־סטארט מוצלחים, במסגרתם תרם הציבור מאות אלפי שקלים לטובת המיזמים, ובתוך כמה חודשים מספר קווי האוטובוסים המופעלים בשבתות ברחבי המדינה זינק משניים לעשרה. הקו האחרון שהתווסף בחודש שעבר הוא קו חדש מטעם נוע תנוע, שמחבר בין חיפה לתל אביב. בשבוס רשומים יותר מ–3,000 חברים העושים שימוש בשירותי ההסעות בשבת, ובנוע תנוע מגיע מספר החברים ליותר מ–4,000 אנשים.

בשבוע שעבר המדינה הגישה לבג"ץ את עמדתה בנוגע לעתירה נגד כ"ץ, שלטענת העותרים מסרב להפעיל את סמכותו להפעלת מערך תחבורה ציבורית בשבת במתכונת המתאימה ליום המנוחה. בתגובה המקדמית של המדינה הוגדרה תחבורה ציבורית בשבת כצורך לא־חיוני. מחר יקיים בג"ץ דיון בעתירה.

יו"ר ומייסד נוע תנוע, רועי שוורץ תיכון, הגיב בסוף השבוע לדבריו של כ"ץ: "נוע תנוע ממשיכה להפעיל תחבורה בשבת כרגיל ובהתאם לחוק כפי שפעלנו בשנתיים האחרונות, כדי לאפשר לכל אחד לבחור איך לבלות את השבת בדרך שלו. מהיום הראשון הפעילות שלנו גלויה וציבורית, ונשמח לבדיקה של כל גורם רשמי שמעוניין בכך.

"אנחנו קוראים למשרד התחבורה להפעיל תחבורה ציבורית בשבת בכל הארץ, כפי ש–80% מהישראלים רוצים. המחסור בתחבורה בשבת פוגע בקבוצות החלשות ביותר שאינן מסוגלות להחזיק ברכב פרטי ומונעת ממערכת התחבורה הציבורית לתפקד כראוי בכל ימות השבוע", אמר שוורץ תיכון.

יו"ר הנהלת שבוס, ד"ר לורה ורטון מסרה בתגובה: "האגודה לתחבורה שיתופית, המפעילה את שבוס, רשומה אצל רשם האגודות במשרד הכלכלה. היא גוף חוקי לחלוטין, הפועל ללא כוונות רווח. האגודה מקפידה לציית לחוק ועובדת מיום הקמתה עם ייעוץ משפטי צמוד. יש להדגיש ששבוס אינה תחבורה ציבורית אלא תחבורה פרטית המשרתת את חברי האגודה בלבד, ופועלת במקומות ובזמנים שאין בהם תחבורה ציבורית.

אוטובוס של נוע תנועצילום: מוטי מילרוד

"כבר יותר משנתיים אנחנו מציעים פתרון לאזרחים חברי האגודה, שאין להם רכב פרטי או רישיון נהיגה או מכל סיבה אחרת, הרוצים להיעזר בשרותנו ולהגיע למחוז חפצם בבטחה. יש לציין שרוב הנוסעים של שבוס הם צעירים, סטודנטים וחיילים, כולל חיילים בודדים שאין להם כל דרך אחרת להתנייד בסופי שבוע.

"לא ברור לנו מדוע משרד התחבורה עוסק בחקירת החוקיות שלנו במקום ללמוד מההצלחתנו וליישם מודל לתחבורה ציבורית בשבת באופן מקיף כדי לספק שירות הכרחי זה לאזרחים שזקוקים לו. אין לנו ספק שפעילותנו חוקית ואנחנו נמשיך לפעול כרגיל ולשרת את חברות וחברי האגודה בדרכים בסופי השבוע", מסרו בשבוס.

כ"ץ: "אומרים שאני הח"כ החרדי בליכוד"

כ"ץ דיבר ברדיו קול ברמה, בתוכנית "ביני ובינך" בהגשת בני רבינוביץ', על סערת ביטול עבודות רכבת ישראל בשבת. "אני לא עושה פוליטיקה על השבת, יש כאלו שכן מנסים להרוויח מזה. אין לי אפשרות להתערב בעבודת הרכבת", אמר כ"ץ.

שר התחבורה עלה לשידור הפונה לציבור החרדי יום לאחר ששר העבודה והרווחה, חיים כץ, התערב לטובת חברי הכנסת מהסיעות החרדיות, שדורשות להימנע מעבודות הפיתוח והתשתית של הרכבת בימי השבת והמנוחה. השר חיים כץ הנחה את הגורמים המקצועיים "לבחון את ההיתרים להעסקת עובדים ברכבת ישראל ביום מנוחתם השבועית, ולנהוג בתקופת חגי תשרי בשים לב לרגישות הציבור באותם הימים ולחשיבות ימי התשובה לעם היהודי", לשון ההודעה שהוציא משרד העבודה.

כמה שעות לפני הודעתו של משרד העבודה, רכבת ישראל הודיעה על סגירה נוספת של המסילות לצורך עבודות ההכנה לקראת הקו המהיר לירושלים. העבודות מתוכננות להתקיים, בין היתר, בשבת הקרובה. כך, נוצרה סתירה בין כוונתו של חיים כץ להשבית את העבודות בחודש הקרוב, אל מול תוכניות העבודה של רכבת ישראל, שכפופה לישראל כ"ץ. בהקשר זה אמר שר התחבורה לקול ברמה: "אמרו עלי שאני הח"כ החרדי הנוסף בליכוד, אז אני נגד השבת?" לדבריו של כ"ץ, "כבר שנה עוסקים ברכילות סביבי. אני אחד משומרי הסף בנושא של השבת והדת במדינה. ללא ספק יש כאן רדיפה נגדי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה