ברכבת לא מצליחים להתמודד עם הגידול במספר הנוסעים - והאיחורים זינקו

במחצית הראשונה של 2017 הגיע מספר הנסיעות ברכבת לשיא של 31.5 מיליון - גידול של 7% לעומת התקופה המקבילה אשתקד ■ הכנסות החברה הממשלתית מתחילת השנה מסתכמות ב–1.2 מיליארד שקל

אורן דורי
אורן דורי
עומד נוסעים ברכבת ישראל
צילום: צילום : דניאל בר א?
אורן דורי
אורן דורי

רכבת ישראל במלכוד. מספר הנוסעים בה עולה בהתמדה, וברכבת היו שמחים לחגוג את הצמיחה — אך בהנהלת החברה הממשלתית יודעים כי היצע המסילות, הקרונות והקטרים המוגבל מתקשה לעמוד בעליית הביקוש. הביטוי הישיר לכך הוא צפיפות מחמירה בקווים המבוקשים, שגורמת להידרדרות במדד הדיוק של הרכבות — אחרי שנים שבהן הצליחה ההנהלה לשפר את תדמית הרכבת.

במחצית הראשונה של 2017 הגיע מספר הנסיעות ברכבת לשיא של כ–31.5 מיליון (נסיעות נוסעים) — גידול של 7% לעומת מספר הנסיעות בתקופה המקבילה אשתקד — 29.4 מיליון; כך עולה מהדו"ח החציוני שפירסמה רכבת ישראל ביום חמישי. במאי נספר שיא נסיעות יומי — 299 אלף נסיעות ביממה. זאת, בהמשך למגמה הרב־שנתית של הכפלת מספר הנסיעות ברכבת בעשר השנים האחרונות.

מנגד, שיעור הרכבות המאחרות זינק ב–34% בתוך שנה. בעוד במחצית הראשונה של 2016 שיעור הרכבות המדייקות היה 95.6%, ואף 96.7% ברבעון הראשון, בינואר־יוני השנה הוא הגיע ל–94.1%.

תלונות הנוסעים נערמות

מדד הדיוק הממוצע שמפרסמת הרכבת אמנם גבוה, אך הסטטיסטיקה עלולה להטעות. את המדד מושכות כלפי מעלה רכבות שנוסעות בשעות השפל, בעוד עיקר הנוסעים, שנעזרים בשירותי הרכבות בשעות העומס, סובלים מחריגות שירות. רכבת ישראל מחשיבה איחור של עד חמש דקות כעמידה בלוחות הזמנים. כלומר, בכל יום היו ברציפים עשרות אלפי נוסעים בממוצע שהמתינו לרכבות שבוששו לבוא גם אחרי חמש דקות ממועדן.

המצב הביא לגידול במספר תלונות הנוסעים, שחלקן הסלימו לכדי הליכים משפטיים מול הרכבת. בחודשים האחרונים הוגשו לבית המשפט מספר בקשות לאישור תביעות ייצוגיות נגד החברה בטענות למגוון ליקויי שירות.

בין היתר ניתן למנות טענות שבמקרים רבים הרכבת מוכרת שירות מקום שמור מבלי שהיא מספקת אותו בפועל, וכן תלונות על החלטת הרכבת להפסיק לנקוב על גבי כרטיס מקום שמור מספר מושב קונקרטי.

סיפור משונה במיוחד הוא זה של שי גולן, נוסעת המצויה בהליך גישור מול הרכבת. לדבריה, רכבת שבה נסעה בפברואר דילגה על תחנת תל אביב ההגנה, שבה היתה אמורה לעצור, והמשיכה ישירות לתחנת נתב"ג. לאחר המקרה הגישה גולן תלונה ברכבת. להפתעתה, תגובת הרכבת היתה כי הקרונות דווקא עצרה בתחנה בתל אביב, ושאולי הנוסעת לא נערכה לרדת מהרכבת בזמן.

הסכמי השכר חתכו את הרווחיות

בזכות הקפיצה במספר הנוסעים, רכבת ישראל סיימה את ששת החודשים הראשונים של 2017 בהכנסות של 1.2 מיליארד שקל — גידול של 6.7% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. ההכנסות מהסעת נוסעים במחצית הראשונה של 2017 הגיעו ל–367 מיליון שקל — גידול של 4% לעומת המחצית המקבילה ב–2016. לפי הרכבת, הגידול הכספי נמוך מהגידול בכמות הנוסעים (7%) בשל שינוי בתמהיל חוזי הנסיעה הנמכרים.

למרות הצמיחה בהכנסות, הרווח הנקי של הרכבת צנח במחצית הראשונה ב–29%, והסתכם ב–45 מיליון שקל, אחרי סובסידיה ממשלתית.

בהקשר של השחיקה ברווחיות, מציינת הנהלת הרכבת את הסכמי השכר החדשים שחתמה בתקופה זו עם נציגות העובדים וההסתדרות — בהיקף של כ–15.5 מיליון שקל. הסכמים אלה, שנחתמו מול ועד עובדי הרכבת, "מעגנים סיום סכסוכי עבודה ותוספות שכר אשר חלקן חלות (רטרואקטיבית; א"ד) מ–1 בינואר 2016" — לשון דו"ח הרכבת.

במגזר רכבות המטען, במהלך המחצית הראשונה של 2017 הובילה רכבת ישראל כ–4.6 מיליון טונה, גידול זניח של כמחצית האחוז בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

הכנסות הרכבת משינוע מטענים, כולל דמי הפעלה, ירדו מעט ל–181 מיליון שקל, בהשוואה ל-183.6 מיליון שקל בחציון המקביל אשתקד. הירידה בהכנסות מהובלת המטענים מוסברת בהפחתת דמי ההפעלה בשיעור של כ–6%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"