"למה שת"א או חיפה יתנהלו כמו בני ברק?" - 73% מהציבור היהודי תומך בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת

סקר של עמותת חדו"ש שהוצג אתמול (ד') בוועדת המשנה לתחבורה ציבורית הפועלת בוועדת הכלכלה, קובע כי 70% ממצביעי הליכוד תומכים בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שבוס. צילום מסך: מיוטיוב
שבוס. צילום מסך: מיוטיוב
צבי זרחיה
צבי זרחיה

בקרב הציבור היהודי הבוגר 73% תומכים בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת - וניכרת עלייה עקבית ומשמעותית בתומכים בעמדה זו בשנים האחרונות. כך עולה מסקר של עמותת חדו"ש שהוצג אתמול (ד') בוועדת המשנה לתחבורה ציבורית הפועלת בוועדת הכלכלה, שקובע כי "באופן עקבי וגובר הציבור מצפה לשינוי מדיניות בעניין הפעלת תחבורה ציבורית בשבת". מהדו"ח עולה כי 70% ממצביעי הליכוד תומכים בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת וכן 82 ממצביעי כולנו, 92% ממצביעי ישראל ביתנו, 55% ממצביעי הבית היהודי ואפילו 7% ממצביעי יהדות התורה.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר כי לפי הסקר שביצעה העמותה מי שמתיימר לטעון שהוא מבצע את רצון הציבור כאשר הוא מונע הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, למעשה לא מייצג את הציבור ואפילו לא את רצון מצביעיו.

יו"ר הוועדה, ח"כ דוב חנין (הרשימה המשותפת), אמר כי עמדתו היא שלא צריך להפוך את השבת לעוד יום חול וכי כולם מעוניינים ביום מנוחה, אך זה לא אומר שלא צריך לתת פתרונות לאנשים שרוצים לנוע ממקום למקום בשבת. "זה לא עימות בין דתיים לחילוניים, אין כוונה לפגוע בחרדים ובטח שלא לעשות דברים כדי להכעיס", אמר. עם זאת הוא הוסיף כי "צריך לחשוב על הסדר חדש לשבת ישראלית, במקום הסטטוס קוו שלא נותר בו היגיון. מי שאין לו כסף נידון היום להישאר תקוע. אם משרד התחבורה לא מסוגל להרים את הכפפה אני מציע שזה יעבור לעיריות. אין סיבה שתל אביב וחיפה יתנהלו כמו בני ברק".

חנין הזכיר כי בבג"ץ מתנהלת בעניין עתירה, שח"כ תמר זנדברג היא בין מגישותיה, וביקש את תגובת משרד התחבורה. מנהלת אגף תפעול ורישוי תחבורה ציבורית במשרד, נועה אבירם, אמרה: "אנחנו נשיב לבית המשפט ולא לוועדה".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה כי פתרונות כמו "שבוס", "נוע תנוע" ו"ימבוס" הם לא רק פעולות צדקה אלא מחאה ציבורית של ממש, המעידה על הצורך בתחבורה ציבורית בשבת. לדבריה, "הפער בין עמדות הציבור לעמדת המערכת הפוליטית הוא בולט וזועק. זו סוגייה תחבורתית בלבד ולא סוגייה של דת ומדינה. השבתת התחבורה הציבורית בשבת מונעת פיתוח תח"צ במשך כל ימות השבוע, מאחר שהיא דוחקת אנשים לרכוש מכונית כדי לנסוע בשבת, והם משתמשים בו גם בשאר ימות השבוע".

ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני) אמרה כי היא לא נוסעת בשבת, אבל רוצה שתהיה אפשרות לאנשים להשתמש בתחבורה ציבורית. לדבריה, השאלה היא קודם כל פוליטית. "אני גרה ביישוב שרובו חילוני, אבל המועצה לא תעז להפעיל תח"צ בשבת כי בקואליציה יש חובשי כיפות. השינוי צריך להיות קודם כל פוליטי", הוסיפה כהן פארן.

מקסים אוקנין, בעבר סגן ראש העיר ערד, אמר כי נכון יהיה להעביר את ההחלטה בעניין לכל רשות ורשות, כי אין דין ערד כדין בני ברק. הוא הוסיף כי הפעלת תח"צ בשבת תשנה מקצה לקצה את איכות החיים של התושבים.

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) תהה מה היה קורה אם היה מארגן הסעות שיאספו נוסעים מתחנות האוטובוס באמצע השבוע, ומה הייתה עושה המשטרה לעמותה כזו. הוא טען כי מדובר בהפרת חוק ואמר: "אם משרד התחבורה מתעלם מהפרת החוק אני קורא לנהגים להתארגן ולהפעיל הסעות גם באמצע השבוע. יש פה עוול נוראי שבאמצע השבוע כופים על הציבור את מונופול התחבורה הציבורית שלא נותן שירות ראוי, ובשבת זה הפקר".

ח"כ זנדברג שאלה את ח"כ אייכלר מי קבע שמדובר בהפרת חוק, והוא השיב: "זה חוק של הכנסת שלכם שאסר על הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, ואם זה חוקי אז שיהיה גם בראשון עד חמישי. מה שנשאר מצביון השבת הוא שאין תחבורה ציבורית, ואם רוצים לבטל גם את זה אז אפשר להכריז בזאת על הקמת מדינה חילונית דמוקרטית לכל אזרחיה, בלי שום מעמד לדת היהודית".

רועי שוורץ תיכון, נכדו של יו"ר הכנסת לשעבר מטעם הליכוד דן תיכון ומייסד "נוע תנוע", אמר לח"כ אייכלר: "אני מצביע לליכוד, למפלגת חירות ליברלית, ומצביעי ליכוד תומכים בזה. איך אתה יכול למנוע מ-70% מאזרחי המדינה שרוצים בכך תחבורה ציבורית בשבת? החרדים בחיפה מאושרים כמו החרדים בבני ברק ובירושלים, והתחבורה הציבורית לא פוגעת ברגשותיהם. מי שצריך תחבורה ציבורית זה דווקא אנשים שאין להם, והגבלת תח"צ בשבת אומרת שמי שעני שיישאר בבית ביום החופש היחיד שלו".

בתגובה אמר ח"כ אייכלר כי "קודם כל שתהייה תחבורה ציבורית כמו שצריך 5 ימים בשבוע, ואחר כך תדברו על השבת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"