דרמה אחרי ההנפקה: ועדת הריכוזיות מנחיתה מהלומה על פרויקט הדגל של עידן עופר

הוועדה ממליצה שלא לאשר לחברת OPC להקים את תחנת הכוח צומת - שעבורה גייסה בשבוע שעבר מהמוסדיים 386 מיליון שקל ■ הסיבה: שיקולי ריכוזיות כלל-משקית ■ מחר אמור היה להתבצע השלב הציבורי בהנפקת OPC ■ זאת החסימה השנייה בתוך שנה של עופר בוועדת הריכוזיות

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידן עופר והממונה על ההגבלים, מיכל הלפרין
עידן עופר והממונה על ההגבלים, מיכל הלפריןצילום: אייל טואג ובלומברג
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

ארבעה ימים בלבד לאחר שזרוע יזמות החשמל של עידן עופר, OPC, השלימה את השלב המוסדי בהנפקתה בבורסה וגייסה מהמוסדיים 386 מיליון שקל – מנחיתה ועדת הריכוזיות מהלומה על תוכניות הפיתוח של החברה ועל פרויקט הדגל שלה בשנים הקרובות. כל זאת, ערב יציאת OPC לשלב הציבורי של ההנפקה – שבמסגרתו תכננה לגייס מחר סכום נוסף של 80 מיליון שקל.

ועדת הריכוזיות, בראשות הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, הודיעה הבוקר (ב') כי תמליץ שלא לאשר ל-OPC להקים את תחנת הכוח "צומת אנרגיה" שבצומת פלוגות. זאת, שלושה חודשים לאחר ש–OPC סיכמה על רכישת 95% מהמיזם מידי חברת רפק אנרגיה וקרן דנהאם הבריטית, תמורת כמה מיליוני דולרים – וכבר מיהרה להודיע כי תתחיל בהקמת תחנת הכוח ב-2018, מתוך ציפייה לרווח תפעולי שנתי של 40 מיליון דולר החל ב-2020.

צומת אנרגיה היא בעלת הזכויות להקמת תחנת כוח בהספק 400 מגה ואט, בפרויקט שעלותו מוערכת בכ-300 מיליון דולר. ב-OPC קיוו "להשתחל" אל האסדרה החדשה שפורסמה לייצור חשמל פרטי במחזור פתוח, ועבור מימון הפרויקט הזה, בין היתר, יצאה OPC להנפקה שבה קיוותה לגייס 500 מיליון שקל לפי שווי של 1.4 מיליארד שקל.

אלא שלפי פרק ב' לחוק הריכוזיות – בעת הקצאת זכות ציבורית מוטלת על הממשלה החובה לשקול גם שיקולי ריכוזיות כלל-משקית. כבר לפני שנה פרסם TheMarker כי כניסת OPC לפרויקט בפלוגות תחייב הנפקת רישיון מחודש מידי רשות החשמל – מה שיחייב את הרשות בשקלול שיקולי ריכוזיות, ובדרישת היתר מיוחד מידי ועדת הריכוזיות.

ואמנם, העסקה הונחה בפני הוועדה שלאחר בחינת מוטת הפעילות של קבוצת עופר במשק הישראלי (באמצעות קבוצות החברה לישראל וקאנון) – העבירה הבוקר לרשות החשמל המלצה שלא להעניק ל-OPC רישיון ייצור חשמל.

בכך העמידה הוועדה בסימן שאלה גם את יתר היוזמות של OPC בענף החשמל הפרטי הקונבנציונלי, ובראשן התוכנית להקמת תחנת כוח שנייה במישור רותם.

תחנת כוח מישור רותםצילום: אלבטרוס צילומי או

OPC מחזיקה כיום ב-80% ממניות תחנת הכוח במישור רותם (440 מגה ואט), והיא רכשה לפני שנתיים מנייר חדרה את הזכויות להקמת תחנת הכוח בחצר המפעל, בהספק 140 מגה ואט.

עסקה זאת לא הובאה לאישור ועדת הריכוזיות היות שהספק התחנה נמוך מהרף שקבעה לדיון במסירת רישיון ייצור קונבנציונלי (175 מגה ואט). בשל רף שרירותי זה לא ברור עדיין האם הוועדה תדון בכניסתה המחודשת קבוצת עופר לתחום ייצור החשמל באנרגיות מתחדשות – שבו הספק המתקנים הסולאריים נמוך מהרף – אף כי מדובר בהתרחבות עסקית של גוף ריכוזי.

חסימה שנייה של עופר בתוך שנה

עבור הוועדה לצמצום הריכוזיות במשק, שבה חברים עוד יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, אבי שמחון והכלכלן הראשי באוצר, יואל נווה - מדובר בפעם השנייה בתוך שנה שהיא בולמת את פעילותו של עידן עופר במשק האנרגיה.

באוגוסט אשתקד מנעה הוועדה מקבוצת החברה לישראל להיכנס לתחום הפקת נפט וכריית פצלי השמן, מחשש להשפעה שלילית של הענקת רישיונות נוספים לידי הקבוצה על הריכוזיות במשק הישראלי.

זו היתה הפעם הראשונה שבה ועדת הריכוזיות המליצה לחסום כניסה של גורם ריכוזי ספציפי לתחום עיסוק חדש. בחוות הדעת של הוועדה צוין אז כי החברה לישראל היא אחד הגורמים הריכוזיים ביותר במשק הישראלי, וכבר היום היא מחזיקה ב-17 רישיונות בתשעה תחומי תשתית חיונית שונים.

אחד משיקולי הוועדה היה הממשקים הרבים של קבוצת החברה לישראל עם הרגולטורים, והעובדה כי חלק ניכר מהזכויות שבידיה ניתנו לה על ידי משרד האנרגיה.

"עלול להתעורר חשש לפיו נקודות ההשקה הרבות של החברה לישראל עם משרד האנרגיה, יקנו לה יתרונות הן על-פני חברות אחרות והן על-פני הציבור הרחב, בהליכים מול המשרד", נכתב אז בחוות הדעת.

"הקבוצה הכי ריכוזית. חשש לשבי רגולטורי"

עופר מחזיק ב-OPC דרך קנון, לצד חברת צים – כשבאמצעות החברה לישראל הוא מחזיק בשליטה בבזן, כיל, רותם אמפרט ועוד. בנוסף מחזיק עופר במניות בזכיינית ערוץ 2, רשת.

בהודעת ועדת הריכוזיות היום נמסר כי "מדובר בקבוצה הריכוזית ביותר במשק" – לצד היותה אחת משלוש הקבוצות הפרטיות הגדולות בתחום ייצור החשמל.. "אחזקותיה המשמעותיות בתשתיות החיוניות מתאפיינות בכך שהן בעלות חיוניות גבוהה במיוחד במשק האנרגיה – זיקוק דלק, מחצבים מרכזיים וחשמל", נכתב בנימוקי הוועדה.

"פעילויותיה אלו אף הקנו לה מעמד של בעלת מונופולין בשורה ארוכה של שווקים נוספים, המספקים תשומות חשובות לתעשיות המשך ובאות לידי ביטוי בין היתר במעמדה כמעסיק משמעותי בדרום ובאזור מפרץ חיפה. כל אלו מקנים לבעל השליטה מר עידן עופר והחברות שבשליטתו כוח מיקוח יוצא דופן כלפי דרג קובעי המדיניות, ובפרט כלפי משרד האנרגיה, הנמצא בממשקים תכופים ומורכבים מול חברות אלו.

"ההחזקה בתשתיות חיוניות רבות ומשמעותיות ופעילות מאקרו-כלכלית ניכרת, בצירוף העובדה כי הקבוצה היא גם בעלת פעילות שתדלנית ואחזקה מרכזית בתחום התקשורת, מחזקים את החשש להתקיימותו של שבי רגולטורי ותקשורתי וליכולתה של הקבוצה – כבר בעת הזו – להפעיל כוח מיקוח ממשי כלפי קובעי המדיניות".

בוועדה שקלו גם את השלכות ביטול הקמת תחנת הכוח בצומת פלוגות – או דחיית הקמתה - על כושר ייצור החשמל במשק, והגיעו למסקנה כי היות שמדובר בתחנת גיבוי במחזור פתוח ("פיקרית") – משקלה בכושר הייצור המשקי שולי ביחס לסיכון שבחיזוק מעמדו של הגורם הריכוזי.

"המשך חיזוק מעמדו של הגורם הריכוזי ביותר במשק, בתחום תשתית חיונית משמעותי כתחום החשמל, חותר תחת מטרות אלו של חוק הריכוזיות", נכתב בחוות הדעת.

"התרחבותה של הקבוצה בענף מונעת גידול וכניסה של שחקנים אחרים בתשתית חיונית מרכזית, מגבירה את אחזקותיה הריכוזיות של הקבוצה במשק וכתוצאה מכך מגדילה את הריכוזיות במשק כולו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"