"בדרך לשלטון יחיד": כך השתלטה גט טקסי על ענף המוניות בישראל

מצוידת ב-8,000 נהגים ועם שליש מהמוניות בישראל נהפכת גט לגוף דומיננטי מדי ■ בעוד תלונות נוסעים נערמות - באיגוד המוניות כבר מבקשים מרשות ההגבלים להכריז על גט כמונופול

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שחר וייסר
מייסד גט, דייב (שחר) וייסרצילום: חי כהן
אורן דורי
אורן דורי

שבע שנים לאחר שהושקה פעילותה בישראל, הדגלון של גט (Gett, לשעבר גט טקסי) מתנוסס כיום מעל כל מונית שלישית בישראל. עם 8,000 נהגים פעילים בשירות, האפליקציה הפופולרית להזמנת הנסיעות דחקה עד מהרה את רגליהן של תחנות המוניות המסורתיות וכבשה את הענף, שמחזור ההכנסות השנתי שלו הוא 5 מיליארד שקל.

גט אינה המעסיקה של אותם נהגים. במקביל לקבלת הזמנות מהאפליקציה, הם ממשיכים לאסוף באופן עצמאי נוסעים. רבים מהנהגים ממשיכים להשתייך לתחנות הוותיקות, לצד הפעילות בזירה הדיגיטלית, כדי למקסם את היצע הנוסעים.

ואולם, הנהגים המרוצים, וגם מנהלי התחנות המתוסכלים, מודים שעיקר הפרנסה כיום מקורה באפליקציה שהפכה בעבור הנוסעים את השימוש במוניות לפשוט ונוח יותר, גם בזכות האפשרות לשלם באשראי.

לפי משרד התחבורה, ענף מוניות הספיישל מוערך ב-72 מיליון נסיעות נוסעים בשנה, והנסיעה הממוצעת מתומחרת ב-69 שקל - אם כי בענף טוענים שמספר הנסיעות רב יותר והמחיר הממוצע נמוך יותר. גט, כחברה פרטית, אינה חושפת את מספריה, אבל בפרסומים שלה ציינה כי היא אחראית על יותר ממיליון נוסעים בחודש - כמעט 20 מיליון נסיעות בשנה. האם זהו מקרה קלאסי של מונופול בהתהוות, הרוכב על חדשנות טכנולוגית?

גט לא הוכרזה מעולם מונופול, אבל אין לה בישראל מתחרות של ממש. אובר (Uber) אינה מתמקדת במוניות אלא בניסיונות להחדרת מודל הנסיעה השיתופית שלה, וריידר (Rider) לא הצליחה עד כה לצבור קהל לקוחות במספרים שידגדגו את מעמדה של גט.

אמנם ענף המוניות שבו שולטת גט נמצא תחת פיקוח מחירים ממשלתי, ותעריפי הנסיעה במוניות נקבעים על ידי ועדה מקצועית המשותפת למשרדי התחבורה והאוצר לפי נוסחה בלתי־תלויה, כך שגם למונופול לא אמור להיות מרחב תמרון לנצל את כוחו לרעה, אך החברה חזקה במיוחד בפלח המשתלם של מקומות עבודה שמארגנים נסיעות לעובדים. בפלח תחרותי זה אחיזתה גבוהה ביותר, בזכות היתרון לגודל - אבל זהו אינו סימן השאלה היחיד שצף באחרונה סביב הסוגיה.

מלשכת שטייניץ - להנהלת גט

משרד התחבורה הגיש לפני חודשיים לבית המשפט כתב אישום נגד אובר, בגין הסעת נוסעים בשכר ללא רישיון ובניגוד לחוק, בתום חקירה סמויה וגלויה שניהל. כפי שנחשף ב–TheMarker, גט סייעה למשרד התחבורה בבניית התיק נגד החברה.

בין עדי התביעה המופיעים בכתב האישום נמצאים אנליסט עסקי בגט ואחראית הנהגים בחברה. במסגרת החקירה הם עלו כנוסעים סמויים יחד עם פקחים מטעם המשרד, על כלי רכב של שירות אובר נייט, הפועל באזור תל אביב בשעות הערב והלילה, ומופעל על ידי נהגים פרטיים באמצעות מכוניותיהם.

תוכניתה של אובר לאפשר לכל אדם להשתמש במכוניתו הפרטית כבמעין מונית ולאסוף נוסעים בתשלום דרך האפליקציה, מהלכות אימים על גט, כמו על כלל העוסקים בענף המוניות.

בין שכתב האישום נגד אובר מוצדק ובין שלא, שילוב הידיים של הרגולטור עם המפוקח הגדול ביותר שלו בענף המוניות, במאבק משותף נגד המתחרה של גט, מעורר תמיהה. זאת, גם אם לרשויות נוח יותר להתמודד מול גוף אחד גדול כמו גט, מאשר לפקח על 25 אלף נהגי מוניות עצמאיים, שמפוזרים בשלל תחנות והתאגדויות שונות.

גט נדרשת בעצמה לקשרי ממשל הדוקים בנושאים שונים. החברה נזקקת בימים אלה למענה רגולטורי בכל הקשור להסדרת התחום של אפליקציות להזמנת מוניות, וגם שאלת המיסוי על הכנסות מפעילות האפליקציות עומדת על הפרק.

כך, הקשרים הפוליטיים של סיוון דטאוקר, מנהלת הפיתוח העסקי הטרייה של גט וראש המטה של שר האנרגיה המכהן ושר האוצר לשעבר יובל שטייניץ, ודאי לא נעלמו מעיני ראשי גט כשלקחו אותה לתפקיד.

"ההצעה במכרז נתב"ג - טורפנית"

דווקא הכישלון של גט לזכות בזיכיון היוקרתי על שירות המוניות מנתב"ג מלמד על האסטרטגיה האגרסיבית של החברה - להשתלט בכל מחיר על המעוזים האחרונים שעדיין לא כבשה.

במאי זכתה גט, בשותפות עם תחנת המוניות הדר־לוד, במכרז הנחשק של רשות שדות התעופה (רש"ת), שמקיף יותר ממיליון נסיעות בשנה - לאחר שהציעה הנחה מדהימה של 31% בתעריפי הנסיעה מנתב"ג. הצעה זו עלתה הרבה מעל ההערכות המוקדמות של הרשות. אלא שעד מהרה התברר כי הפצצה שהטילה גט, שהיתה המציעה היחידה במכרז, היתה אגרסיבית מדי.

נהגי הדר־לוד, שנהנו עד אז מבלעדיות היסטורית על מערך ההסעות מנתב"ג, מחו נגד הוזלת התעריפים המשמעותית בטענה שמדובר במחירי הפסד בעבורם. על רקע זה, התפרקה השותפות בין התחנה הוותיקה לחברת הטכנולוגיות ותוצאות המכרז בוטלו. בחודשים הבאים צפויה רש"ת לפרסם מכרז מחודש, ויהיה מעניין לראות מה יהיה גובה ההנחה שתציע בסיבוב הבא.

ההנחה של גט הכתה גלים שיצאו מחוץ לתחומי נמל התעופה. איגודי המוניות הארציים חששו, ועדיין חוששים, מיצירת תקדים להורדת התעריפים בכל הארץ. לשם כך, גייס יו"ר ארגון בעלי המוניות, אברהם פריד, עורך דין לדיני הגבלים עסקיים, צחי יגור ממשרד בר־קהן ציגנלאוב ושות', שמנסה לטעון בימים אלה כי גט היא למעשה מונופול.

זמן קצר לאחר זכיית גט במכרז, שלח יגור מכתב לוועדת המכרזים ולמנכ"ל רש"ת, יעקב גנות, שהועבר גם לממונה על ההגבלים, מיכל הלפרין, בדרישה לפסול את תוצאות המכרז. זאת, במקביל לפתיחת חקירה מצד רשות ההגבלים בחשד לקרטל מוניות, שבמסגרתו נחקרו ארבעה חברים אחרים באיגודי המוניות השונים, בחשד שניצלו את מעמדם כדי להכשיל את תוצאות המכרז.

"ההצעה בחסות גט היא 'טורפנית' ומפרה את חוק ההגבלים העסקיים. ההנחה הקיצונית והחריגה מאין כמוה שניתנה במסגרת ההצעה הזוכה, ניתנה על ידי גוף שהוא 'בעל מונופולין' כהגדרתו בסעיף 26 לחוק ההגבלים העסקיים", כתב בא כוחו של פריד.

סעיף זה בחוק מתייחס גם לגופים חזקים, שלא ניתן לקבוע לגביהם כי הם חולשים על נתח שוק שמהווה את רוב הענף: "שר הכלכלה רשאי, לפי המלצת הממונה, לקבוע כי לגבי נכסים מסוימים או שירות מסוים, יראו כמונופולין ריכוז בשיעור נמוך ממחצית - אם ראה כי למי שבידיו ריכוז כאמור יש השפעה מכרעת בשוק לגבי אותם נכסים או אותם שירותים", נכתב בחוק.

המהלך שבו נקטה Gett סייע בסופו של דבר לציבור הנוסעים, מכיוון שחשף את התמחור המנופח של חלק מתעריפי הנסיעה מנתב"ג –ועורר את המערכת לשנות את מודל ההסעות מנתב"ג ולחפש דרכים לקצץ את העלויות המיותרות שהועמסו על הנוסעים. אלא שלטענת איגוד המוניות, מדובר בתרומה מתוחכמת לטווח קצר בלבד.

אפליקציית גטצילום: בלומברג

"ההצעה שניתנה במכרז היא הפסדית, מתחת לעלויות השירות", תיאר יגור את הרציונל העסקי לשיטתו. "היא תמומן ממקורות חיצוניים של גט, ושבבוא הזמן, גט תנצל את 'שלטון היחיד' שלה בשוק המוניות ושוק זימון המוניות כדי לפצות את עצמה על התעריף ההפסדי והטורפני שנקבע במכרז".

ייצוגית: "הלחיצה כרוכה בעמלה"

המעבר לעידן האפליקציות בשוק המוניות סייע רבות בהפיכתו לשקוף יותר בעבור הרגולטורים. כלל הנסיעות והתשלומים של נהגי גט מתועדים, באופן שמונע העלמות מס ומצמצם את הסיכון לעושק של נוסעים תמימים.

בה בעת, בתקופה האחרונה הצטבר אוסף של תלונות נוסעים ותביעות ייצוגיות נגד גט, בטענות מגוונות לגביית תשלומים מופרזת מהלקוחות.

בשבוע שעבר סיפרנו על בקשה לתביעה ייצוגית נגד גט, בטענה שרבים מנהגיה גובים מהנוסעים "דמי הזמנה" בכל עת, בניגוד לתקנון החברה. גט מתחייבת בפני לקוחותיה כי היא מאפשרת לנהגיה לגבות את העמלה, בסך 4.80 שקלים, רק בשעות העומס, בבוקר ואחר הצהריים, ובסופי שבוע. בקשת התביעה אומדת את גביית היתר מלקוחות גט ביותר מ-36 מיליון שקל, ודורשת להשיב את הסכום לציבור לקוחות החברה.

בעניין דומה, בחודש שעבר הוגשה תביעה ייצוגית אחרת נגד גט, בטענה שהיא מעלימה את עמלת החיוב מהמשתמשים באפליקציה. על פי התביעה, מסך ברירת המחדל כשנכנסים לאפליקציה אינו מסגיר כי המזמינים מחויבים בעמלה. רק כשלוחצים שוב על לשונית "גט טקסי אקספרס", כשלנוסע אין סיבה ללחוץ על הלשונית, מגלים את העמלה המלווה את תהליך ההזמנה.

ל-TheMarker הגיעו תלונות מלקוחות של גט, בטענה שחלק מנהגיה מסרבים לגבות מחיר קבוע מראש על פי מחירון משרד התחבורה ודורשים הפעלת מונה - או מבטלים את הנסיעה.

הסיבה לסירוב הנהגים, ככל הנראה, היא שבשעות העומס, המחירון הופך את הנסיעה לפחות משתלמת בעבורם. במקרה מתועד אחר, נהג של גט הסכים למחיר קבוע מראש, אבל גבוה בעשרות אחוזים מהתעריף הקבוע בתקנות משרד התחבורה.

הצטברות תלונות אלה נגד חברה שתופסת נתח גדל והולך בשוק המוניות, ובעוד הרגולטור מתקשה להדביק את הקצב בכל הנדרש בפיקוח על מהלכיו - מעוררת חשש מפני יצירת תלות לא מרוסנת, שלבסוף עלולה להיות מנוצלת לפגיעה באינטרס הלקוחות.

גט סירבה להגיב לדברים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי