המתחרות ברחו - והספקית של הרכבת זכתה ב-100 מיליון יורו

רק תאלס הצרפתית ניגשה השבוע למכרז האיתות של רכבת ישראל - בהיקף של 100 מיליון יורו - לאחר ששתי חברות בינלאומיות אחרות העריכו כי תנאי המכרז לא יאפשרו להן לגבור עליה ■ ברכבת ישראל סירבו להתייחס לדברים

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תחנת ההגנה, רכבת ישראל
תחנת ההגנה, רכבת ישראלצילום: אורן זיו
אורן דורי
אורן דורי

מכרז האיתות של רכבת ישראל, שהיקפו נאמד ב-100 מיליון יורו, ננעל השבוע כשרק חברה אחת ניגשה אליו - תאלס הצרפתית, שהיא גם ספקית מערכת האיתות הנוכחית של הרכבת.

מלבד תאלס, את שלב המיון המוקדם (PQ) של המכרז להחלפת מערכת השליטה על תנועת הרכבות צלחו שתי חברות ענק בינלאומיות - סימנס (גרמניה) ואלסטום (צרפת). ואולם שתיהן החליטו בסופו של דבר לוותר על ההתמודדות, לאחר שהעריכו כי תנאי המכרז לא יאפשרו להן לגבור על תאלס.

מעמדה הבלתי־מעורער של ספקית האיתות הוותיקה של הרכבת נובע, בין היתר, מההשפעה שיש לחברה על הצעות המחיר של מתחרותיה. הזוכה במכרז תצטרך להתממשק עם מערכות האיתות הקיימות של תאלס ו"להלביש" עליהן את הטכנולוגיות החדשות, שמותאמות במיוחד לדרישות רכבת ישראל.

בשל כך, המתחרות שפרשו מההליך המכרזי חויבו לקבל הצעת מחיר מתאלס, שלה כמובן, אין אינטרס להוזיל את העלויות למתחרותיה על הפרויקט. כמו כן, עלויות האינטגרציה צפויות להיות נמוכות יותר כשהן נעשות בתוך חברה יחידה, ומוערכות ב–8–5 מיליון יורו.

התחרות מוגבלת

תאלס נחשבת אחת החברות המובילות בעולם בתחום האיתות, אך המערכות המיושנות שלה שמותקנות כיום ברכבת ישראל נוטות להתקלקל, וכתוצאה מכך אף השביתו את תנועת הרכבות פעמים רבות בשנים האחרונות.

במקומות אחרים בעולם נהוגה פרקטיקה למניעת מקרים מסוג זה, שמגבילים את התחרותיות בשוק. במכרזים דומים בחו"ל, הספקית היוצאת נדרשת לתת הצעת מחיר אחידה לכל המתמודדים במכרז - אלא שברכבת ישראל לא היו מוכנים לעשות זאת.

על פי תנאי המכרז, ב-2018 תתחיל הטמעה הדרגתית של מערכת השליטה והאיתות החדשה, שתופעל בכל רשת הרכבות עד ל–2022. מכרז זה עוסק ברכיב התשתיות בפרויקט ענק, הנאמד ב-2.5 מיליארד שקל, לשדרוג מערכות האיתות והבטיחות של מערך הרכבות. כיום, הרכבות פועלות באמצעות רמזורים המותקנים בצדי המסילות, ואילו הפרויקט הענק עתיד לשדרג את המערכת לכזו המבוססת תקשורת סלולרית, שתציג את ההתראות לנהג הקטר באמצעות תצוגת איתות דיגיטלית על מסך בקטר.

בחודשים הקרובים צפוי להתפרסם המכרז הבא בפרויקט האיתות של רכבת ישראל, ליחידות שיותקנו ברכבות עצמן. מכרז זה נאמד בסדרי גודל דומים, של כ–100 מיליון יורו.

הטכנולוגיה החדשה תאפשר צמצום של המרווח בין הרכבות, ובכך תגדיל את הקיבולת של רשת המסילות הארצית. אחד היעדים המרכזיים הוא הגברת תדירות הרכבות בצוואר הבקבוק העמוס, שנוצר במרכז הארץ, לאורך מסילת איילון. לפי רכבת ישראל, באמצעות הטכנולוגיה החדשה ניתן יהיה להגדיל את תנועת הרכבות בציר זה מ–14 רכבות בשעה לכל כיוון - ל–17. עוד נדרשת המערכת לקיום תדירות הרכבות המתוכננת בקו המהיר העתידי בין ירושלים לתל אביב והרצליה. בנוסף, התקשורת המשופרת בין הרכבות תאפשר את העלאת מהירות הנסיעה.

ברכבת ישראל סירבו להתייחס לדברים.

צילום: Lionel Flusin / CAPA Pictures /

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב