עתירה ראשונה לבג"ץ נגד השביתה בחברת החשמל: "ניצול כוח מונופוליסטי"

רגע לפני שהמדינה מגישה את עתירתה הדרמטית נגד פסיקת בית הדין הארצי לעבודה, גם יצרני החשמל הפרטי עתרו לבג"ץ נגד האישור שניתן לוועד עובדי המונופול לשבות ללא הגבלה: "מציאות בלתי נסבלת ובלתי אפשרית"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חברת החשמל אילוסטרציה
חברת החשמלצילום: תומר אפלבאום
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

פורום יצרני החשמל הפרטי עתר הבוקר (ד') לבג"ץ נגד פסיקתו השנויה במחלוקת של בית הדין הארצי לעבודה בירושלים מלפני חודשיים, שבה העניק לוועד העובדים בחברת החשמל זכות שביתה בלתי מוגבלת. לטענת הפורום, בית הדין הארצי התעלם מכוחם של עובדי המונופול לעשות שימוש במעמד הכלכלי המונופוליסטי של חברת החשמל, על מנת לפגוע ביצרנים הפרטיים ובתחרות במשק החשמל. זאת, בחסות זכות השביתה ותוך הפרת דיני העבודה ודיני הגבלים.

שופטת בית המשפט העליון, אסתר חיות, החליטה הערב כי שתי העתירות שהוגשו היום בעניין בית הדין לעבודה, מצד המדינה ומצד פורום יצרני החשמל הפרטי – יעברו לדיון בפני הרכב שופטים ויידונו במאוחד. הדיון ייערך בחודש הקרוב, ולמשיבים - בית הדין לעבודה, ועד חברת החשמל והסתדרות העובדים - תינתן האפשרות להגיב לבקשות לצווי ביניים.

בעתירתם לבג"ץ מבקשים היצרנים הפרטיים לאסור על הוועד להשבית מקטעים מונופוליסטיים בפעילות חברת החשמל, שיש בהם כדי לפגוע בתחרות, וכן להתנות את מימוש זכות השביתה בדיון מקדים, שבו תינתן ליצרנים הפרטיים זכות טיעון באשר למתווה השביתה המבוקש.

לטענת העותרים, שביתת הוועד במקטעים אלה נועדה לפגוע במתחרים ובתחרות – ולכן היא שביתה פוליטית, שאינה לגיטימית, ומטרתה "לגרום לפגיעה מקסימלית במגזר ייצור החשמל הפרטי וביצרני החשמל הפרטיים הקיימים והפוטנציאליים, בניסיון לגרום למדינה לשנות את מדיניותה ואת החלטותיה לעודד את המגזר הפרטי, ולהותיר את חברת החשמל כמונופול מוחלט ונצחי גם בתחום ייצור חשמל".

בעתירה טוענים היצרנים הפרטיים כי בידי נציגות העובדים בחברת החשמל עומדים צעדים ארגוניים רבים שהיא יכולה לנקוט בהם - מבלי לעשות שימוש בכוחה המונופוליסטי של חברת החשמל. עם זאת, מזכירים העותרים, כבר בשבוע שעבר ניצל ועד חברת החשמל את פסיקת בית הדין הארצי, והחל בצעדי מחאה, שפגעו בקידום ייצור החשמל הפרטי – לרבות עצירת תשלומים שלהם היו זכאיות תחנות הכוח הפרטיות.

"עצם העובדה שלאור פסק הדין, נציגות העובדים מחזיקה בידה כוח מוחלט לנקוט בצעדים שגורמים לשיבוש ולפגיעה כה חמורים ביצרנים הפרטיים, ובתחרות במשק החשמל, מתוך שימוש בכוחה הכלכלי והמונופוליסטי של חברת החשמל - היא בלתי נסבלת ובלתי אפשרית", נכתב בעתירה.

באמצעות עורכי הדין אהרן מיכאלי, יהודה רוזנטל ותמר יוסף, ממשרד גולדפרב, זליגמן ושות', טוען הפורום כי "אין תקדים לכך ששביתה של עובדי גוף אחד יכול לפגוע במישרין ובאופן קשה ביותר, עד כדי חיסול ממש של מתחרי אותו גוף, ואין תקדים לכך שלאותו הגוף ולעובדיו השובתים אינטרס לפגוע במתחרים אלה ובתחרות כלפיהם".

לאור זאת, טוענים באי כוח הפורום, היה על בית הדין הארצי להתייחס לנסיבות הייחודיות וחסרות התקדים של המקרה, לנהוג בזהירות יתרה, ולחייב את הצעדים הארגוניים המבוקשים על ידי הוועד ב"פרה-רולינג" – לפני "שיחסלו את המתחרים של חברת החשמל, ויסכלו בפועל את הרפורמה, מתוך ניצול לרעה של כוחה המונופוליסטי והמוחלט של חברת החשמל, והתלות המוחלטת של יצרני החשמל הפרטיים בה".

חברת החשמל: "חציית קו אדום"

עתירת היצרנים הפרטיים לבג"ץ הקדימה עתירה משמעותית יותר, שאותה אמורה להגיש פרקליטות המדינה עצמה – נגד פסיקת בית הדין הארצי לעבודה. כפי שנחשף ב-TheMarker, על הגשת עתירה זאת החליטו כלל משרדי הממשלה, בגיבוי היועץ המשפטי לממשלה. זאת, לאחר שבית הדין כפה למעשה על המדינה לקדם רק רפורמה שתהיה מקובלת על ועד העובדים בחברת החשמל – תוך שהוא שולל לכאורה את ריבונותן של הרשויות המבצעת והמחוקקת, ומכפיף אותן לאינטרס ועד העובדים.

בתוך כך, בית הדין האזורי לעבודה בחיפה התיר שלשום לוועד העובדים להמשיך בעיצומים הננקטים על ידו זה כשבוע – למעט עצירת תשלומים לספקים חיצוניים, ובהם תחנות כוח פרטיות.

בהחלטתו, התיר בית הדין לעובדים להמשיך גם בהשבתת יחידת ניהול מערכת החשמל, שדרכה מחולק יצור החשמל במשק באופן אופטימלי, תוך חלוקת עוגת הייצור בין תחנות הכוח הפרטיות לבין תחנות חברת החשמל.

הנהלת חברת החשמל ניסתה לשכנע את בית הדין כי שיבוש העבודה ביחידה זו עשוי להעמיס ייצור יקר על תעריף החשמל, לפגוע בהכנסות יצרני החשמל הפרטי, ובנסיבות מסוימות – גם לפגוע בייצור החשמל במשק ככלל.

מנגד, טען ועד העובדים כי השפעת השיבושים היא כלכלית בלבד – והיא לא נושאת בסיכון לאספקת החשמל במשק. לאחר שבית הדין קיבל את עמדת הוועד, הגישה אתמול חברת החשמל בקשת רשות ערעור לבית הדין הארצי לעבודה, וטענה כי "התקדים שבו נוקט ועד העובדים הווה חציית קו אדום שעלול לסכן את ניהול מערך ייצור החשמל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי