ועד עובדי חברת החשמל: "אם הספקים שלנו רוצים את הכסף – שיגישו לנו בקשה"

ועד חברת החשמל הדהים כשדרש מתחנת כוח פרטית לחשוף בפניו את חוזי הגז והמימון שלה – כדי שתוכיח פשיטת רגל אם ימנע ממנה כסף ■ לטענתו, לפי "חישוב אצבע" שביצע, "התחנה תוכל לספוג חודשים ארוכים של עיכוב בתשלומים", ולכן אפשר לא לשלם לה במסגרת עיצומים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיקו צרפתי
מיקו צרפתיצילום: אליהו הרשקוביץ
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

ועד העובדים בחברת החשמל מתנגד לכוונה להגביל את העיצומים שבהם הוא נוקט, ולחייב אותו לשלם לספקיה החיצוניים של החברה הממשלתית.

זה שבוע שוועד העובדים מונע העברת תשלום לתחנת הכוח הפרטית הגדולה בישראל, דליה אנרגיות, ש-70% מהחשמל שהיא מייצרת מוזרמים לרשת החשמל הארצית שחברת החשמל מפעילה. לטענת הוועד, לספקים חיצוניים אין זכות להשמיע את עמדתם בהליך משפטי שנוגע לסכסוך עבודה פנימי.

בשבוע שעברה עתרה דליה לבית הדין האזורי לעבודה בחיפה, ביחד עם חברת החשמל, בבקשה להוצאת צו מניעה נגד עיצומי העובדים. בדליה טענו כי אי העברת התשלום בעבור החשמל שייצרה (כ-70 מיליון שקל בחודש), עשוי לגרום לה לגירעון תזרימי של 40-50 מיליון שקל בחודש – דבר שיחייב אותה להפר את חוזי הגז והמימון שעליהם היא חתומה, להביא את התחנה לקריסה פיננסית – ומכאן לפגוע באספקת החשמל בישראל.

ואולם, בתגובה המדהימה שהגיש לבית הדין טען ועד העובדים כי על סמך "חישוב אצבע" שביצע באשר להכנסות התחנה ממכירת החשמל – שבהן שיקלל גם את ההון העצמי שהושקע בהקמתה - יש בקופת התחנה די מזומנים "שללא ספק מאפשרים לתחנה לספוג חודשים ארוכים של עיכוב בתשלומים מחברת החשמל".

תחנת כוח של דליה אנרגיותצילום: סיגל מזרחי

לטענת הוועד, על דליה אנרגיות, כמו כל ספק אחר, להתייצב בפני ועדת החריגים של עובדי חברת החשמל – ולשטוח בפניהם את הנימוקים להחרגתם מהעיצומים. זאת, לרבות המצאת מסמכים שמוכיחים את הפגיעה הכספית הקשה שתיגרם בגין עיכוב התשלום.

"לחברת החשמל אלפי ספקים, בהם מאות יצרנים פרטיים", נכתב בתגובת הוועד. "צירופה של דליה להליך בבית הדין יפתח פתח לצירופם של צדדים מרובים נוספים, בעלי אינטרסים שונים, באופן שיסכל את הדיון בן הצדדים האמיתיים לסכסוך, תוך פגיעה קשה בנציגות העובדים ובזכויותיה".

"הורדת שאלטר, בשם חירות השביתה"

בדליה אנרגיות סירבו בתוקף לדרישה לפנות לוועדת חריגים, בטענה כי לא יחשפו בפני המונופול את סודותיהם המסחריים, לרבות את הסכמי הגז והמימון של התחנה הפרטית. יתרה מזאת, נטען כי בהצגת מסמכים כאלה בפני מתחרה יש עבירה על דיני הגבלים.

ואולם יו"ר ועד העובדים בחברת החשמל, דוד (מיקו) צרפתי, טען בדיון בבית הדין כי אין לו כל כוונה לעיין בסודות מסחריים. "בסך הכל מבקשת נציגות העובדים לקבל נתונים או מידע שיאמתו את הטענות", אמר.

בתגובתה לעמדת הוועד, מסרה דליה לבית הדין כי מדובר "בדברים חסרי יסוד, מוטעים ומטעים כמעט בכל דבר ועניין שנטען בהם". זאת, תוך שהם טוענים כי תגובת הוועד הוגשה ללא תצהיר, שכן "איש מחברי הוועד לא העלה בדעתו לתמוך בטענות אלה ולסכן את עצמו בחקירה נגדית אודותיהן".

לטענת עורכי הדין של דליה, אהרן מיכאלי, יהודה רוזנטל ותמר יוסף ממשרד גולדפרב, זליגמן ושות', מדובר בהורדת שאלטר לכל דבר. "בשם חירות השביתה, נציגות העובדים מצפה שדליה תמשיך להפעיל תחנת כוח באופן שוטף, בעיקר כדי לספק חשמל לחברת החשמל, ותישא על חשבונה בתשלומים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים בחודש לספקיה ולגופי המימון, מבלי לדעת מתי היא תקבל את המגיע לה מחברת החשמל", נכתב בתגובה.

נשיא בית הדין האזורי לעבודה בחיפה, השופט אלכס קוגן, מקיים בשעות אלה דיון נוסף בעתירות נגד עיצומי העובדים, לאחר שבחמישי אישר לוועד להמשיך בעיצומיהם – למעט כאלה שפוגעים בצדדים שלישיים – והורה להם לחדש את התשלומים לספקים החיצוניים של החברה.

בה בעת, בית הדין אישר לעובדי חברת החשמל להקפיא כל טיפול בבקשות השונות של יצרני החשמל הפרטי, לרבות בקשות חיבור של מתקיני פאנלים סולאריים. זאת, בטענה כי אין להעניק לאלה "חסינות מיוחדת", או להוציאם מתחולת השביתה מכוח דיני ההגבלים העסקיים.

כמו כן, נמנע בית הדין מהוצאת צווי מניעה נגד יתר העיצומים שבהם נוקטים עובדי חברת החשמל מיום שני, ובהם: אי הנפקת חשבונות חשמל, הפסקת הליכי גבייה מחייבים, שיבוש ניהול מערכת החשמל והפסקת שיתוף הפעולה עם הממשלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון