ועידת התחבורה |

מנכ"ל נתיבי ישראל: "אם רק נסלול כבישים – המכוניות יעמדו אחת על השנייה"

אודי אדירי, סגן הממונה על התקציבים באוצר: "כדי שהמהפכה תצליח יש לשנות תפישה, והמאבק הוא לגרום לאנשים להשאיר את האוטו בבית ולנסוע באוטובוס"

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניסים פרץ, מנכ"ל נתיבי ישראל
ניסים פרץ, מנכ"ל נתיבי ישראלצילום: דודו בכר
אורן דורי
אורן דורי

האם סלילת כבישים חדשים תפתור את מצוקת הפקקים? אפילו מנכ"ל חברת נתיבי ישראל (מעצ לשעבר), ניסים פרץ, האיש שאחראי על הקמתם, אינו סבור כך. "אין ספק, שאם רק נבנה כבישים ונזרים בשעה אחת יותר מכוניות לתוך הערים – המכוניות רק יעמדו אחת על השנייה. אז יוצא כאילו שסלילת כבישים רק מחמירה את המצב, אבל צריך לזכור שמדינת ישראל נמצאת בפיגור של שנים רבות בתשתיות, וחשוב עדיין לשפר את בטיחות הנסיעה בכבישים מסוכנים" – כך אמר פרץ בוועידת אשדוד לתחבורה, בפאנל שעסק במהפכה התחבורתית הדרושה לישראל, בהנחיית עורך דינמו TheMarker, אבי בר-אלי.

לדברי פרץ, "התחבורה הציבורית חייבת להיות זמינה ומזמינה – אחרת לא יעזור אם רק נוסיף כבישים ומחלפים. אנו מתחילים להסיט את הפעילות שלנו לפיתוח תשתיות התחבורה הציבורית, כמו הקמת קווי רכבת. בחומש הקרוב, כ-65% מהפעילות שלנו היא בתשתיות הכבישים, והיתר בפיתוח תשתיות תחבורה ציבורית. אני מקווה שבחומש הבא זה כבר יהיה 50-50%. וזה עוד בחברה של כבישים".

פרץ נשאל כיצד השפיעה פתיחת המקטע המערבי החדש של כביש 531, בחודש שעבר, על התנועה בשרון ובמבואות הצפוניים של תל אביב. "אני מחלק את זה לשני חלקים. מתל אביב לרעננה-כפר סבא מדובר בהצלחה אדירה וזמן הנסיעה התקצר. לגבי ההארכה של נתיבי איילון צפונה בחיבור החדש לכביש החוף – אני לא יכול לומר שאני גאה בתוצאות באותה מידה".

מנהל הרשות הארצית לתחבורה ציבורית במשרד התחבורה, מאיר חן, סיפר על התוכניות לפיתוח התחבורה הציבורית – ועל הקשיים שבדרך: "החסם הגדול הוא התשתית. האוטובוס יכול להיות משוכלל אבל הוא נתקע בפקק כי אין נתיבים יעודיים לתחבורה ציבורית (נת"צים). אנו בפרויקט להכשרת נת"צים בגוש דן, ואז האוטובוסים ירוצו. עוד לפני גוש דן, זה יקרה כאן באשדוד, שלקחנו אותה כעיר מודל ובה כבר מבצעים את התאמת התשתיות לתחבורה הציבורית. בהתחלה היו כאן לחצים באשדוד, אבל אין כאן כאלה פקקים חמורים, ואני בטוח שבעוד שנה כולם כבר ידברו כאן אחרת. גם אם יש הפרעות כאלה ואחרות בסוף הפרויקט לאוטובוסים מהירים באשדוד הוא לטובת כולם".

לדברי חן, "יש לנו שיתוף פעולה עם האוצר, גם אם בצד הפתרונות ארוכי הטווח, כמו רכבות קלות, זה לוקח זמן. לשמחתי האוצר הפנים שצריך גם לטפל בטווח הקצר והקצה השנה תוספות שירות. ראינו שהיה גידול של 7% במספר הנוסעים בתחבורה הציבורית ברבעון האחרון. אבל הציבור עדיין תקוע בפקקים וצריכים להשלים את פער הביניים".

חן הזכיר את הרפורמה בתעריפי הנסיעה הבין-עירוניים באוטובוסים וברכבת, שתקועה מכיוון שלא תוקצבה על ידי משרד האוצר. חן פנה לסגן הממונה על התקציבים באוצר, אודי אדירי, ואמר: "אני אשמח שאודי ייתן כמה שיותר מהר את ה-400-300 מיליון שקל הדרושים".

אדירי אמר כי "עד לפני שנה הייתי מנסה לתקצב כל פרויקט תחבורתי. עכשיו כבר יש לנו תוכנית לתקצוב פרויקטים לפיתוח התחבורה הציבורית ב-50 מיליארד שקל. זה התאפשר כי לפני 5-4 שנים אמרנו לכל הגופים הרלוונטיים לתכנן פרויקטים תחבורתיים, ואנחנו החלטנו לתקצב כל מה שנכון ומועיל".

לדברי אדירי, "ב-2017 תשקיע המדינה בתחבורה הציבורית יותר כסף מאשר בכבישים. זה תנאי הכרחי כדי לעשות שינוי, אבל זה לא מספיק. כדי שהמהפכה תצליח יש לשנות תפישה, והמאבק הוא לגרום לאנשים להשאיר את האוטו בבית ולנסוע באוטובוס. בינתיים אני לא רואה שראשי ערים דופקים לנו על הדלת ומבקשים כסף לעשות נת"צים – למרות שאנחנו בעד. אנו צריכים שדעת הקהל תרצה תחבורה ציבורית. שהתחבורה הציבורית תיהפך למוצר אטרקטיבי לצרכן".

אדירי הוסיף כי עד שהפרויקטים המסילתיים ייצאו לדרך בעוד כעשור, יש למצוא פתרונות במסגרת התשתיות הקיימות, שיתמרצו את הציבור לשנות את דפוסי התנועה המקובלים, של אדם אחד בכל מכונית, שסותמות את הכבישים בשעות העומס. "אולי צריך נסיעה שיתופית, אולי גם להחיל אגרת גודש בכניסה לערים. כמו כן, ניסוי 'נעים לירוק' הושק לפני 3 שנים, במסגרתו ניתנו הטבות כספיות לנהגים שנמנעו מנהיגה בגודש. היום אפשר לדבר על הרחבת הפרויקט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית