מבקר המדינה הזהיר מקנס של 8 מיליארד שקל בגלל חוזה הגז - השרים שותקים

חמישה ימים חלפו מאז שפורסמו כשלי החוזה בין חברת החשמל למונופול תמר - אך שרי האנרגיה והכלכלה שומרים על שתיקה, ולא מוכנים להשיב כיצד יצילו את הכיס הציבורי ■ החשב הכללי לשעבר, ירון זליכה: "בכל יום שהחוזה לא מתוקן - הממשלה כאילו חותמת עליו מחדש"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מבקר המדינה, יוסף שפירא
מבקר המדינה, יוסף שפיראצילום: אוליבייה פיטוסי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

"מה המשמעות של חקר החלטות עבר ספק פליליות, כשהממשלה מחזיקה היום בסמכות לבטל אותן — ולא מממשת אותה? הרי האי־ביטול של חוזה הגז הטבעי בין חברת החשמל לשותפות במאגר תמר שקול להחלטה לחתום על החוזה הזה בכל יום מחדש" — כך אמר בסוף השבוע החשב הכללי לשעבר במשרד האוצר, ירון זליכה, בתגובה לפרסום דו"ח מבקר המדינה על כשלי רכש הגז של החברה הממשלתית.

זליכה תהה מדוע הממשלה לא מממשת את סמכותה לפי חוק, ומטילה פיקוח על מחיר הגז במשק, קל וחומר לאחר שמבקר המדינה בדק ומצא כי החוזה מול תמר נופח, וכי יסב לציבור הפסד של לפחות 2.3 מיליארד דולר בעלויות חשמל עודפות.

"בכלכלה, ההחלטה לא למכור מניה שקולה להחלטה לרכוש אותה היום מחדש, שוב ושוב, וכאן זה בדיוק אותו מקרה", הסביר זליכה. "העיסוק בארכיאולוגיה של הפשע חשוב — אך הוא הרבה פחות חשוב ממניעת החזרה על הפשע מדי יום", הוסיף.

דבריו של זליכה מעוררים מחשבה, היות שפרסום דו"ח המבקר בשבוע שעבר לא נענה באף תגובה אופרטיבית מצד משרדי הממשלה הרלוונטיים, שהעדיפו להותיר את הבמה הציבורית לחברת החשמל ולחברות הגז.

התנהלות זו תמוהה עוד יותר היות שמבקר המדינה לא רק מתח ביקורת על היעלמות הממשלה בימי גיבוש החוזה השערורייתי, אלא קרא לממשלה הנוכחית להיערך כבר כיום לפתיחת משא ומתן מול בעלי תמר על הורדת מחיר הגז בחוזה (שאפשרית ב–2021). זאת, לצד המלצה על קידום הנחתו של צינור גז שני לחוף.

TheMarker פנה אתמול בשתי שאלות זהות אל שר האנרגיה, יובל שטייניץ, ואל שר הכלכלה, אלי כהן (שסמכויות שר האוצר בנושא הגז הועברו בשבוע שעבר לידיו). זאת, לאחר שקולם לא נשמע לאחר פרסום הדו"ח.

השרים נשאלו מתי בכוונתם לתחקר את הכשלים שעליהם הצביע מבקר המדינה בחוזה (מחיר גבוה, כמות רכישה מנופחת, הצמדה בעייתית וויתור על צינור שני) — וכיצד בכוונתם לתקן את הליקויים.

כמו כן, השרים נשאלו אם בכוונתם לפנות אל ועדת הפיקוח על מחירים, המשותפת למשרדי האנרגיה והאוצר, בבקשה לשקול התערבות במחיר הגז שמשלמת חברת החשמל לתמר, ואם לא — מדוע לא.

שאלות אלה הופנו לשרים לאחר שמחיר הגז שמשלמת חברת החשמל לבעלי מונופול תמר, עודכן בחודשים האחרונים שוב כלפי מעלה, ל–5.91 דולרים ליחידת חום. זאת, תוך הרחבת הפער בין המחיר שמכסה ציבור הצרכנים הפרטי בחשבונות החשמל שלו לבין מחיר הגז שמשלמים יתר צרכני הגז במשק החשמל ובתעשייה (4.7 דולרים ליחידת חום).

השר יובל שטייניץ סירב להתייחס לשאלות.

מטעמו של השר אלי כהן נמסר כי "השבוע אמור השר להיפגש עם צוות משרד האוצר שאמון על הנושא, ולאחר הפגישה יוכל להתייחס לדברים".

המתווה הוא לא תירוץ

במסגרת מתווה הגז, הצהירה ממשלת ישראל כי כל עוד תנאי המתווה לא יופרו, היא לא תעמיק את הפיקוח על מחיר הגז במשק ולא תשנה את חוזה הגז של חברת החשמל.

כך, בתגובה לבקשת התובענה הייצוגית שהגישו עוה"ד איציק יערי וגלעד ברנע נגד מחיר הגז המונופוליסטי שמשלמת חברת החשמל, טען בפני בג"ץ היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט: "הורדת מחיר חדה של הגז עלולה להוביל לפגיעה קשה ביכולת הפיתוח של מאגרים חדשים, למנוע כניסה של מתחרים חדשים ולשמוט את הקרקע מתחת למתווה הגז כולו".

מצד שני, מתווה הגז אינו אוסר על הטלת פיקוח וגם לא מונע דיון בחוזה חברת החשמל בנסיבות קיצון. למשל, בנסיבות שבהן מבקר המדינה קובע כי חוזה הגז נחתם בהליך רווי כשלים, וכי מימושו יטיל על כיסי הציבור עלויות עודפות עצומות.

קביעת המבקר העמידה במבוכה את הממשלה, שצריכה כעת להחליט אם להתעלם מממצאי הדו"ח, חרף השלכתם הכבדה על הכיס הציבורי, ולהמשיך בשגרה. אלא שבפסק הדין בעתירות נגד מתווה הגז ענה על כך ראש הרכב השופטים בבג"ץ, השופט אליקים רובינשטיין, כשכתב: "על גורמי המקצוע השונים לשקול את עמדתם בסוגיה באופן שוטף, ולקבוע אם ברצונם להמשיך את הפיקוח ובאיזו תצורה. זאת, מכוח חובתה של הרשות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב