רפורמה במוניות השירות: משרד התחבורה יציג כ-100 קווים חדשים

במסגרת רפורמה בענף מוניות השירות, יוכפל מספרן ל-2,500 ■ על הקוווים יוכלו להתחרות מפעילים ותיקים ומפעילים חדשים, לרבות חברות תחבורה ציבורית ■ ח"כ איתן כבל צידד במפעילים הוותיקים ואמר כי יפעל להעניק להם הגנות קשישא

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מונית שירות תל אביב
צילום: אביעד הרמן
אורן דורי
אורן דורי

במשרד התחבורה נערכים לפרסום 117 קווים של מוניות שירות, במסגרת רפורמה בענף, שתכפיל פי 2.5 את מספר מוניות השירות שפועלות בו לכ–2,500 מוניות. מיפוי הקווים יפורסם בעוד כשבועיים. הקווים החדשים יחולקו ל–26 אשכולות, שעליהם יוכלו להתחרות המפעילים הוותיקים לצד מפעילים חדשים, לרבות חברות תחבורה ציבורית כמו אגד ודן.

בדיון שנערך שלשום בוועדת הכלכלה של הכנסת בנושא הרפורמה נקבע סעיף הנוגע לאיתנות הפיננסית של המפעילים שיוכלו להתמודד על הקווים החדשים. לפי הסעיף, שאושר בהצבעה על ידי חברי הכנסת, המפעילים יידרשו להפקיד אצל המדינה סכום של 225 אלף שקל. חלק מנציגי המפעילים שהשתתפו בדיון התרעמו על גובה הסכום, טענו שיתקשו לעמוד בו ואמרו שהוא ישרת חברות גדולות בהתמודדות על הקווים.

יו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), אמר כי יפעל להעניק הגנת קשישא למפעילים הוותיקים, שתעזור להם לזכות במכרזים על הקווים. זאת, אף שמטרת הרפורמה היא פתיחת הענף לתחרות — לאחר שרישיונות הקווים הקיימים חולקו בעבר ללא הליך תחרותי.

במשרדי התחבורה והאוצר מביעים התנגדות לשריון קווים או הענקת זכויות יתר למפעילים הוותיקים. גורמים במשרדי הממשלה העירו כי מדובר בניסיון לתפור את מכרזי ההפעלה העתידית עבור המפעילים הקיימים, דבר שימסמס את הקריטריונים שנועדו לאפשר לכל אחד להתחרות על הקווים.

.

את הצורך בהגנת קשישא מסבירים בהתאגדות מוניות השירות הפעילות: "תוספת קווים חדשים נחוצה ומבורכת, אבל אלה לא ישרדו ללא היתכנות כלכלית המבוססת על רב־קו וסבסוד הנסיעה על ידי המדינה בדומה לנסיעה באוטובוסים. התכנית, כפי שהוצגה על ידי פקידי משרד התחבורה, מטיבה רק עם בעלי ההון — חברות האוטובוסים הגדולות — שיוכלו להיכנס לענף מוניות השירות ולדרוס את המפעילים הקיימים".

לדברי ההתאגדות, "מי שביקשו עבורנו הגנת קשישא היו חברי ועדת הכלכלה, לאחר שהבינו כי הקווים הפעילים הם בעלי זכויות עוד לפני קום המדינה או כמה שנים לאחריה. נהגי המוניות החברים בהם רכשו בהם מניות, וכעת הם עלולים להפסיד פעמיים: גם את קו השרות, וגם את מחיר המניה. בקשת הגנת קשישא אינה חריגה בענף התחבורה הציבורית. המדינה העניקה הגנה כזו לקווי אוטובוסים רווחיים ברחבי הארץ, החל מתל אביב דרך ירושלים ועד נצרת".

נציגי משרד התחבורה בדיון אמרו כי יציגו את מפת 117 הקווים החדשים בתוך כשבועיים.

מודל כלכלי לא ברור

בתוך כך, בעוד שבועיים ידונו בוועדה בהצעת חוק נפרדת להכנסת מוניות השירות למערך הרב־קו — כך שנוסעים המחזיקים בכרטיס האלקטרוני יוכלו לתקף אותו בנסיעות במוניות, ולזכות בהנחות הנהוגות כיום בנסיעה באוטובוסים. מהלך כזה ידרוש תשלום סובסידיה ממשלתית למפעילים, הנאמדת בהיקף של 55–160 מיליון שקל בשנה. הסכום הגבוה נאמד על ידי מרכז המחקר והמידע של הכנסת (המ.מ.מ), בעוד בסכום הנמוך יותר נקבו מפעילי המוניות.

עדיין לא ברור באופן מלא מה יהיה המודל הכלכלי שיאפשר לקווים החדשים להיות רווחיים, כולל האשכולות באזורים שבהם הביקושים נמוכים יחסית. מודל זה יתברר רק לאחר שיוחלט אם להכניס את מוניות השירות תחת כנפי הרב־קו.

אם הרפורמה לא תוסדר בחודש וחצי הקרובים, יפוג תוקפם של הרישיונות הקיימים להפעלת קווי מוניות השירות.

לפי דו"ח שפירסם המ.מ.מ, מדי שנה יוצאות כ–35 מיליון נסיעות נוסעים במוניות השירות. כ–43.7% מהן בקווי שירות עירוניים, כ–39.5% בקווי שירות אזוריים (פרבריים) ועוד כ–16.8% בקווי שירות בין־עירוניים.

לפי הנתונים, המחיר הממוצע לנוסע נאמד ב–8 שקלים לנסיעה. המחיר הממוצע בקווים עירוניים נאמד ב–6.1 שקל, בקווים אזוריים ב–7.9 שקלים ובקווים בין־עירוניים ב–15.5 שקל. סך הפדיון השנתי בענף נאמד ב–292 מיליון שקל. 31.6% מהפדיון הוא בקווים עירוניים, 37.5% בקווים אזוריים וכ–30.5% בקווים בין־עירוניים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים