איומים, הסתרה, לחצים: השאלות הקשות שחמקו מהדו"ח על המחדל היקר בתולדות המדינה

מדוע שר האנרגיה דחף לסגירת העסקה בין חברת החשמל למונופול תמר, מי איים על רשות החשמל שלא תיגע בחוזה - ומי הגה את נוסחת ההצמדה הבעייתית? ■ למשרד מבקר המדינה היו 5 שנים לפתור את חידת המחדל היקר בתולדות המדינה, אז למה הסתפק במובן מאליו?

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מבקר המדינה, יוסף שפירא
מבקר המדינה, יוסף שפיראצילום: אוליבייה פיטוסי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

בתגובתם למשרד מבקר המדינה, בעת שחיבר את דו"ח הביקורת בעניין חוזה הגז של חברת החשמל, טענו בעלי מאגר תמר כי נוסחת ההצמדה השנויה במחלוקת של מחיר הגז נכפתה עליהם בידי משרד האוצר ורשות החשמל.

נוסחת הצמדה זו היא שמגביהה מדי שנה, באופן אוטומטי כמעט, את מחיר הגז שמשלמת החברה הממשלתית. זאת, מכיוון שהיא מצמידה את המחיר למדד האמריקאי (CPI) בתוספת 1% (עד 2021) ובניכוי 1% (עד 2028).

בדו"ח הסופי שפירסם המבקר - ובו קבע כי מונופול החשמל ומונופול תמר רקחו חוזה מנופח ויקר שיקנוס את צרכני החשמל ב-8 מיליארד שקל לפחות - הכחישו האוצר והרשות את טענתם של בעלי תמר - וזהו. בנקודה הזו נקטע עיסוק המבקר בשאלת האחריות למנגנון הבעייתי - בלי שפסק בסוגיה, ותוך שהותיר את השאלה פתוחה, אף שהחזיק בידיו את כל התכתובות והפרוטוקולים האפשריים.

שאלת זהותו של הוגה מנגנון ההצמדה הבעייתי בחוזה הגז של חברת החשמל היא לא היחידה שנותרה ללא מענה בדו"ח הביקורת שפורסם שלשום, ואלה שלחצו על אימוץ ההצמדה הם לא היחידים שחמקו מאחריות.

אף שלמשרד המבקר עמדו חמש שנים לפענוח המחדל היקר בתולדות המדינה, היה נדמה כי מסקנותיו שזכו לפומבי הן אלה הטריוויאליות - ואם לא די בכך שהאחראים למחדל לא אוזכרו בשמם או בתוארם, גם השאלות הקשות יותר לא נענו, או שנותרו מחוץ לדו"ח הסופי.

למשל, מדוע לא אוזכר מכבש הלחצים שהפעיל בשעתו שר האנרגיה, עוזי לנדאו, לחתימה מהירה על הסכם עם תמר, לרבות הצעה למתן ערבויות מדינה לחברות הגז, ומדוע לא נומקה העובדה שמשרדו לא גונן על חברת החשמל מפני איומיהן?

ומי היו אלה שאיימו על רשות החשמל לבל תעז לפתוח את חוזה הגז ולדרוש את תיקונו - ומדוע מעשיהם והמכתבים ששיגרו לא מופיעים בדו"ח?

מדוע רשות הגז ורשות ההגבלים העסקיים לא הדפו את האיומים המופרכים של חברות הגז לדחוק את חברת החשמל מהצינור הבודד לחוף אם לא תמהר לחתום על ההסכם?

מאגר תמר. החוזה מבטיח רווחיות חריגה ומשית על הצרכנים עלות מפלצתיתצילום: תומר אפלבאום

ואם כולם היום תולים את האשם במונופול הגז העוצמתי שהתהווה באותם ימים, מדוע לא פעלה רשות ההגבלים לאכיפה לפי סעיף 29 לחוק ההגבלים (ניצול מעמד מונופוליסטי לרעה) - ומדוע איש לא דרש זאת ממנה בזמן אמת?

ומה באשר למחיר הגז ולתחזית רווחי תמר באותם ימים (גם במסגרת דיוני ועדת ששינסקי)?

האם חוות הדעת שהזמינה רשות הגז ממשרד הייעוץ הלוי־דואק, שלפיה חוזה חברת החשמל מבטיח לתמר רווחיות חריגה ומשית על הצרכנים עלות עודפת מפלצתית, הוצגה לדירקטוריון חברת החשמל ולשרי הקבינט החברתי־כלכלי לפני שאישרו את החוזה?

וכיצד התעלם משרד המבקר מרצפת המחיר שהכניס מונופול הגז בחוזים שעליהם חתם מול יצרני החשמל הפרטי ומול הלקוחות התעשייתיים, באופן שהרס את כדאיות המעבר לגז בעולם של נפט זול?

היכן היתה רשות הגז כשנחתמו חוזים אלה והיכן היתה כשחברת החשמל ויתרה לבעלי תמר על הנחת צינור גז שני לאשקלון?

מדוע הסתייג המשנה ליועץ המשפטי לממשלה מהחוזה - וטען כי אינו מיטיב עם אינטרס הציבור? וכיצד נפקד מקומה של ועדת הפיקוח על המחירים מהדו"ח?

מדוע החליט דירקטוריון חברת החשמל שלא לפעול לתיקון החוזה במסגרת מתווה הגז? ומדוע לא פעלה הממשלה מיוזמתה לפתור את בעיית עודפי הגז שחברת החשמל התחייבה לרכוש (TOP) - ועוד התירה לה לשלם למונופול עכשיו בעבור גז שיספק רק בעוד עשור (הלוואה בריבית אפס)?

בניגוד לתשובות הברורות שהמבקר סיפק לגבי ארבעת הכשלים בחוזה הגז (מחיר, כמות, הצמדה וצינור שני) - השאלות הנזכרות לעיל נותרו מיותמות, אף שלרובן אין מענה מוחלט, גם לא חמש שנים אחרי - וייתכן שלעולם לא יהיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב