האונייה הסתבכה עם עובדי נמל אשדוד - וקרונות הרכבת נתקעו בים

בערב פסח הגיעה לנמל האונייה שעליה הקרונות הדו־קומתיים החדשים של רכבת ישראל – אך מאז לא הורשתה לעגון ■ לפני שבועיים איים ועד הנמל כי לא יאפשר את הורדת הקרונות אם לא תאושר "העסקה פיקטיבית" של עובדים בפריקת האונייה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמל אשדוד
נמל אשדודצילום: אבי רוקח
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

האונייה Normed Antwerpen, שנושאת על סיפונה את הקרונות הדו־קומתיים החדשים של רכבת ישראל, ממתינה מאז ערב פסח מול חופי אשדוד, ואינה מורשית לעגון בנמל.

הסיבה הרשמית שנמסרה לעיכוב פריקת הקרונות היא מיקומה של האונייה בתור התפעולי של הנמל. ואולם הרציף שאליו אמורים היו הקרונות לרדת היה דווקא פנוי לפרקים, בעוד שהאונייה מצוידת במנופים מיוחדים שרק בעזרתם ניתן לפרוק את הקרונות בנמל - בתוך שמונה שעות בלבד וללא צורך במנופי הנמל או בעובדי רציף.

נמל אשדוד (אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לנאמר בידיעה) צילום: אילן אסייג

היתרון התפעולי של ציוד האונייה התברר באחרונה כחיסרון. לפני שבועיים חשף TheMarker כי מעל פריקת הקרונות בנמל הממשלתי מרחף סימן שאלה, עקב דרישת ועד העובדים להציב במשמרת הפריקה עובדים פיקטיביים. כלומר, עובדים שיזכו לפרמיה גם אם לא יהיה בהם צורך ולא תהיה להם עבודה.

לאור משקלם הכבד של הקרונות, לא ניתן לפרוק אותם באמצעות המנופים בנמל, אלא רק באמצעות מנופים מיוחדים המותקנים על גבי האונייה. כך, בהיעדר צורך בהפעלת המנופים הנמליים, עשויה היתה להיחסך העסקה של סוורים, מנופאים ואתתים.

הנהלת נמל אשדוד ביקשה בכל זאת להציב במשמרת שישה עובדים (מנהל עבודה, מלגזן וארבעה סוורים). אלא שבוועד עובדי תפעול וציוד מכני התנגדו לכך. לטענת הוועד, בעבר העסיק הנמל עבור פריקת ציי הרכבות 13 עובדים במשמרת - ולכן נוהג זה חייב להישמר. כך, נוסף על השישה, הוועד דרש לשבץ לעבודה גם שלושה מפעילי מנוף ושני אתתים. זאת, על אף שלא תהיה להם עבודה, מכיוון שמנופי הנמל לא יופעלו כלל, כאמור.

בהנהלה השיבו לראשי וועד כי אין באפשרותם לאפשר העסקה פיקטיבית של עובדים, ואולם האחרונים אינם מתכוונים לסגת מדרישתם, והזהירו כי אם לא יוצבו במשמרת הפריקה 13 עובדים - הם ימנעו את פריקת הקרונות מהאונייה.

לנוכח סד הזמנים, פנתה הנהלת נמל אשדוד אל בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע בבקשה דחופה להתערבותו במחלוקת. לאחר שבית הדין קיים דיון מקצועי וטכני ממושך בשאלה האם מנופי הנמל מסוגלים לפרוק את הקרונות והאם כוח האדם בנמל מיומן במשימה – הוחלט לאמץ את עמדת ההנהלה.

כך, בית הדין קבע כי הנהלת הנמל תקבע את מספר העובדים במשמרת, בכפוף להעסקת סוורים מקרב עובדי הנמל. ואולם, כפי שהתברר, גם פסיקה זו לא סייעה לבסוף לפריקת האונייה במועד.

זו היא הפעם הראשונה מאז 2011 שבה נפרקים קרונות רכבת בנמל אשדוד, לאחר שנים שאלה נפרקו בנמל חיפה. בנמל אשדוד הזהירו כי איבוד הלקוח יסב לחברה נזק כלכלי כבד - שכן המשך ההתקשרות עם היבואן (בומברדיה) עשוי לספק לנמל פרנסה רבה למשך השנים הבאות.

לפי הערכות צוות האונייה, פריקת הקרונות לא תתאפשר במהלך חול המועד או החג השני של פסח, ולכן הצפי לפריקת הקרונות יהיה לקראת סוף השבוע הבא. המתנה צפויה זו של עשרה ימים עשויה לגבות מיצרנית הקרונות, חברת בומברדיה הקנדית, קנס של כ-200 אלף יורו בגין עיכוב האונייה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה