"גזר דין מוות למחלל שבת בפרהסיה": ש"ס תוקפת יוזמות פרטיות להסעה בשבת

אגודות פרטיות המפעילות אוטובוסים בשבת מעוררות התנגדות חריפה במפלגה החרדית ■ ח"כ מלכיאלי מש"ס: "יש לתקן את הפרצות בחוק"

אורן דורי
אורן דורי
חברי אגודת נוע תנוע
חברי אגודת נוע תנועצילום: אביחי לוי
אורן דורי
אורן דורי

יוזמות אזרחיות חדשות להפעלת אוטובוסים בשבתות נתקלו בשבוע האחרון בהתנגדות חריפה מצד גורמים פוליטיים בחברה החרדית, בעיקר ממפלגת ש"ס.

בתחילת אפריל פורסם ב–TheMarker כי אגודת נוע תנוע מתעתדת להשיק קו אוטובוס בשבתות, שייסע במסלול קו 18 של דן (בין בת ים לתל אביב, דרך יפו). האגודה, המפעילה בשנתיים האחרונות קו אוטובוס הנוסע בשבתות במסלול קו 63 של דן (בין רמת גן וגבעתיים לתל אביב), צפויה להשלים בשבועיים הקרובים קמפיין מימון המונים באתר הדסטארט.

סכום היעד הוא 180 אלף שקל, ועד כה גויסו 76% מתוכו. מלבד הפעלת הקו הנוסף בגוש דן, המימון ישמש גם להרחבת הפעילות בבאר שבע — שבה כבר מופעל קו שנוסע בשבתות לחוף הים באשקלון.

בעקבות הפרסום, פנה ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס) לשר התחבורה ישראל כ"ץ. במכתב ששוגר ערב החג, כתב מלכיאלי לכ"ץ: "אני פונה אליך כאדם שהמסורת ושמירת המצוות קרובה ללבו מאוד, בבקשה לאכוף את התופעה שהחלה להתרחש בשבתות ובחגים, של הסעת נוסעים בתשלום בין ערים שונות ברחבי הארץ".

מלכיאלי ביקש מכ"ץ לשנות את החוק כדי למנוע מאגודות ללא מטרת רווח (כמו נוע תנוע), להפעיל הסעות בשבת. "לפני עשרות שנים נחקק בישראל חוק לאיסור הפעלת תחבורה ציבורית בימי המנוחה, והוא עצר את החברות הרשמיות מהפעלת תחבורה ציבורית בשבת. אך בשנים האחרונות מנסים חברות וארגונים נוספים למצוא פרצות בחוק. הגיעה העת לתקן את הפרצות בחוק", כתב מלכיאלי לכ"ץ.

אגודת נוע תנוע פירסמה את מכתבו של מלכיאלי לכ"ץ בדף הפייסבוק שלה, וכתבה בתגובה: "שורש המחלוקת שלנו עם חבר הכנסת הוא שאנחנו מאמינים שלכל אחד יש זכות לחיות את חייו כפי שהוא רוצה. אנחנו לא מאמינים שאדם יכול להיפגע מפעולה של אדם אחר שאין לה השפעה עליו".

לדברי אנשי האגודה, "השינוי שאנחנו רוצים לבצע הוא פשוט מאוד. המטרה שלנו היא להיסגר כשהמדינה תפעיל תחבורה ציבורית בשבת — ובינתיים לשנות את המציאות בשטח. המטרה שלנו היא לאפשר לכל אחד לבחור איך לבלות את השבת שלו, כי אנחנו מאמינים בחופש בחירה".

הסתה בראש העין

חנניה צפר, לשעבר סגן ראש עיריית ראש העיןצילום: זאב שטרן

בדומה לתוכניות ההתרחבות של נוע תנוע, קואופרטיב שבוס, המפעיל בירושלים קו אוטובוס בלילות שישי, מתרחב בימים אלה ומתכוון לפתוח בקיץ הקרוב קו בשבתות בין ראש העין לתל אביב. גם בשבוס פתחו קמפיין למימון המונים באתר הדסטארט, עם סכום יעד צנוע יחסית — 52 אלף שקל. הקמפיין אמור להסתיים בעוד חודש, ועד כה גויסו 32% מהסכום הנדרש.

אחד התומכים ביוזמה הוא חבר מועצת העיר של ראש העין, עומר שכטר. ואולם, תמיכתו של שכטר עוררה את זעמו של סגן ראש העיר לשעבר, חנניה צפר, חבר מפלגת ש"ס. צפר התראיין בשבוע שעבר לתאגיד השידור כאן, ואמר: "שהאדון עומר יזכור את מה שאני אומר לו — אם הוא יפעיל תחבורה בשבת, יערכו עליו תפילות, כי כתוב 'מחלליה מות יומת'".

המראיין הזהיר את צפר שלא להיגרר להסתה לרצח, אך צפר המשיך: "מי שמחלל שבת בפרהסיה — התורה אומרת שיש עליו גזר דין מוות. היום אין סנהדרין, אבל יש מיתה בידי שמיים. עם התפילות שיערכו הרבנים פה, ועם ציבור שומרי התורה והמצוות שיקפידו על האדון עומר — לדעתי כדאי לו לשמור על משפחתו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה