מפעל הג'ובים לא חיכה למנכ"ל הנכנס של חוצה ישראל

לאחר ארבעה חודשי "ייבוש", חתם השבוע שר התחבורה, ישראל כ"ץ, על מינויו של דן שנבך לתפקיד מנכ"ל החברה הממשלתית - אך זו מיהרה כבר לפרסם מכרז לאיוש תקן חדש של סמנכ"ל, שינהל פרויקט להקמת רכבת קלה בין חיפה לנצרת

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
ישראל כץ
ישראל כץצילום: גדעון מרקוביץ
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

שר התחבורה, ישראל כ"ץ, סיים "לייבש" את חברת חוצה ישראל, לאחר שבאופן חסר תקדים מנע במשך ארבעה חודשים את איוש כיסא המנכ"ל של החברה הממשלתית.

המנכ"ל המיועד, דן שנבך, זכה במכרז לתפקיד בנובמבר 2016, ובדצמבר אושר בידי ועדת המינויים בשירות הציבורי (ועדת גילאור). ואולם בארבעת החודשים שחלפו נמנע כ"ץ מלאשר את מינויו. זאת, לאחר שדירקטוריון החברה סיכל ניסיון להטות את תוצאות המכרז לתפקיד, והדף לחצים פוליטיים שהופעלו על חבריו לקדם לתפקיד שתי דמויות משורות הממשלה.

לאחר שהדירקטוריון "העז" לבחור במועמד שדורג ראשון במבחני האיתור, נמנעה כניסתו של שנבך לתפקיד — בעוד שאת מקומו ממלא בינתיים המנכ"ל היוצא, ראובן לבאון, שאמור לצאת לגמלאות וביקש לפרוש כבר לפני יותר משנה.

לפני חודשיים חשף TheMarker כי שנבך זומן לראיון מקדים במשרד התחבורה, שבו נכחו כ"ץ ומנכ"לית המשרד, קרן טרנר־איל. באופן תמוה, בפגישה נכחה גם היועצת המשפטית של המשרד, עו"ד מלי סיטון, תוך יצירת רושם של עריכת שימוע למועמד.

כך, בעוד מינויו מוטל בספק, פירסמה לפני שבועיים חוצה ישראל מכרז לבחירת סמנכ"ל חדש, בתקן שלא היה קיים עד כה.

בחברה הממשלתית, כך התברר, מעוניינים למנות ראש מינהלת לפרויקט הרכבת הקלה בין חיפה לנצרת בתקן סמנכ"ל. זאת, אף שתכנון הפרויקט עדיין לא התחיל — ואמור להיעשות בכלל בחברת התשתיות העירונית של חיפה, יפה נוף.

בפני הוצאת הפרויקט לדרך עומדים מכשולים רבים ותכנונו המפורט עדיין לא החל, אך הדבר לא מנע מהחברה לפרסם מכרז למינוי סמנכ"ל — על אף שהמנכ"ל, שאמור לבחור בו ולנסח את תנאי הסף למכרז, עדיין לא מונה.

בשבוע שעבר פנה TheMarker אל רשות החברות הממשלתיות ואל לשכת היועץ המשפטי לממשלה בשאלה אם השיהוי הבלתי־מוסבר במינויו של מנכ"ל לחברת חוצה ישראל תקין, וכן אם סביר לדעתן כי חברה ממשלתית שנבצר ממנכ"לה לכהן בתפקידו, תצא במכרז מזורז לאיוש הכפיפים לו.

בינתיים, אישר כ"ץ את מינוי שנבך, וברשות החברות הממשלתיות הודיעו כי יבחנו את סוגיית פרסום המכרז.

חוצה ישראל מסרה בתגובה: "החברה מונתה כאחראית על פרויקט הרכבת הקלה – לרבות תכנונו וביצועו - כבר באוגוסט 2016, ומאז פועלת במרץ לקידומו. יפה נוף קידמה את הפרויקט עד לתאריך הנדון ועובדת עימנו בשיתוף ובתיאום לקידום הפרויקט ולגיבוש חלקה בו בהמשך.

"מינוי ראש מערכת ברמת סמנכ"ל עבור מיזם כה מורכב ועתיר משאבים הינו קריטי לקידומו. לפיכך פירסמה החברה מכרז לתפקיד, שמצוי בימים אלה בשלביו המתקדמים. ההחלטה לצאת למכרז הנדון נעשתה בתאום ובעצה אחת עם המנכ"ל המיועד וקיבלה את אישור הדירקטוריון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?