מפעל הג'ובים לא חיכה למנכ"ל הנכנס של חוצה ישראל

לאחר ארבעה חודשי "ייבוש", חתם השבוע שר התחבורה, ישראל כ"ץ, על מינויו של דן שנבך לתפקיד מנכ"ל החברה הממשלתית - אך זו מיהרה כבר לפרסם מכרז לאיוש תקן חדש של סמנכ"ל, שינהל פרויקט להקמת רכבת קלה בין חיפה לנצרת

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ישראל כץ
ישראל כץצילום: גדעון מרקוביץ
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

שר התחבורה, ישראל כ"ץ, סיים "לייבש" את חברת חוצה ישראל, לאחר שבאופן חסר תקדים מנע במשך ארבעה חודשים את איוש כיסא המנכ"ל של החברה הממשלתית.

המנכ"ל המיועד, דן שנבך, זכה במכרז לתפקיד בנובמבר 2016, ובדצמבר אושר בידי ועדת המינויים בשירות הציבורי (ועדת גילאור). ואולם בארבעת החודשים שחלפו נמנע כ"ץ מלאשר את מינויו. זאת, לאחר שדירקטוריון החברה סיכל ניסיון להטות את תוצאות המכרז לתפקיד, והדף לחצים פוליטיים שהופעלו על חבריו לקדם לתפקיד שתי דמויות משורות הממשלה.

לאחר שהדירקטוריון "העז" לבחור במועמד שדורג ראשון במבחני האיתור, נמנעה כניסתו של שנבך לתפקיד — בעוד שאת מקומו ממלא בינתיים המנכ"ל היוצא, ראובן לבאון, שאמור לצאת לגמלאות וביקש לפרוש כבר לפני יותר משנה.

לפני חודשיים חשף TheMarker כי שנבך זומן לראיון מקדים במשרד התחבורה, שבו נכחו כ"ץ ומנכ"לית המשרד, קרן טרנר־איל. באופן תמוה, בפגישה נכחה גם היועצת המשפטית של המשרד, עו"ד מלי סיטון, תוך יצירת רושם של עריכת שימוע למועמד.

כך, בעוד מינויו מוטל בספק, פירסמה לפני שבועיים חוצה ישראל מכרז לבחירת סמנכ"ל חדש, בתקן שלא היה קיים עד כה.

בחברה הממשלתית, כך התברר, מעוניינים למנות ראש מינהלת לפרויקט הרכבת הקלה בין חיפה לנצרת בתקן סמנכ"ל. זאת, אף שתכנון הפרויקט עדיין לא התחיל — ואמור להיעשות בכלל בחברת התשתיות העירונית של חיפה, יפה נוף.

בפני הוצאת הפרויקט לדרך עומדים מכשולים רבים ותכנונו המפורט עדיין לא החל, אך הדבר לא מנע מהחברה לפרסם מכרז למינוי סמנכ"ל — על אף שהמנכ"ל, שאמור לבחור בו ולנסח את תנאי הסף למכרז, עדיין לא מונה.

בשבוע שעבר פנה TheMarker אל רשות החברות הממשלתיות ואל לשכת היועץ המשפטי לממשלה בשאלה אם השיהוי הבלתי־מוסבר במינויו של מנכ"ל לחברת חוצה ישראל תקין, וכן אם סביר לדעתן כי חברה ממשלתית שנבצר ממנכ"לה לכהן בתפקידו, תצא במכרז מזורז לאיוש הכפיפים לו.

בינתיים, אישר כ"ץ את מינוי שנבך, וברשות החברות הממשלתיות הודיעו כי יבחנו את סוגיית פרסום המכרז.

חוצה ישראל מסרה בתגובה: "החברה מונתה כאחראית על פרויקט הרכבת הקלה – לרבות תכנונו וביצועו - כבר באוגוסט 2016, ומאז פועלת במרץ לקידומו. יפה נוף קידמה את הפרויקט עד לתאריך הנדון ועובדת עימנו בשיתוף ובתיאום לקידום הפרויקט ולגיבוש חלקה בו בהמשך.

"מינוי ראש מערכת ברמת סמנכ"ל עבור מיזם כה מורכב ועתיר משאבים הינו קריטי לקידומו. לפיכך פירסמה החברה מכרז לתפקיד, שמצוי בימים אלה בשלביו המתקדמים. ההחלטה לצאת למכרז הנדון נעשתה בתאום ובעצה אחת עם המנכ"ל המיועד וקיבלה את אישור הדירקטוריון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד