חשיפת TheMarker |

טיוח דו"ח ביקורת ותפירת ג'וב למקורבת: עכשיו מבקרי הפנים של מעצ מסתבכים

מבקר הפנים לשעבר של מעצ נחקר בלהב 433 בחשד שהורה לרכך דו"ח ביקורת על שחיתות בחברה. מחליפו בתפקיד, שמונה רק לפני חצי שנה, הספיק כבר להסתבך לאחר שפעל למנות מקורבת לסגניתו, ללא מכרז

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
החברה הלאומית לדרכים בישראל
צילום: דוד שי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

בנתיבי ישראל (לשעבר מעצ) עוד לא הספיקו להתאושש מהמכה שניחתה עליהם בסוף 2015, אז התפוצצה פרשת השחיתות בחברה — ובימים האחרונים שוב מתמודדים בחברה הממשלתית עם טענות לאי־סדרים לכאורה שבהם מעורב, שוב, דווקא שומר הסף בחברה.

הפעם מדובר במבקר הפנים החדש של נתיבי ישראל, גרשון לוינסקי, שמונה לתפקידו רק לפני חצי שנה, לאחר שכיהן כמבקר פנים בקבוצת אלון רבוע כחול.

לוינסקי פירסם לפני כמה חודשים מכרז חיצוני לבחירת סגנו בתפקיד הרגיש. למכרז ניגשה מתמודדת ששמה מירב לביא, שעבדה תחת לוינסקי באלון רבוע כחול, ובעקבות זאת סומנה כמובילה במרוץ לתפקיד.

אלא שבתום ההליך המכרזי, שכלל בדיקות במכון התאמה וראיונות אישיים, דורג לפניה עובד יחידת הביקורת בנתיבי ישראל, אבי יצחק, שזכה בניקוד גבוה יותר. לאור תוצאות אלה, בחרה ועדת האיתור ביצחק לתפקיד סגן מבקר החברה.

לוינסקי, כך טוענים מקורות בנתיבי ישראל, לא אמר נואש. לאחר כמה ימים הוא פנה אל מנהלת אגף משאבי אנוש בבקשה לקלוט את המועמדת לביא לתפקיד לא מתוכנן ביחידת ביקורת הפנים בחברה. כך, מונתה לביא לסגנית נוספת למבקר הפנים, אף שנרשמה כעובדת בתקן נמוך יותר של סגנית מנהל אגף.

איוש תקן זה נעשה ללא מכרז ייעודי. למעשה, שמה נשלף באופן שרירותי לכאורה מרשימת המועמדים במכרז המקביל, שבו דורגה רק במקום השני. מהלך זה מעלה תהיות גם בנוגע להתנהלות של הנהלת נתיבי ישראל, היות שהמינוי נעשה חרף היכרותה המוקדמת של לביא עם מבקר הפנים, הממונה העתידי עליה, ועוד כלל תפירת תקן חדש — שלא תוכנן תחילה — כדי לאפשר את קליטת העובדת בכל מחיר.

צילום: אמיל סלמן

אם לא היה די בכך, התרחשות זאת תועדה דווקא ביחידת ביקורת הפנים — "קודש הקודשים" של שמירת הסף בחברה הממשלתית, תוך יצירת תלות מסוכנת של מבקר הפנים בגורמים הפנימיים, שלימים יהיו מושאי הביקורת שלו, כמו מנכ"ל החברה או המנהלים באגף משאבי אנוש.

מחברת נתיבי ישראל נמסר בתגובה: "לאחר פרישת אחת הסגניות של מבקר הפנים, יצאה החברה למכרז כדי להביא לאיוש התפקיד לפי התקן. במסגרת המכרז הגיעו שבעה מועמדים לשלב הגמר. במהלך פעולת האיתור הודיע הסגן השני של המבקר על סיום תפקידו בחברה, דבר שהצריך בחירה של מועמד נוסף בתקן סגן מבקר פנימי. לאור זאת, ובסמוך למינויו של הסגן הראשון, פנה מבקר הפנים של החברה למנהלת אגף משאבי אנוש, וביקש לבחור את המועמד הבא בתור לתפקיד.

"לאחר שקיבל את האישור של גורמי החברה, מינה המבקר את מספר 2 ברשימה לתפקיד הסגן שהתפנה. כל המועמדים עברו תהליך איתור ומיון על פי נהלי החברה, לרבות מבחני התאמה במכון קינן שפי, וכן ועדת איתור מסודרת. הטענה כי לא התקיים מכרז אינה נכונה".

איך פיספס המבקר את הכספים למקורבים?

הידיעה על המהלך הבעייתי שנרקם ביחידת ביקורת הפנים עוררה בשבוע שעבר סערה בקרב עובדי החברה הממשלתית, שזועמים על הישנות האי־סדרים דווקא בצמרת החברה.

הטלטלה שחווה בימים אלה יחידת ביקורת הפנים בנתיבי ישראל היא השלישית המתרחשת בשנה וחצי האחרונות, שבהן פרש עובד בכיר נוסף ביחידה בנסיבות מחשידות, ומבקר הפנים הקודם הסתבך אף הוא בפרשת שחיתות.

ל–TheMarker נודע כי מבקר הפנים לשעבר, מרדכי עמנואל, נחקר לפני כמה חודשים ביחידת להב 433 בחשד להפרת אמונים. לפי החשד שנבדק, סייע עמנואל בטיוח של דו"ח ביקורת פנים על המתרחש במנהלת מוקדי הסיכון בחברה.

פרויקט מוקדי הסיכון נועד לטפל מדי שנה בכבישים אדומים, שבהם אירעו תאונות קטלניות כתוצאה מתשתיות בעייתיות. מעצ מתוקצבת מדי שנה בכ–200 מיליון שקל עבור הפרויקט. על ניהולו הופקדו בשנים האחרונות שתי חברות אלמוניות יחסית — מתן ול. שקד, שבהן החזיקו איציק ונונו וליאור לנקרי, דמויות מוכרות בשדה הפוליטי. השניים נעצרו בסוף 2015 בחשד למתן שוחד וקבלת דבר במרמה, לאחר שהתברר כי הסתירו את הבעלויות הצולבות שלהם בשתי החברות, ולמעשה העסיקו זה את זה בפרויקטים — בזמן שהם מקבלים לידיהם מיליוני שקלים מהמדינה, והעבודות בשטח אינן מתקדמות.

חוקרי להב 433 הטיחו בעמנואל כי פעל מול עובדי יחידת הביקורת כדי שירככו את הדו"ח שהכינו על המנהלת, שלפי החשד שימשה מכבסה להזרמת כספי ציבור לספקים מקורבים. הטענה הופנתה כלפיו לאחר שיחידת מבקר הפנים הנפיקה דו"ח חלבי לכאורה אודות הנעשה במנהלת — חרף פליליותם המובהקת של המעשים. החשד כלפי עמנואל נוסח לדבריו כ"גרימה לאחר לכתוב פרט מטעה במסמכי תאגיד".

עמנואל נבחר לתפקיד מבקר הפנים במעצ ב–2006, תחת מי שכיהן בזמנו כמנכ"ל החברה, אלכס ויז'ניצר. בעבר העניק עמנואל בעקיפין שירותי ייעוץ למשרד רואי החשבון שליווה את החברה הממשלתית לפיתוח אזור לוד־רמלה (לור"ם), שויז'ניצר נמנה תקופה מסוימת עם מנהליה. גם שמה של לור"ם, שבינתיים הופרטה, הוזכר בנוגע לכמה פרשות בעייתיות, והיא "כיכבה" בדו"ח חריף של מבקר המדינה בעקבות טענות למעשי שחיתות בה.

עמנואל שימש בתפקיד מבקר הפנים במעצ במשך עשור, במקביל למינוי מבקרים חיצוניים מטעם רשות החברות הממשלתיות. בשיחה עם TheMarker אמר אתמול כי החקירה כלל לא נגעה בו, אלא בניסיון לדלות מידע על אחרים — וכי הזים את חשדות המשטרה עוד במהלך החקירה.

בינתיים פרש עמנואל לגמלאות, וייתכן כי התיק נגדו ייסגר. ממשטרה ישראל נמסר אתמול כי "סיכום תיק החקירה בעניינו הועבר לעיון והחלטת הפרקליטות עוד ב–2016".

חולשה מהותית בטיפול בניגודי עניינים

ההתרחשויות האחרונות ביחידת מבקר הפנים מצטרפות לשרשרת ההסתבכויות של שומרי הסף בחברה הממשלתית. אלה הגיעו לשיאן עם פיטוריה של עו"ד סימה לוי־שלום, לשעבר ממלאת מקום היועץ המשפטי, לאחר שנחקרה אף היא ביחידת להב 433 בחשד לקבלת דבר במרמה ולהפרת אמונים.

לכך התווספה המלצת המשטרה להגיש כתבי אישום נגד יותר מ–40 חשודים בפרשת השחיתות בחברה ונגד 11 חברות עסקיות, בחשד שהיו מעורבים בהטיה שיטתית של מכרזים בהיקף של מאות מיליוני שקלים, בתמורה לשוחד וטובות הנאה שסופקו לעובדים. לטענת המשטרה, הטיית המכרזים נעשתה תוך שיתוף פעולה מצד הנהלת נתיבי ישראל ועצימת עין מצד שומרי הסף בה.

אף שמאז הגשת המלצות המשטרה חלפה כבר חצי שנה — הפרקליטות עדיין לא פירסמה את החלטותיה. בינתיים, האירועים שהעידו על חולשת השלטון התאגידי בזרוע הביצוע הממשלתית לא נעלמו מעיני רואי החשבון המבקרים של נתיבי ישראל. כבר בדו"חות הכספיים של החברה ל–2012 הצביעו רואי החשבון שהוצמדו לחברה על קיומן של חולשות מהותיות חמורות שעשויות היו לטענתם להעיד, לכל הפחות, על תשתית פוטנציאלית למקרי שחיתות.

למרות מאמצי השיקום הארגוניים שמוביל המנכ"ל החדש, נסים פרץ, מתעקשים רואי החשבון לציין בדו"חות הכספיים של החברה ל–2016 שתיים מבין חמש החולשות המהותיות שעליהן הצביעו בעבר. לפי הערכות, נוגעות אלה בטיפול בניגודי עניינים ובניהול סיכונים.

בנתיבי ישראל נמנעו מלהתייחס לסוגיה לפני אישור דירקטוריון החברה את הדו"חות הכספיים שלה בהמשך השבוע.

איך התגלגלה משפחתו של שטייניץ למזכירות הדירקטוריון?

מינוי אחר שהעלה תמיהה, ונעשה אף הוא במסגרת איושה מחדש של כוורת שומרי הסף בצמרת נתיבי ישראל לאחר גל המעצרים, היה של מזכירת דירקטוריון החברה הממשלתית.

לתפקיד, כך מתברר, בחרה הנהלת נתיבי ישראל בעו"ד דנה חכים, בתו של גרי חכים, גיסו של שר האנרגיה יובל שטייניץ, ובעצמו בעל קשרים ענפים בליכוד ובענף התשתיות.
חכים, שהספיקה לככב בדו"ח מבקר המדינה, נקלטה בחברה לפני כעשור במחלקה המשפטית כעובדת חברת כוח אדם, בעת כהונתו של המנכ"ל לשעבר אלכס ויז'ניצר. בחלוף ארבעה חודשים בלבד נמשכה לשורות החברה כעובדת מן המניין, ומונתה לתפקיד ממונה באגף השיווק והפיתוח העסקי.

כעבור תקופה השלימה חכים את הסיבוב, וחזרה לתפקיד מנהלת מחלקה באגף לייעוץ המשפטי של החברה, שם היתה כפופה לעו"ד סימה לוי־שלום, סגנית היועץ המשפטי, בתו של דוד לוי (ליכוד) ואשתו של שרון שלום, יד ימינו של שר הביטחון, אביגדור ליברמן.
לטענת גורמים בנתיבי ישראל, דירקטוריון החברה לא יוּדע על הליך קליטתה של חכים, כפי שתואר בדו"ח מבקר המדינה.

מחברת נתיבי ישראל נמסר בתגובה כי "דנה חכים התמודדה על התפקיד מול שורת מועמדים בהליך מכרזי מלא, שבסופו זכתה במינוי ונבחרה על ידי דירקטוריון החברה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם

ג'רום פאואל, נגיד הבנק הפדרלי. נותרה חצי נקודת אחוז נוספת עד לרף הריבית שהבנק מתכוון להגיע אליו

עוד מאמץ אחד קטן: הבנק הפדרלי עומד לשחרר את החבל. כך זה ישפיע עלינו