אגד דורש סובסידיה שתקנוס את הציבור במיליארד שקל בשנה

התוכנית שהגישה אגד לאוצר ולמשרד התחבורה כוללת סובסידיה ממשלתית של כ-3 מיליארד שקל בשנה - כדי שזו תשאיר בידיה מדי שנה רווח נקי של 136 מיליון שקל ו-430 מיליון שקל להוצאות שכר

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר התחבורה, ישראל כ"ץ
שר התחבורה, ישראל כ"ץצילום: אילן אסייג
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

התחייבות לכיסוי הוצאות תפעוליות בסך 3.05 מיליארד שקל בשנה, כיסוי הוצאות שכר ב-430 מיליון שקל, והתחייבות ממשלתית לרווח תפעולי שנתי של 240 מיליון שקל ולרווח נקי של 136 מיליון שקל - אלה דרישותיו של קואופרטיב התחבורה הציבורית אגד מהממשלה לשנת הכספים 2017, במסגרת המשא ומתן על הסכם הסובסידיה החדש שייחתם עמו.

הדרישות, שמקורות בממשלה כינו אותן "הזויות ותלושות מהמציאות", הן חלק מתוכנית עסקית שהגישה בשבוע שעבר הנהלת אגד למשרדי האוצר והתחבורה, בעבור תקופה של 18 שנות סובסידיה שדורש הקואופרטיב לאשר לו. את כיסוי ההוצאות שהציג אגד אמור להבטיח הפדיון מכרטיסי נסיעה, בתוספת סובסידיה ממשלתית ישירה. הנחת היסוד של הנהלת אגד היא שימשיך להפעיל 37% משוק התחבורה הציבורית בישראל ללא מכרז.

נוסף על ההוצאות התפעוליות, מתכנן אגד במסגרת המודל העסקי לממן את הוצאתם לפנסיה של חברים (בעלי מניות) בסכום של 930 מיליון שקל, תוך הבטחה שמימון הפרישה לא ייעשה מכספי סובסידיה.

אם לא די בכך, דורש אגד במסגרת התוכנית העסקית לקבל מתקציב המדינה החזרים על הקנסות שבהם חויב עקב אי־עמידה בתנאי שירות. מדובר בקנסות בקרה תפעולית בסך 18 מיליון שקל שיוחזרו ב–2017. כמו כן, דורש אגד לקבוע בעבורו תעריפי נסיעה ייעודיים בעבור הפעלת האוטובוסים בירושלים - שבה מתקשה הקואופרטיב להעמיד שירות ראוי לנוסעים, וסופג מעת לעת קנסות על כך.

בעבור כיסוי העלות הכוללת של הפעלת צי האוטובוסים מתחייב אגד לעמוד ביעד נסועה כולל של 188 מיליון ק"מ. יעד זה משקף עלות ממוצעת לק"מ של 14.5 שקל, לפני מימון אוטובוסים ועלות הוצאת חברים לפנסיה. לעומת זאת, מחירי ההפעלה שמשולמים למפעילי התחבורה הציבורית המתחרים באגד, נעים כיום בין 7 ל-9 שקלים לק"מ בקווים בין־עירוניים ובין 11 ל-13 שקל לק"מ בקווים עירוניים.

ההבדלים בתמחור הנסיעות בין אגד למתחריו משקפים כעת עלות שנתית עודפת של מיליארד שקל בסובסידיה שאגד דורש, ביחס למחירי התחרות. באגד טוענים כי הפער יפחת עד 2035 - אז יתאזנו הוצאות אגד עם אלה של מתחריו.

פער זה לא משקלל את תביעת אגד למחוק את התביעה בסך 2 מיליארד שקל שהגיש נגדה עמיתים, הגוף המנהל את קרנות הפנסיה הוותיקות - בהן זו של אגד. כפי שנחשף השבוע ב-TheMarker, אגד מתנה כל חתימה על הסכם בהסרת התביעה שהוגשה, שלפיה הקואופרטיב נמנע לכאורה מלהפריש לקרן הגמלאות של עובדיו את הכספים שמגיעים להם, לפני שהקרן הולאמה בידי המדינה.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורןצילום: מוטי מילרוד

עורך התוכנית: בכיר לשעבר באוצר

את התוכנית העסקית גיבש בעבור אגד מי שהיה ב-2011–2013 הממונה על התקציבים במשרד האוצר, גל הרשקוביץ. בתקופת הבחירות נמנה הרשקוביץ עם צוות יועציו של משה כחלון, שמונה אחריהן לשר האוצר, ובאחרונה נשכרו שירותיו על ידי אגד.

כיום, נהנה אגד מכיסוי של 2.7 מיליארד שקל בשנה, בעוד בממשלה מעוניינים להוריד את הכיסוי ל-2.1 מיליארד שקל בלבד, תחת הסכם סובסידיה שיוגבל ל-6–10 שנים.

הממשלה העמידה בפני אגד ארבעה תנאים לחתימה על הסכם סובסידיה חדש ומקוצר: ירידה מנתח שוק של 37% כיום ל-20%, כלומר, הוצאת 40% מהקווים של אגד למכרזים פתוחים; התייעלות של 2% בשנה (באמצעות קיצוץ הסובסידיה השוטפת); הכנסת משקיע פרטי בשיעור של 51% לפחות - שיממן את חבילות הפרישה לחברי אגד ולעובדי דור א'; וכן שדרוג רמת השירות לזו שנדרשת מהמפעילים הפרטיים.

יו"ר מזכירות אגד, אבי פרידמןצילום: תומר אפלבאום

בהיעדר הסכם סובסידיה חתום, נוכח סירוב אגד להיענות לתנאים, טענה הנהלת אגד כי אינה יכולה לחתום על הסכם שכר מול 4,500 עובדי הקואופרטיב השכירים, מה שהביא להתערבות ההסתדרות במשבר ולאיומים להשבית מהבוקר את כלל קווי אגד (ראו תיבה בעמוד הקודם).

באופן תמוה, בחרה ההסתדרות להפנות את חציה דווקא כלפי משרדי האוצר והתחבורה, שמסרבים להיענות לדרישות המופרזות של אגד, ולא כלפי חברי אגד.

מאגד נמסר בתגובה: "צר לנו שגורמים במשרד האוצר מחבלים במשא ומתן זה יותר משנה, ומוליכים שולל את שרי האוצר והתחבורה במטרה להצדיק את חדלונם שהוביל למצב הקשה שבו מצוי אגד. במקום להתמודד עם התוכנית חסרת התקדים שהביא אגד, ממשיכים הגורמים להסית ולהכפיש. אגד הגיש תוכנית עסקית שכוללת התייעלות של 6.8 מיליארד שקל - והגעה הדרגתית למחירים תחרותיים, ואף נמוך מכך. היקף ההכנסות ההתחלתי נמוך מ-3 מיליארד שקל וכולל, בין השאר, את מימוש דרישות השדרוג החדשות של משרד התחבורה ואת הסכם השכר הענפי שנחתם ב-2016. הוא יורד בכ-20% במהלך התוכנית ומציג רווח מינימלי שמקובל בענף. בנוסף לכך, אגד לקחה על עצמה לממן באופן מלא את פדיון מניות החברים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"