הלחץ עובד? משרד התחבורה שוקל להתיר איסוף טרמפיסטים בתשלום

ברקע החקירה נגד אובר: במשרד בוחנים הקלה ברגולציה, כך ששירותי שיתוף הנסיעות של חברות ווייז ומוביט יוכשרו - בתנאי שהנהגים יצהירו על הכנסותיהם ■ התוכנית כוללת מגבלות, כמו הגדרת "קארפול" כשירות נסיעות בינעירוני - באופן שיחסום את שירות אובר נייט

אורן דורי
אורן דורי
טרמפיסטים בצומת שילת
טרמפיסטים בצומת שילתצילום: גיל כהן מגן
אורן דורי
אורן דורי

משרד התחבורה מתקדם לקראת אסדרה של תחבורה שיתופית בישראל, שתאפשר טרמפים בתשלום תחת מגבלות. במשרד בוחנים להקל את הרגולציה הקיימת, שאוסרת כיום על נהג פרטי להסיע נוסעים בשכר, כך שיותר לאסוף נוסע בדרך ולקבל ממנו תשלום כהשתתפות בהוצאות הנסיעה.

עם זאת, החלטות בנושא יתקבלו רק לאחר שיגיעו בשבוע הקרוב אל משרד התחבורה בכירים בחברות שמפעילות שירותי קארפול מסוג זה בארץ, ווייז (Waze) ומוביט (Moovit). העמדת הרשמית של משרד התחבורה גורסת שזימון הבכירים הוא לצורך תשאול בלבד על פעילות החברות, אך מקורות במשרד מסבירים שמדובר בחקירה לכל דבר ועניין.

לפי הערכות, ייתכן שעם מיצוי החקירה ייקבעו מגבלות שתחתן יוכלו ווייז ומוביט להמשיך להפעיל את שירותי הקארפול, תוך התאמות שונות. בין היתר, במשרד התחבורה שוקלים להגביל את השירותים לנסיעות בינעירוניות, להגדיר מראש כמה נסיעות בתשלום מותר לנהג לבצע ביום וכן להורות על ניהול הליך מיסוי כזה או אחר. כלומר, לפי רעיון זה, נהגי ווייז ומוביט יצטרכו להצהיר למס הכנסה על הכנסותיהם מהסעות שיתופיות.

ברקע היוזמה מתנהלת החקירה של משרד התחבורה נגד אפליקציית המוניות אובר (Uber), החשודה בהפעלת שירות ההסעות אובר נייט בתל אביב בניגוד לחוק. מקורות במשרד אמרו כי "לא היינו רוצים לראות את נהגי ווייז ומוביט מואשמים בעבירה". חקירת המשרד מבחינה בין מהות השירותים של אובר לבין השירותים של ווייז ומוביט. בעוד האחרונות מחברות בין אנשים שנוסעים בכל מקרה באותו הכיוון, באובר הנהג מקבל קריאה מהמוקד ויוצא לאסוף את הנוסע, שלא לצורכי קארפול.

המחשבה להתיר קארפול רק בנסיעות בינעירוניות תחסום לחלוטין את המודל של אובר נייט, הפועל בחודשים האחרונים כפיילוט רק בתוך תל אביב, בסופי שבוע בשעות החשיכה, ומשמש בעיקר את בלייני העיר הגדולה.

ככל הידוע, במוביט ובווייז מרבית הנסיעות הן בכל מקרה של יוממים — נוסעים המגיעים לעבודה ביישוב אחד ממקום מגוריהם ביישוב אחר. במוביט, למשל, הנהגים מוגבלים כיום לשתי נסיעות בתשלום ביום. לפי החלטת החברה מינואר, הנהגים הם אלה שקובעים את תעריף הנסיעה לנוסעים, מתוך טווח מסוים המחושב לפי הדרך.

"ייתכן שנצטרך לשנות את המודל של השירות בהתאם להחלטות של ממשלת ישראל. אם המשמעות היא ששירות אובר נייט יצטרך להיחסם — זה יהיה חבל מאוד", אמר מנהל אזור מערב אירופה באובר, טיבו סימפל, בראיון ל–TheMarker שהתפרסם השבוע. בשלב זה לא ברור אם אובר תהיה מעוניינת להשתלב בכוונה הממשלתית לעגן בתקנות התעבורה נסיעות קארפול. אחד השיקולים של אובר בהחלטה כזאת תהיה פגיעה אפשרית בשירותי מוניות ה"ספיישל" שהיא מפעילה בארץ. שירות זה לא נפגע על ידי אובר נייט, הפעיל בשעות ובמיקומים שבהם הביקוש למוניות עולה על ההיצע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?