"אובר משחקת מלוכלך, יש חשד לכסף שחור בהיקפים גדולים"

מקורות במשרד התחבורה מודים כי המצב החוקי בישראל בתחום הנסיעה השיתופית אינו ברור מספיק, ושוקלים להתיר שימוש בשירותי נסיעות משותפות (קארפול) כמו אלה של ווייז ומוביט ■ "הבעיה במודל של אובר היא אובדן השליטה על המחיר של נסיעה במונית"

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אפליקציית מוביט
אפליקציית מוביט. מקורות במשרד התחבורה: "שוקלים להבהיר את החקיקה כדי לקבוע שקארפול אפשרי"צילום: בלומברג
אורן דורי
אורן דורי

"אובר משחקת משחק מלוכלך. מעבר להסעת נוסעים בניגוד לחוק — יש כאן חשד לכסף שחור בהיקפים גדולים. הנהגים בשירות אובר נייט רושמים רווחים לא מדווחים של מאות שקלים ביום. התשלום של הנוסע מתבצע בכרטיס האשראי ישירות לאובר, שמחזירה לנהג 75% מהסכום — והמסלקה היא בחוץ לארץ, לכן אין מס. ככל הנראה, בנייר התחשבנות שלהם עם הנהג כתוב שהתשלום הוא עבור סקרים ושאלונים לנהגים. זה מטורף, הם מזלזלים באינטליגנציה של מערכת החוק בישראל", כך טוענים גורמים במשרד התחבורה בפני TheMarker.

לדברי הגורמים, "נראה שגם הנהגים מעלימים מס. אולי חלק מהנהגים לא יודעים שאסור להם להסיע נוסעים בשכר, אבל אם הרווחת 500 שקל ביומיים — זה ברור שלא מדובר רק בהשתתפות בהוצאות הנסיעה כפי שהם טוענים — ושצריך לשלם מס. אולי אנשים התכוונו לפתוח עוסק מורשה, אבל אין ספק שאובר לא ממוסה. יהיה מאוד עצוב אם בסוף רק הנהגים יחטפו".

מנגד, משמיעים במשרד התחבורה צפירת הרגעה כלפי ווייז (Waze) ומוביט (Moovit), שמפעילות שירותי קארפול בארץ. "כרגע המצב החוקי באמת קצת מוזר. גם הפעילות של ווייז ומוביט ככל הנראה לא חוקית, אבל היא לא חוקית באותה מידה ששני סטודנטים שבוחרים לחלוק נסיעה בין חיפה לתל אביב ומשתתפים בדלק עושים פעולה לא חוקית. לא נמקד את האכיפה שלנו בשיתוף נסיעות. אנחנו שוקלים להבהיר את החקיקה הישראלית כדי לקבוע שקארפול אפשרי. אם אתה נוסע בכל מקרה, ומישהו מצטרף אליך, יש בזה בעייתיות — אבל יכול להיות שאפשר יהיה להתיר זאת. בכל מקרה, נחקור גם את ווייז ואת מוביט כדי לראות שאנחנו מבינים את התופעה", הוסיפו הגורמים.

"בשישי-שבת קהל הנוסעים שבוי"

מדוע לא לשנות את הרגולציה בישראל כדי שתאפשר לשירותים של אובר ודומותיה לפעול בצורה חוקית בישראל, כמו בעשרות מדינות בעולם? למשרד התחבורה יש שני טיעוני נגד מרכזיים. הראשון הוא חשש מפני אובדן מוחלט של שליטה על מחירי הנסיעה בשוק. "כיום המדינה מפקחת על מחיר הנסיעה במונית. ברגע שזה אובר או כל חברה פרטית אחרת, מה שקובע הם היצע וביקוש. לכאורה זה מצוין, אבל אתה כבר לא שולט על המחיר", מסבירים גורמים במשרד התחבורה. "בניו יורק יש לנוסעים אלטרנטיבה. אם המחיר באובר גבוה, אפשר בכל רגע נתון להשתמש בסאבווי או באוטובוס. אצלנו בשישי־שבת הקהל שבוי לחלוטין. והנה לך מונופול פרטי. בניו יורק מרוצים מאובר, ובמקומות אחרים לא. יש לשירות הזה יתרונות וחסרונות.

"חיסרון נוסף הוא הגודש. אתה מעלה עוד מכוניות על הכביש. חלק מהנוסעים אמנם עוברים אליהן מרכב פרטי, אבל אחרים מתחבורה ציבורית. גם בניו יורק מדברים על זה שהסאבווי ריקה יחסית מאז שאובר נכנסה לעיר".

בהקשר זה, מפנים במשרד לנתונים רשמיים המתפרסמים בניו יורק, ולפיהם הגידול בנסיעות שמבצעת אובר בעיר אינו נובע מהגדלת עוגת הנסיעות, אלא מבוסס בעיקרו על ירידה בנתח השוק של המוניות המורשות בעיר. נכון לאפריל 2016, אובר ביצעה בניו יורק כ–150 אלף נסיעות ביום — מספר דומה לירידה בנסיעות יומיות במונית רגילות מאז כניסת האפליקציה לשוק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים