דרמה: רשות ההגבלים קונסת את מנהלי חברת החשמל בגין פגיעה בתחרות

בתום שימוע שארך יותר משנה החליטה רשות הגבלים עסקיים כי מונופול החשמל הממשלתי ניצל לרעה את מעמדו, לאחר שהפסיק לשרת לקוחות עסקיים שעזבו אותו לטובת המתחרים הפרטיים ■ מנכ"ל חברת החשמל לשעבר ייקנס ב-185 אלף שקל, ושני סגניו ישלמו 110-165 אלף שקל כל אחד

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אלי גליקמן
אלי גליקמןצילום: תומר אפלבאום
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

חברת החשמל ניצלה את מעמדה המונופוליסטי לרעה כדי לפגוע במתחריה הפרטיים – כך קבעה היום (ב') רשות הגבלים עסקיים. בתום הליך שימוע שארך יותר משנה, החליטה הרשות כי על החברה הממשלתית יוטל עיצום כספי בגובה 13 מיליון שקל. כמו כן, ובאופן נדיר, הוחלט כי שלושה נושאי משרה בכירים בחברת החשמל ייקנסו באופן אישי בגין אחריותם למעשה.

יעקב (יאשה) חאין

המשנה לשעבר למנכ"ל חברת החשמל, יעקב (יאשה) חאין, שכבר פרש משורות החברה, ייקנס בסכום של 165 אלף שקל. קנס בסך 110 אלף שקל יוטל על המשנה למנכ"ל המכהן, יצחק בלמס. כמו כן, שיגרה הרשות מכתב התראה למנכ"ל החברה לשעבר, אלי גליקמן, שעליו היא מתכוונת להטיל את העיצום הגבוה יותר בסך 185 אלף שקל, בכפוף לשימוע.

בהחלטתה, קבעה רשות ההגבלים כי חברת החשמל ניצלה לרעה את מעמדה כמונופול, ופגעה בשירות שקיבלו לקוחות עסקיים גדולים שעברו לרכוש חשמל מיצרני חשמל פרטיים.

לפי תלונות שהוגשו לרשות כבר לפני שלוש שנים, מרגע שלקוחות עסקיים גדולים של המונופול עברו לרכוש חשמל מהמתחרים - התחילה החברה לצמצם את השירות שניתן להם - בייחוד בעת תקלות ברשת החשמל.

בכך, יצר המונופול אפליה בין לקוחות עסקיים שנשארו קשורים אליו לבין לקוחות שעזבו אותו. אלה שעזבו ניזוקו בגלל שליטת חברת החשמל גם ברשת ההולכה והחלוקה, שאמורה לשרת את כל צרכני החשמל.

כפי שנחשף הבוקר ב-TheMarker, גם בימים אלה טוענת חברת החשמל שעליה להגביל את כמות החשמל שרשת ההולכה שלה תקלוט מיצרני חשמל סולארי.

עזבת? לא תקבל שירות

העבירה שבבסיס החלטת הרשות מתמקדת במנהלי תיקי הלקוחות בחברת החשמל. מדובר בשירות חיוני המסופק ללקוחות העסקיים הגדולים, בכל הנוגע למקטעי הולכת החשמל וחלוקתו - שבהם חברת החשמל מוכרזת מונופול. בין היתר מובטח השירות לקניונים, מפעלי תעשייה, משרדים, בתי חולים, בנקים ובתי מלון - שבהם אספקת חשמל תקינה ורציפה חיונית לניהול יומיומי.

הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפריןצילום: אוליבייה פיטוסי

אחת הדוגמאות לשירות שמספק מנהל תיק לקוח היא בזמני משבר הנגרמים עקב הפסקות חשמל, יזומות ולא יזומות. מנהל תיק הלקוח מתאם עם הלקוח מועד להפסקות חשמל, מלווה אותו בעת הפסקות החשמל ותקלות באספקת החשמל ומסייע במציאת פתרונות לקיצורן. מדובר בשירות שרק חברת החשמל יכולה לספק, בעקבות שליטתה הבלעדית בהולכה ובחלוקת חשמל.

אלא שלפי ממצאי רשות ההגבלים, כל זמן שהלקוחות שנפגעו רכשו את החשמל מחברת חשמל - הם קיבלו שירות מלא. משעה שאותם לקוחות עברו לרכישת חשמל פרטי - בוטל השירות.

המשמעות בפועל עבור חלק מהעסקים היתה נזק משמעותי שנגרם להם כתוצאה מהפסקות באספקת החשמל, שלא ניתן היה להיערך אליהן. זאת, תוך יצירת הרתעה בקרב לקוחות אחרים מפני מעבר ליצרני חשמל פרטיים.

מהודעת רשות ההגבלים עולה כי באמצע 2013 הופסק השירות לצרכנים עסקיים שחדלו לרכוש חשמל מחברת החשמל. ככל הנראה, מדובר בלקוחות תחנת הכוח הפרטית דוראד, שמוכרת את כל החשמל שהיא מייצרת ללקוחות פרטיים. בין הלקוחות העסקיים של התחנה נמנים מפעלי תנובה, אסם ושטראוס, קבוצת אפריקה ישראל ורשת מלונות פתאל וישרוטל.

רק בתחילת 2015 הוחזר השירות באופן זמני ובמתכונת חלקית. ביוני 2015 הקימה חברת החשמל מוקד ייעודי לנושא תקלות עבור צרכנים עסקיים שעברו לרכוש חשמל מיצרני חשמל פרטיים. אלא שמוקד זה העניק שירותים חלקיים בלבד, ובחלק מהמקרים הלקוחות העסקיים הופנו לשירות 103 בעת תקלה. רק בעקבות התרעת רשות ההגבלים הוחזר השירות ללקוחות אלה במלואו, לקראת סוף 2015.

הבכירים הוזהרו כבר ב-2013

בהודעת רשות ההגבלים היום נמסר: "זאת הפעם הראשונה שבה מוטלים עיצומים כספיים אישיים בסדר גודל שכזה. מעורבותם של בכירים בחברה במהלכים שיוצרים חשש לפגיעה בתחרות מחייבים התייחסות אישית. בהחלטות עבר של הרשות בענייני עיצומים נקבעה מדיניותה, שלפיה כשהפרה של החוק יוצרת חשש לפגיעה של ממש בתחרות - יש מקום לשקול הטלת עיצומים אישיים על נושאי משרה. ההחלטה הנוכחית עולה בקנה אחד עם מדיניות זאת".

יש לציין כי זאת אינה הפעם הראשונה שבה מוגשת נגד חברת החשמל תלונה בגין ניצול שליטתה ברשת ההולכה. עובדי החברה שיבשו בשנים האחרונות את חיבורן לרשת החשמל של שלוש תחנות הכוח הפרטיות הגדולות - OPC, דוראד ודליה אנרגיות. זאת, בעוד שרשות ההגבלים מסתפקת באזהרות כלפי החברה וראשיה.

בפברואר 2013 שיגר לראשי החברה הממונה על ההגבלים דאז, פרופ' דייויד גילה, מכתב אזהרה. במכתב ציין גילה כי אי חיבור יצרני חשמל פרטי לרשת ההולכה הוא ניצול לרעה של כוחה המונופוליסטי של החברה, בין אם מדובר בהחלטה של החברה ובין אם הדבר נובע מעיצומים שבהם נוקט ועד העובדים.

משק החשמל בישראל מורכב מארבעה מקטעי פעילות: ייצור, הולכה, חלוקה ואספקה. חברת החשמל היא מונופול בכל השרשרת, אך בעוד שמקטע הייצור נפתח לתחרות - מקטעי ההולכה והחלוקה הם בגדר מונופול טבעי, שבהם נותרה חברת החשמל מונופול מוחלט.

במסגרת דיוני הרפורמה שערכה הממשלה בשנים האחרונות מול ועד עובדי חברת החשמל וההסתדרות, הזהירו רשויות ההגבלים והחשמל כי לא יהיה כל ערך לשינוי מבני ללא הפרדה מוחלטת בין הייצור להולכה וחלוקה.

"עבור מי עובדת רשות ההגבלים?"

חברת החשמל מסרה בתגובה: "מדובר בהחלטה שגויה ובכוונת החברה לערער לבית המשפט, ולהציג בפניו את מכלול העובדות הסותר את עמדת רשות ההגבלים".

בחברת החשמל שורר הלם מאז החלטת רשות ההגבלים, שהתקבלה שם בהפתעה. גורמים בחברה הגיבו בחריפות להחלטה ואף טענו כי "הגיע הזמן לקיים בציבור דיון נרחב בשאלה עבור מי עובדת רשות ההגבלים". לטענת הגורמים, "למה לא מדברים על כך שמצד אחד דורשים תחרות – ומצד שני נותנים יד חופשית ליצרנים פרטיים להרוויח בלי הגבלה? תמיד קל להתעמר בחברת החשמל ומנהליה, ולשתוק כשברז הכסף הציבורי מעביר קונטיינרים של דולרים לכיסי טייקונים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"