מפגן כוח "צנוע" ליחימוביץ': 100 עובדים הפגינו נגד ניסנקורן מול בית ההסתדרות

קבוצת עובדים מחברת החשמל, רכבת ישראל והנמלים הפגינו אתמול במחאה על התנהלות ההסתדרות - ודרשו להדיח את היו"ר ■ שלי יחימוביץ', המתמודדת על ראשות ההסתדרות, מבקשת ממבקר המדינה להעניק צו הגנה לנחמן כהן, ממונה בטיחות בחברת החשמל

נחמן כהן (שני משמאל) בהפגנה בתל אביב אתמול
נחמן כהן (שני משמאל) בהפגנה בתל אביב אתמולצילום: עופר וקנין

כ–100 עובדים, רובם מועסקים בחברות המונופול הממשלתיות, הפגינו אתמול מול בית ההסתדרות בתל אביב במחאה על התנהלות ההסתדרות הכללית ונגד העומד בראשה, היו"ר אבי ניסנקורן. זאת, בשירות המתמודדת החדשה על ראשות ההסתדרות, ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני).

עם המפגינים נמנו נציגים מחברת החשמל, נמל אשדוד, נמל חיפה, רכבת ישראל — וכן כמה עובדים של מפעילות התחבורה הציבורית.

"עשינו היום היסטוריה קטנה", אמר בהפגנה נחמן כהן, ממונה בטיחות בחברת החשמל ומייסד התארגנות "צדק עיוור" בחברה, שיצאה נגד הסכם השכר המפלה לכאורה בחברה, שנחתם בגיבוי ניסנקורן ותיעדף את ראשי הוועד המכהן בחברת החשמל על פני העובדים הצעירים יחסית. "אנחנו מקווים שנצליח לארגן עוד ועדים על מנת להדיח את ניסנקורן מתפקידו", הוסיף כהן.

לדבריו הצטרף רונן אלפסי מנמל אשדוד, שבירך את נציגי הוועדים שהתייצבו להפגנה וקרא להנהגת ההסתדרות "לעשות חושבים" אודות מדיניותה.

יחימוביץ': צו הגנה לממונה בטיחות בחברה

אתמול פנתה יחימוביץ' במכתב למבקר המדינה יוסף שפירא, בבקשה כי יעניק לכהן צו הגנה מפני התעמרות ורדיפה.

לטענת יחימוביץ', "לפני כשלושה חודשים נדרשו עובדי חברת החשמל להשיב כספים ממשכורתם על מנת לכסות חריגות שכר מהעבר, שהיו בעיקר מנת חלקם של בכירים. נחמן, כמו רבים מעובדי חברת החשמל שאינם נמנים עם הדרג הבכיר, סבר כי ההסדר בלתי־צודק, שכן השית החזר גבוה באופן לא־פרופורציונלי על משתכרי השכר הנמוך, שמלכתחילה כמעט לא נהנו מהתוספות.

"לפיכך, ולאחר מיצוי אפיקי הפעולה הפנים־ארגוניים ואל מול ועד העובדים וההסתדרות, הקים נחמן קבוצה לתיקון העוול, שאליה הצטרפו 2,200 מעובדי החברה. הקבוצה נקטה כמה פעולות, ובהן ישיבות, פנייה לקבלת סעד משפטי, ראיונות בכלי התקשורת ופתיחת עמוד פייסבוק.

"פעולות אלה הפכו את נחמן לנאשם ולנרדף. באחרונה הוא חווה התנכלויות חוזרות ונשנות מצד חברי ועד והנהלה. צעדיו הוצרו מבחינה מקצועית, סמכויותיו ניטלות ממנו, שעות ההדרכה שלו מקוצצות ועמן גם שכרו, והוא מועבר באופן שרירותי לאתרי עבודה אחרים. בשבוע שעבר חלה החמרה נוספת, והובא לידיעתו שיש כוונה להעבירו למתקן מבודד שאינו מאויש שעות רבות במהלך היום, וזאת, כך הוא חש, ובצדק, כהכנה לפיטוריו בהמשך".

יחימוביץ' מבקשת מהמבקר להעניק לנחמן צו הגנה "ולדאוג כי לא יאונה לו רע וכי העסקתו, תנאיו ושכרו לא יפגעו". לדבריה, "כהן עובד בחברת החשמל זה 36 שנה במסירות רבה. בשנים האחרונות הוא ומשפחתו אף מתמודדים עם שיקומו של בנם, יותם, הפצוע הקשה ביותר מבין לוחמי השייטת, שהוכה ונפצע קשה בבטן האונייה הטורקית מרמרה".

סכסוך עבודה בקצא"א

בתוך כך, בית הדין האזורי לעבודה בחיפה קבע אתמול כי הבחירות לראשות ועד העובדים ברכבת ישראל ייערכו עד ספטמבר 2017. זאת לאחר דחייה של שנה שהביאה להמשך עבודת הוועד המכהן, אף שזה אמור היה לסיים את תפקידו בינואר 2016. את העתירה לבית הדין הגישה יו"ר הוועד לשעבר, גילה אדרעי, שטענה כי ההסתדרות הכללית נמנעת מלערוך בחירות — בעוד שיו"ר הוועד המכהן, ניקה שמחוביץ', פועל למען ניסנקורן בבחירות לראשות ההסתדרות.

במקביל, הודיעה אתמול ההסתדרות על סכסוך עבודה חדש — בקצא"א. זאת, לקראת פקיעתו בחודש הבא של הזיכיון ההיסטורי מכוחו פועלת החברה. בהסתדרות קראו להנהלת קצא"א ולנציגי משרד האוצר לנהל משא ומתן להסדרת תנאי עבודתם של עובדי החברה בתקופה שלאחר פקיעת הזיכיון. זאת, לאחר שגורמים מתוך הקואליציה הפעילו בשבועיים האחרונים לחצים על מנת לשנות את החלטת הממשלה בנוגע לעתיד קצא"א וזרעו מחדש אי־בהירות באשר לעתידה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?