דו"ח פנימי בחברת החשמל: ההפרטה תכניס 11.2 מיליארד שקל; החשמל יוזל בכ-11%

הממשלה וההנהלה הציגו לעובדים את ההשלכות הפיננסיות של הרפורמה החדשה ■ לפי המודל של פירמת TASC, מכירת התחנות הגזיות תשפר את יחס החוב של החברה - ותעריף החשמל יפחת בהדרגה למשך עשור ■ לפי המודל, החברה תיפרד מ3,400 עובדים עד 2028

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עובדי חברת החשמל
עובדי חברת החשמלצילום: דוברות חברת החשמל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

מתווה הרפורמה החדש בחברת החשמל יפחית את תעריף החשמל במשק ב–2018–2028 בכ–11% ומכירת תחנות הכוח של חברת החשמל במסגרת המתווה תכניס לקופת החברה 11.2 מיליארד שקל, שישמשו להקטנת מצבת ההתחייבויות הכספיות שלה ולמחזור חוב יקר — כך צופה הנהלת חברת החשמל.

בדו"ח פיננסי שהזמינה החברה מידי פירמת הייעוץ TASC, ושהתבסס על עבודת ניתוח שבוצעה גם במשרדי האוצר והאנרגיה, ביקשו אלה לנתח את ההשלכות הכלכליות של מתווה הרפורמה החדש במשק החשמל. זאת, באמצעות הכנת מעין דו"ח פרופורמה לעשר שנים (עד 2028).

בדו"ח נבדקו תרחישים שלפיהם החברה תמכור את כלל תחנות הכוח מבוססות גז טבעי (60% מכושר הייצור של החברה) בטווח של 6–10 שנים. זאת, בעוד שתחנות הכוח הפחמיות של החברה יתואגדו בחברה־בת בבעלות מלאה (100%) של חברת החשמל.

תרחיש זה עומד במוקד מתווה הרפורמה החדש שהציגו משרדי האוצר והאנרגיה לעובדי חברת החשמל לפני שלושה חודשים. ואולם המתווה, שנחשף ב–TheMarker, כלל הפרטה מהירה יותר בשתי פעימות — הראשונה בחלוף ארבע שנים מיום אישור הרפורמה, והשנייה בחלוף שמונה שנים.

הבדל משמעותי בין מודל TASC לבין מתווה הרפורמה הממשלתי נעוץ בהקמת תחנות כוח חדשות. לפי מודל TASC, עובדי חברת החשמל יבנו מחז"ם (תחנת כוח גזית במחזור משולב) חדש במקום תחנת רדינג המיושנת בצפון תל אביב — וכן יוקמו שני מחז"מים במתחם אורות רבין בקיסריה (במקום יחידות 1–4 הפחמיות שיושבתו). לפי המודל, שלוש התחנות יוקמו בידי חברות בבעלות משותפת לחברת החשמל (50%) ולמשקיע פרטי (50%), ואז יועברו להפעלת השותף הפרטי.

במתווה הרפורמה הממשלתי, לעומת זאת, לא נכלל שחלוף התחנה ברדינג ובאשר לתחנות באורות רבין עדיין לא הוכרע סופית זהות מקימי התחנות ובעליה.

תוכפל ההשקעה בהולכת החשמל

מודל TASC הוצג לפני כשבוע בפגישה השלישית שקיימו נציגי הממשלה עם חברת החשמל ועובדיה בנוגע ליישום הרפורמה בחברה. מנכ"לי האוצר והאנרגיה, שי באב"ד ושאול מרידור, היו אמורים להציג בה את החישובים שנעשו בבסיס ההחלטה לצאת במתווה רפורמה זה ואת תועלותיו בפני ועד עובדי חברת החשמל. ואולם בסופו של יום הוצג בדיון דו"ח TASC שהוכן לבקשת חברת החשמל.

כמו בדיונים הקודמים, שוב טענו עובדי חברת החשמל כי אינם רואים כל תועלת כלכלית בהוצאת ייצור החשמל מידי החברה ובהפרטת תחנות הכוח. נציגי המדינה ענו להם כי מהלכים מבניים הם בתחום סמכותה של הממשלה, וכי קבעו תקדים בפירוט נימוקיהם בפניהם.

לפי הדו"ח שהוצג בישיבה, תעריף החשמל יעלה בשנים הקרובות בגלל התייקרות הגז שרוכשת חברת החשמל ממונופול תמר — וכן בגלל סבסוד הזמינות לייצור החשמל הפרטי. להערכת חברת החשמל, החל ב–2022 יפחת התעריף בשיעור של כ–6%. זאת, בזכות הורדת מחיר הגז שהיא משלמת למונופול תמר ב–2021 וב–2024 — במסגרת "חלונות" עדכון מחיר הגז מתמר (אף שאין ודאות כי אלה ימומשו).

לטענת החברה, הפחתה נוספת תירשם לאורך זמן גם בזכות מהלכי ההתייעלות העמוקים שיבוצעו — גם בשקלול כיסוי עלויות הפרשת העובדים.

בדומה למתווה הממשלתי, גם דו"ח TASC נסמך על הותרת ניהול מערכת החשמל בידי חברת החשמל, הוצאת מקטע אספקת החשמל לתחרות באופן הדרגתי — וכן העברת מקטעי הולכת החשמל, חלוקתו ואספקתו למרכזי רווח מבוקרים ונפרדים.

בדו"ח הופיעה גם מסירת הרשת החכמה העתידית והפעלתה לידי חברת החשמל, וכן הסדרתם מחדש של פעילות מחלקי החשמל ההיסטוריים.

באשר לסוגיית צמצום כוח האדם, נראה כי גם בחברת החשמל מאמצים את יעדי הממשלה באשר לייעול שורותיה, אך מותחים זאת למשך פרק זמן ממושך יותר (עשור). כך, נשען גם מודל היועצים על הקטנת מצבת העובדים עד 2028 מ–11,830 עובדים כיום לכ–8,460 ב–2028 — כלומר קיצוץ של כ–3,400 תקני עובד, בעיקר באמצעות אי־מילוי משרות פורשים לגמלאות.

כל אלה עתידים לפי הדו"ח להביר לשיפור תזרימי ניכר ואף להכפלת ההשקעה של חברת החשמל במקטעי ההולכה והחלוקה — שסובלים כיום מתת־תקצוב.

מתווה הרפורמה הרביעי מאז 1996

מתווה הרפורמה החדש הוא המתווה הרשמי הרביעי שמציגה הממשלה מאז הוחלט על שינוי משק החשמל בישראל ב–1996. הוא מציג תמונה מפוכחת יותר באשר לשינויים המבניים האפשריים בחברת החשמל — מצמצם אותם ובה בעת מעמיק את מדדי ההתייעלות שבהם נדרשת חברת החשמל.

הרפורמה החדשה מציעה לשמור על חברת החשמל כמונופול טבעי אחוד במקטעי ההולכה והחלוקה. זאת, תוך הוצאת ייצור החשמל התחרותי לטובת זכיינים פרטיים והכנסת תחרות מדורגת למקטע אספקת החשמל (מכירת חשמל ללקוחות קצה).

בכך, תתמקד חברת החשמל בניהול משק החשמל ובבנייה של התשתיות, תוך שהיא נהפכת לגורם ניטרלי בעולם ייצור החשמל, שבו היא נעדרת יתרון יחסי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?