יו"ר חברת החשמל: "חברות הגז אולי חזירות - אבל חשוב לפתח מאגרים נוספים מהר"

יו"ר חברת החשמל תירץ את צנזור הביקורת של חברת החשמל על מתווה הגז, שמקפח אותה מול המתחרות הפרטיות, בשמירה על האינטרס הלאומי

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יו"ר חברת החשמל, יפתח רון טל
יו"ר חברת החשמל, יפתח רון טלצילום: תומר אפלבאום
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

"כל גז שהוא כחול־לבן תורם לביטחון הלאומי ולעצמאות האנרגטית שלנו. אבל כל הגז הזה מגיע רק מצינור אחד. תפקידו של מתווה הגז הוא לפתח מהר מאגרים נוספים, שמהם יונחו צינורות נוספים. זאת הצלת נפשות במשק האנרגיה. אולי יש חזירות של המשקיעים, אבל יש גם חשיבות אסטרטגית ביתירות הנדרשת בהולכת הגז" — כך אמר אתמול יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, יפתח רון־טל, בכנס ירושלים של קבוצת התקשורת בשבע.

דבריו של רון־טל נאמרו על רקע הצעת בעלי מאגרי הגז כריש־תנין לחברת החשמל — לרכוש מהם גז מוזל כדי לאפשר את גיוס המימון שלו הם זקוקים. כמו כן, הדברים נאמרו על רקע הביקורת שמוטחת בחברת החשמל על כך שנמנעה מלהיאבק במתווה הגז, אף שהמתווה קיפח אותה מול מתחרותיה בשוק החשמל הפרטי בכל הקשור למחיר הגז שהחברה הממשלתית משלמת למונופול מאגר תמר ולתקופת החוזה שבה היא נעולה.

לדברי רון־טל, 65% מייצור החשמל כיום נעשה באמצעות גז, 32% באמצעות פחם ויתר החשמל מסופק ממתקני אנרגיה מתחדשת. "ב–2020 שיעור ייצור החשמל בגז יהיה כבר 80%, לאחר שנקטין עוד את הפחם, ונגדיל את האנרגיות המתחדשות", הוסיף.

בדבריו התייחס רון־טל להסכם הפשרה באשר להחזר החוב של הרשות הפלסטינית לחברת החשמל. כפי שנחשף אתמול ב–TheMarker, במסגרת ההסדר שגיבשו ממשלת ישראל והרשות הפלסטינית, נמחקו 560 מיליון שקל מתוך החוב בסך 2.2 מיליארד שקל — וזאת לצד מענק של 160 מיליון שקל שהעבירה ישראל לפלסטינים במה שתואר על ידי מקורות כ"מחווה של רצון טוב" וסיוע בינלאומי בסך 100 מיליון שקל.

הרשות הפלסטינית כיסתה 570 מיליון שקל מהחוב בנובמבר, ואת יתרת החוב, בסך כ–800 מיליון שקל, הם אמורים להשיב ב–48 תשלומים, שעדיין לא החלו.

"לפלסטינים עדיין יש חוב עתק של מיליארד שקל. אנחנו מנהלים מו"מ מתקדם, אבל זו מציאות בלתי־נסבלת כשציבור שלם לא משלם. הנושא בטיפול בעדיפות גבוהה, אך אם יעלה יפה — נאלץ לנתק להם את החשמל", הוסיף רון־טל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"