חשיפת TheMarker |

כך קטן חוב החשמל הפלסטיני: תספורת של 560 מיליון שקל - ומתנה מישראל

הרשות הפלסטינית הפסיקה לשלם לחברת החשמל, וצברה חוב בסך 2.2 מיליארד שקל ■ חמישה חודשים לאחר שנחתמה פשרה, מתברר כי החברה ויתרה על גביית ריבית פיגורים ב290 מיליון שקל - וישראל הסכימה לסייע לרשות ב160 מיליון שקל מתקציב המדינה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
חתימת ההסכם בספטמבר 2016. מימין: שי באב"ד, משה כחלון, חסיין א-שייח ופולי מרדכי
חתימת ההסכם בספטמבר 2016. מימין: שי באב"ד, משה כחלון, חסיין א-שייח ופולי מרדכיצילום: דוברות מתפ"ש
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

בספטמבר האחרון בישר משרד האוצר כי לאחר שלוש שנות משא ומתן, הגיעו ישראל והרשות הפלסטינית להסדר בנוגע לחוב שצברו הרשות וחברת החשמל המזרח ירושלמית (חמ"י) כלפי חברת החשמל - שהסתכם ב–2.2 מיליארד שקל.

באוצר דיווחו אז על תשלום של 570 מיליון שקל, שאותו תעביר הרשות הפלסטינית לחברת החשמל באופן מיידי. יתרת החוב, לפי הדיווח, תיפרס על פני 48 תשלומים חודשיים.

מפרטי הסדר החוב שהגיעו לידי TheMarker עולה כי האוצר נמנע אז לספר שבמסגרת הסדר הפשרה, הסכימה ישראל למחוק 560 מיליון שקל מהחוב - ואז להשתתף בעצמה בהחזרים בסכום נוסף של 160 מיליון שקל. זאת, במסגרת עסקה סיבובית, שבמהלכה ייגרע הסכום מתקציב הכנסות המדינה, וישולם לרשות הפלסטינית - כדי שזו תעביר את הסכום לאחר מכן לקופת חברת החשמל.

לצד התספורת בשיעור של כ–30% מהחוב, מתברר כי החזר החוב העיקרי של הפלסטינים לחברת החשמל - בסך כ–800 מיליון שקל - עדיין לא סוכם באופן סופי, וממתין לחתימה על הסכם מסחרי, שצפויה בחודשיים הקרובים.

120 מגה־וואט לעזה

מחיקת החוב הפלסטיני לחברת החשמל כוללת ויתור על ריבית פיגורים, שכבר נרשמה בספרי חברת החשמל, בסך 173 מיליון שקל, וכן ויתור על מחצית מהריבית שעדיין לא נרשמה בספרים, בסך 118 מיליון שקל. עוד כולל הוויתור 158 מיליון שקל, שנגבו לטענת הפלסטינים ביתר מחמ"י ב–2005–2012. כמו כן, ישראל ויתרה על 112 מיליון שקל נוספים, שנגבו בגין סבסוד הנחות לזכאים ("תעריף חברתי") - אף שהלקוחות הפלסטינים לא נהנו ממנו, אך זה גולם בתעריף שבו חויבו על ידי חברת החשמל.

את הסיוע הנוסף, בסך 160 מיליון שקל, תגרע ישראל מהעמלה השנתית שהיא גובה בעבור הטיפול בכספי המסים של הפלסטינים (3% על כ–7 מיליארד שקל בשנה). סכום זה יועבר בשתי פעימות, ב–2017–2018 לאחר שיוסדר ההסכם המסחרי בין הצדדים. במסגרת הסכם זה תוסדר השבת 796 מיליון שקל ב–48 תשלומים חודשיים.

את הצ'ק הראשון שרשמה הרשות הפלסטינית לחברת החשמל בנובמבר האחרון, בסך 572 מיליון שקל, היא כיסתה באמצעות כספים ששיחררה לה ישראל שבוע לפני כן, בסך 1.14 מיליארד שקל. מדובר בניכויי ביטוח לאומי ורפואי משכרם של עובדים פלסטינים בישראל (היטל השוואה ובול בריאות), שאותם עיכבה ישראל במשך תקופה.

כמו כן, במסגרת הסדר החוב, התחייבו מדינות התורמות לרשות הפלסטינית להשתתף אף הן בהחזר, בסכום של 100 מיליון שקל. עם זאת, הן עדיין לא העבירו את הכסף. כמו כן, במסגרת ההסדר מספטמבר, הוסדר התשלום עבור החשמל שמסופק לרצועת עזה. לפי הסיכום העקרוני, בין הצדדים יישמר הסטטוס קוו, שלפיו הפלסטינים משלמים לישראל בעבור אספקת 120 מגה־ואט צריכה בשנה.

החוב גדל ב–90 מיליון שקל בחודש

מתווה הפשרה בין האוצר לרשות הפלסטינית ולחמ"י כולל לא רק פתרון לבעיית החוב - אלא גם מסדיר את ניהול משק האנרגיה בצד הפלסטיני, על היבטיו התפעולים והמסחריים. בין היתר, סוכם על הקמת גוף שירכוש את החשמל מישראל באופן בלעדי, ויישא באחריות על התשלום לחברת החשמל. זאת, לאחר "ניקוי" השוק המקומי מתופעות דוגמת ספסרי חשמל.

חברת החשמל מוכרת מדי שנה לפלסטינים כ–5 מיליארד קילו־וואט שעה (קוט"ש) - כ–10% מייצור החשמל שלה. מיליארד קוט"ש מסופקים לרצועת עזה, כשהתשלום בגין כך מקוזז מהחזרי המס המועברים לפלסטינים. יתרת החשמל מסופקת לחמ"י או ישירות למתקני הרשות הפלסטינית בערי יהודה ושומרון.

במשך שנים תפח חובם של הפלסטינים לחברת החשמל עקב תת־גבייה בקרב לקוחותיהם. מקורת בישראל הסבירו בעבר כי הפלסטינים התרגלו לאורך השנים לא לשלם בעבור החשמל - בין אם מסיבות אידיאולוגיות ובין אם מהישענות על תרומות ממדינות זרות. בנוסף, סובל משק החשמל הפלסטיני מתופעה רווחת של גניבות חשמל ושל ספסרות בו.

מוסר התשלומים הידרדר בשנים האחרונות, לאחר שראש הממשלה לשעבר ברשות, סלאם פיאד, הציג בתחילת העשור תוכנית למחילה על חובות עבר. פיאד הציע לצרכנים תוכנית ל"מחילה" על חובות עבר, ובעקבותיה פחתו עוד יותר התשלומים בקרב היישובים הפלסטיניים. כך, התחיל החוב הפלסטיני לחברת החשמל לתפוח בקצב מואץ. החוב מוערך כיום ב–90 מיליון שקל מדי חודש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"