מבוכה במכרז לניהול רשות המים: ערן פולק זכה - והתחרט

אחרי תשעה חודשים של מכרז, משך בכיר משרד האוצר לשעבר ברגע האחרון את מועמדותו לתפקיד ■ בינתיים, רשות המים מתפקדת חמישה חודשים ללא מנהל קבוע ■ התנועה לאיכות השלטון פנתה ליועמ"ש ולנציב שירות המדינה וביקשה הבהרות

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן פולק
ערן פולקצילום: אייל טואג
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

תשעה חודשים לאחר שמשרד האנרגיה פירסם את המכרז לתפקיד מנהל רשות המים הבא עדיין לא הוכרזו תוצאותיו. רשות המים נעדרת מנהל קבוע כבר חצי שנה - אף שבתקופה האחרונה נתון משק המים בצומת הכרעות משמעותי בכל הנוגע לרגולציה החדשה ולעתיד תאגידי המים.

ל–TheMarker נודע כי ועדת האיתור לתפקיד מנהל הרשות סימנה כבר לפני כמה חודשים את ערן פולק כמועמד המומלץ. אלא שכעת מתברר כי פולק התחרט ברגע האחרון - והחליט למשוך את מועמדותו.

לאחר ויתורו על המינוי, נמנעה הוועדה משום מה מלבחור במועמד אחר מקרב המתמודדים שניגשו למכרז. כך, בתפקיד מנהל רשות המים מכהן כבר חמישה חודשים ממלא מקום מקרב הסמנכ"לים ברשות.

פולק, לשעבר המשנה לממונה על התקציבים במשרד האוצר, שימש בין היתר רכז אנרגיה ומים לפני שאול מרידור, כיום מנכ"ל משרד האנרגיה וגם יו"ר ועדת האיתור לתפקיד מנהל רשות המים. פולק היה שותף להקמת רשות המים, וליווה את הרפורמות במקורות ובתאגידי המים - מה שהביא אותו להיות אחד המועמדים המובילים לתפקיד.

לפי הערכות, פולק עשוי להתמודד בעתיד על תפקיד הממונה על התקציבים באוצר. לפיכך, ייתכן כי פולק העדיף להמתין למשרה באוצר, לכשזו תתפנה.

אגב, בין תפקידיו באגף תקציבים, שימש פולק גם כסגן ממונה לענייני תקשורת, וליווה את שר התקשורת דאז, משה כחלון, ברפורמת הסלולר. תפקיד זה הכנה לו היכרות מוקדמת גם עם לשכת שר האוצר.

ב–2011 מינה נגיד בנק ישראל דאז, סטנלי פישר, את פולק לנציג הישראלי הראשון בבנק האירופי לשיקום ופיתוח (EBRD). הוא שב לישראל בסוף 2014, שימש במשך כחצי שנה יועץ לבנק לאומי, ובמאי האחרון נבחר על ידי הבנק העולמי לחבר במשלחת שהופקדה על הבראת משק המים של קזחסטן.

מתקן להתפלת מים בחדרהצילום: אייל טואג

מכרז שלווה מראשיתו בקולות צורמים

בעוד משרד האנרגיה שוב מסתבך במכרז למינוי בכירים ברשויות שבתחום סמכותו, מינה שר האנרגיה יובל שטייניץ, עוד ב–30 באוגוסט, את משה גראזי לתפקיד ממלא מקום מנהל הרשות. גראזי היה עד אז ממלא מקום סמנכ"לית הרגולציה ברשות, כשבמקביל עמד בראש מינהל תשתיות ביוב.

לפני שבועיים פנתה התנועה לאיכות השלטון לשטייניץ וליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, והסבה את תשומת לבם לכך שעברו חמישה חודשי מאז מינויו של גראזי. זאת, אף שמינוי עובד מדינה לממלא מקום מוגבל לשלושה חודשים, וניתן להארכה לחצי שנה בכפוף לנסיבות מיוחדות שמצדיקות זאת.

בתנועה הדגישו את העת הרגישה שבה התנהלה רשות המים ללא מנהל, שנמצאה ב"עין הסערה מבחינה ציבורית". הכוונה בין היתר, לתיקון 27 לחוק המים והצעות החוק לצמצום התאגידים.

במכתב שהפנו עו"ד צרויה מידד־לוזון ורומי קאופמן, קראה התנועה לחדש את הליכי המכרז ולפרסם את הנימוקים להארכת מינויו הזמנים של גראזי ללא מכרז. במקביל פנתה התנועה לאיכות השלטון לנציבות שירות המדינה, וביקשה את כתב המינוי שניתן לגראזי, וכן את אישור היועץ המשפטי לממשלה ונציב שירות המדינה להארכת כהונתו הזמנית.

המכרז לניהול רשות המים לווה מראשיתו בקולות צורמים, וכבר עבר שינויים בעקבות ביקורת ציבורית שהוטחה באופן ניהולו המזורז ובניסוח תנאי הסף. כפי שנחשף ב–TheMarker, הליך האיתור התחיל עוד לפני שוועדת האיתור לתפקיד הוקמה ותנאי הסף שונו ביחס למכרז הקודם ב–2011.

בעקבות כך, פנתה התנועה לאיכות השלטון לנציבות ולמשרד המשפטים בטענה שפרסומו הנמהר של המכרז חרג מהוראות החוק, ושדרישות הסף כוללות תנאים נוספים על אלה שהוגדרו בחוק, באופן שחורג מסמכות, ומתערב בסמכויות ועדת האיתור. לאחר כמה שבועות של התדיינויות פנימיות, שבהן גולגל הטיפול בין משרד למשרד, הוחלט לבסוף לשנות את דרישות הסף לתפקיד.

משרד האנרגיה התבקש אתמול למסור את סטטוס המכרז ואת התוכניות לגבי המשך כהונתו של ממלא מקום מנהל הרשות, אבל הסתפק בתגובה שלפיה: "ועדת האיתור פועלת למציאת מנהל ראוי, מקצועי ובעל הכישורים המתאימים ביותר לתפקיד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות