הלפרין אישרה לחברות הדלק לגבש ביחד פתרון לדלקן האוניברסלי

במסגרת מאמציהן לדחות את רפורמת הדלקנים טענו פז, סונול, דלק ישראל ודור אלון כי לא יוכלו לפעול ביחד לקידום ההתקנה מכיוון שפעולה כזאת תהיה לכאורה תחת הסדר כובל באופן אבסורדי, רשות ההגבלים פטרה אותן מהחשש, "כדי לא לתת לחברות תירוץ לעיכוב הרפורמה"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דלק עליית מחירים
צילום: תומר אפלבאום
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

רשות ההגבלים העסקיים העניקה שלשום לארבע חברות הדלק הקמעוני הגדולות — פז, סונול, דלק ישראל ודור אלון — פטור מהסדר כובל בכל הנוגע לגיבוש פתרון אבטחתי משותף שיאפשר ליישם סוף־סוף את רפורמת הדלקן האוניברסלי.

במסגרת הרפורמה, שנדונה כבר 19 שנה, החברות היו אמורות להתקין מסוף 2015 התקני תדלוק (דלקנים, או פזומטים) אוטומטיים ואחידים, שיאפשרו לנהגים לתדלק באופן אוטומטי, ללא צורך בתשלום במעמד התדלוק ובכל תחנת דלק שיבחרו — בין אם ההתקן שייך לחברת הדלק המסוימת ובין אם לאו. כיום, כל חברת דלק מתקינה התקן מיוחד משלה ללקוחותיה בלבד, ובכך מגבילה את השימוש בו רק לתחנותיה.

לפני חצי שנה עתרו חברות הדלק לבג"ץ בבקשה שיעצור את יישום הרפורמה. בעתירתן טענו כי התקן התדלוק האוניברסלי שחייב אותן משרד האנרגיה להתקין מתבסס על רכיב זיהוי לא בטיחותי ולא מוצפן, שעלול לחשוף את לקוחותיהן לחיובים כוזבים. בג"ץ נעתר לבקשה והוציא צו ביניים נגד החיוב בהתקנה החדשה. הצדדים נדרשו להציג בהקדם פתרון טכנולוגי ראוי עבור היישום.

אלא שאז הגו חברות הדלק מהלך יצירתי שעשוי היה לעכב פעם נוספת את יישום הרפורמה. הן פנו יחדיו אל רשות ההגבלים בטענה כי במאמציהן המשותפים לגבש פתרון טכנולוגי יש משום הסדר כובל — ולכן על הרשות לפטור אותן קודם לכן מהוראות החוק. פנייה זו עוררה תמיהה, מכיוון שחברות הדלק ממילא פועלות כיום יחדיו בסוגיות ענפיות משותפות תחת איגוד גג ובחסות מכון הנפט בלי שניתן לכך אישור רשות ההגבלים.

מיכל הלפריןצילום: אייל טואג

ואכן, גם לדעת הממונה על ההגבלים, מיכל הלפרין, כפי שניסחה בהחלטתה, "ניכר היה כי יותר משהצדדים מייחלים לקבל פטור לצורך מציאת פתרון משותף, הם מייחלים לכך שפטור כזה לא יינתן להם, ואם יינתן שיותנה בתנאים שיאפשרו להם להתנער ממחויבותם לקידום המהלך".

מנוסח ההחלטה עולה כי על אף החשש מפני זליגת שיתוף הפעולה בין החברות לתחומים נוספים, נטתה הלפרין לאשר להן את הפטור לנוכח הפוטנציאל התחרותי בפתיחת שוק התדלוק האוטומטי לתחרות. התקני תדלוק אוניברסליים יאפשרו לשחקנים קטנים בתחום תחנות התדלוק, הסובלים מהיעדר פרישה ארצית מספקת, להציע שירות שווה באיכותו לשירות שמציעות חברות התדלוק הגדולות והוותיקות. ואולם, מה שהביא את הלפרין לקבול על התנהלותן של חברות הדלק היו הקשיים שהערימו על תנאי הרשות הפשרניים יחסית לפטור אותן מהסדר כובל. כך, למשל, התנגדו החברות להצעת הרשות למנוע מהמנכ"לים מלהשתתף בדיונים, סירבו להעביר רשימה של בעלי התפקיד הנדרשים להשתתף בדיונים — ואז סירבו גם לבקשה להסתפק בהקלטת הפגישות בלבד.

"העמדות שהציגו מבקשי הפטור לאורך מהלך בחינת הבקשה יוצרות תחושה חזקה שלפיה חברות הדלק לא חסכו מאמצים על מנת שלא לקבל את הפטור שהן עצמן ביקשו, ולחלופין לדחות את מועד מתן ההחלטה", סיכמה הלפרין. "גישה זו משתלבת היטב עם ניסיונן להכשיל, ולמצער לעכב, את רפורמת הדלקן האוניברסלי".

באופן מעורר מחלוקת נמנעה רשות ההגבלים מלהפעיל את סמכותה לקבוע את תנאי הפטור — ככל הנראה מחשש כי מהלך כזה ישחק לידי החברות ויאפשר להן אפיק התנצחות משפטי ממושך. משכך, העניקה הלפרין לחברות הדלק את הפטור ללא כל תנאי, "על מנת שלא לתת תירוץ כלשהו בידי מאן דהוא לעיכוב או להכשלת הרפורמה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הבניין ברחוב ליליאן בתל אביב. הבניין נמצא לפני הריסה ובינוי מחדש במסגרת תמ"א 38/2

הדירה נמכרה ב-11.5 מיליון שקל - וזו הדירה הזולה ביותר שנמכרה בבניין

גאוטם אדאני. קבוצת אדאני כינתה את הדו"ח "מרושע בזדון", "מזויף" ו"מחקר לוקה בחסר"

"זו ההונאה העסקית הגדולה בהיסטוריה'': מניות אדאני ממשיכות לצנוח