כ"ץ מבטיח: "שיעור השימוש בתחבורה הציבורית יגיע ל40%"

שר התחבורה בכנס שדרות לחברה: "בתחנת הרכבת בשדרות עוברים 61 אלף נוסעים בחודש" ■ ח"כ תמר זנדברג: "מתוך 8,000 סטודנטים, רק 50 מגיעים למכללת ספיר ברכבת" ■ ח"כ דב חנין: "הרכב הפרטי הופך אותנו לתלותיים. הפקק הטוטאלי קרוב מתמיד"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פקק בנתיבי איילון
פקק בנתיבי איילוןצילום: מוטי מילרוד
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

"שיעור השימוש בתחבורה ציבורית כיום הוא 20% ואנחנו צריכים לפעול במטרה שיעלה ל–40%. התחבורה הציבורית עומדת בראש סדר העדיפויות, וגם את הרכבת הקלה בתל אביב לא קידמו עד עכשיו" — כך אמר אתמול שר התחבורה, ישראל כ"ץ, בכנס שדרות לחברה.

"אחרי שנים של הכנה עמדתי על כך שאני אוציא את פרויקט הרכבת הקלה לדרך — ורגע לפני פיצוץ גשר מעריב עוד ניסו לעצור זאת", התייחס כ"ץ לחששות האחרונים סביב חריגת הפרויקט מלוחות הזמנים והתקציב. "העבודה מתקדמת וב–2021 הרכבת תיסע", התעקש כ"ץ, והבטיח כי "בפסח 2018 כולם יוכלו לנסוע מתל אביב לירושלים ברכבת המהירה".

בכנס שנפתח אתמול במכללת ספיר, טען כ"ץ כי דחף להקמת תחנות רכבת בדרום — חרף הטענות כי אינן מוצדקות כלכלית. "בתחנת שדרות נוסעים יותר מ–61 אלף נוסעים מדי חודש, ואלפי יחידות דיור נבנות כיום מול עזה". לעומתו, טענה ח"כ תמר זנדברג (מרצ) כי "קיים קושי בנגישות לתחבורה ציבורית מתחנת הרכבת למכללת ספיר ובחזרה, ומתוך 8,000 סטודנטים רק 50 מגיעים אליה ברכבת".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת), יו"ר ועדת המשנה של ועדת הכלכלה לתחבורה ציבורית, תקף בכנס את מדיניות משרד התחבורה: "אנחנו רגילים לחשוב על הרכב הפרטי כמשחרר, אבל למעשה הוא הופך אותנו לתלותיים יותר. במקום לשנות כיוון, משרד התחבורה ממשיך לחזק את התשתיות לטובת הרכבים הפרטיים — ופועל להגדיל את מספרם על הכבישים".

לדברי חנין, "המחדל הנורא הזה מוביל אותנו במהירות מסחררת אל הנקודה שבה כולנו פשוט נעמוד במקום — היות שמספר כלי הרכב הפרטיים גדל והולך, ומנגד כמות התשתיות שהמדינה יכולה לספק לכלי הרכב האלה מוגבלת — והפקק הטוטאלי קרוב מתמיד. המשבר הוא הזדמנות גדולה לשינוי, אבל הדבר יתאפשר רק אם נשנה באופן קיצוני את המדיניות, כך שתינתן עדיפות לתחבורה הציבורית — בהשקעות, בכביש, ברמזורים, בתשתיות — וגם ביישום פתרונות יצירתיים במסגרת התשתיות הקיימות".

פרופ' יורם שיפטן, ראש המכון לחקר התחבורה בטכניון, הצטרף לדברים ואמר כי "רק דרך בלעדית לתחבורה ציבורית תאפשר להגדיל את מהירות ההגעה. יש לספק תחבורה ציבורית יעילה בצמתי הגודש, ובפריפריה יש לחשוב על פתרונות יצירתיים כמו רכב שיתופי ותחבורה ציבורית ייעודית".

מנהל רשות התחבורה הציבורית במשרד התחבורה, מאיר חן, סיפר כי "יש גידול במספר הנסיעות בתחבורה הציבורית לעומת השנה שעברה מכיוון שנוספו הרבה קווי תחבורה ציבורית ורמת השירות עלתה. המטרה שלנו היא שבתוך שנתיים לא יהיה מגע בין נהג האוטובוס לבין הנוסע (עלייה מכל הדלתות וכרטוס עצמי; א"ב). אנחנו מצפים גם להרחבת פרויקט קווי הזנק שהחל השנה, ומקשר באמצעות אוטובוסים ישירים בין מקומות תעסוקה לבין תחנות התחבורה הציבורית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים