כדור שלג? הוקפא המכרז הבינלאומי להפעלת הרכבת הקלה בגוש דן

הגשת ההצעות נדחתה למועד לא ידוע בשל קשיים בגיוס של מפעילי רכבות זרים ■ בממשלה שוקלים לאפשר לחברות האוטובוסים המקומיות להוביל את הפעלת הרכבת הקלה ■ מקורבים לפרויקט מעריכים כי הפעלת הרכבת תידחה בשנתיים, ל-2023

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עבודות הרכבת הקלה במתחם גלי גיל, בשבוע שעבר
עבודות הרכבת הקלה במתחם גלי גיל, בשבוע שעברצילום: אבי בר אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

עוד לפי ששקטו הרוחות סביב ההצעות היקרות מדי במכרז המערכות של פרויקט הרכבת הקלה בגוש דן, מתברר כי הצרות במכרזי הפרויקט לא תמו. בסוף השבוע נודע (באיחור) כי המכרז הבינלאומי שפירסמה חברת נ.ת.ע להפעלת הרכבת הקלה נדחה למועד לא ידוע. זאת בעקבות קשיים שעלו בעת ניהול המכרז והביאו את החברה הממשלתית לעצור אותו עוד לפני הגשת ההצעות.

דחיית מכרז ההפעלה, לצד הדחייה המסתמנת במכרז המערכות הגדול - שכולל את הנחת המסילות, את הציוד האלקטרוני לאורכן ואת מערכות הכרטוס - מגבירות כעת את החשש מפני אי־סנכרון בין ביצוע המקטעים השונים של הפרויקט.

כלומר, בעוד עבודות התשתית ההנדסית והכרייה של תוואי מנהרות הרכבת מתקדמות לפי לוחות הזמנים, ולאחר שנ.ת.ע כבר בחרה ספקית קרונות (CNR הסינית) והתחייבה למועד קליטתם, מתברר כי מועדים אלה עשויים להקדים באופן משמעותי את המועד שבו יושלם מערך התפעול של הרכבת הקלה, שעשוי לסבול מפיגור משמעותי.

תרחיש כזה גוזר לא רק התמודדות עם מציאות עתידית מביכה, אלא גם עם דחייה צפויה במועד חנוכת הפרויקט. ואמנם, לטענת גורמים המקורבים לפרויקט הרכבת הקלה, מועד ההפעלה המוכרז שלה - ב-2021 - כבר אינו ריאלי. לפי הערכות, ייתכן כי זה יעודכן בהמשך ל-2023.

עם זאת, חברת נ.ת.ע שללה בסוף השבוע שעבר כל טענה לחריגה, והבהירה כי תעמוד בלוחות הזמנים של הפרויקט ובתקציבו.

אגד עם סינים, דן עם צרפתים

עבודות הרכבת הקלהצילום: מוטי מילרוד

במסגרת מכרז ההפעלה שפורסם במאי השנה, אמור היה להיבחר זכיין פרטי שיפעיל את מערך הרכבות ויתחזק אותן (O&M) למשך עשר שנים. זאת בתמורה לזכייתו בפדיון הרכבות - ואולי אף בתמורה לתשלום תמלוג נוסף וחד־פעמי לקופת המדינה.

תנאי הסף שנקבעו להתמודדות במכרז חייבו את הצבתו בחזית של מפעיל רכבות בינלאומי. כך, גם אם יתקשר לשם כך בשותפות (JV) עם חברת הפעלה ישראלית, יחויב המפעיל הזר להחזיק לפחות 51% מזכויות חברת ההפעלה.

לפי תנאי הסף, המפעיל אמור להיות בעל ניסיון של חמש שנים לפחות בתפעול קו רכבת באורך של 15 ק"מ לפחות, מהם 6 ק"מ תת־קרקעיים. כמו כן, הוא חויב בניסיון מוכח בהפעלת צי של 40 קרונות לפחות, בהסעת 30 מיליון נוסעים בשנה, ובניהול מחזור שנתי של 400 מיליון שקל לפחות.

דרישות מקדימות אלה חייבו כאמור גיוס מפעילים זרים, ול-TheMarker נודע כי לא פחות מארבע קבוצות הביעו עניין בהגשת הצעות למכרז לפי מודל זה. כך, למשל, קואופרטיב התחבורה הציבורית אגד התעתד לגשת למכרז בשיתוף מפעילת הרכבת הקלה בשנחאי; חברת האוטובוסים דן חברה ל-SNCF, חברת הרכבות הממשלתית הצרפתית; חברת התחבורה הציבורית קווים גייסה את TfL, מפעילת הרכבת התחתית של לונדון; ואילו קבוצת בון תור (מבעלי מטרופולין) הצטרפה אף היא למפעילה אירופית.

למרות ההתעניינות הראשונית הראויה, דעכה זו ככל שהתקדמו הליכי המכרז - מה שהביא להקפאתו ולחשיבה מחודשת על ניהולו. בראש ובראשונה, נמצא כי המפעילים הבינלאומיים נרתעו מאחזקה של 51% בפרויקט קטן יחסית (קו אחד) ומורכב מדי בישראל. בין השאר, הוזכרה שוב חלוקת הסיכונים הבעייתית בין מפעיל הפרויקט בגוש דן לבין מתקין המערכות וספקית צי הרכבות. נ.ת.ע החליטה על פיצול המכרזים האלה - מה שגורר חשש לדיס־הרמוניה בין הספקים ולתביעות עתידיות הדדיות.

עוד התעורר חשש מפני הפעלת לחצים פוליטיים אנטי־ישראליים על המפעילות הזרות, שיסכנו את הפעלת הפרויקט אם תיווצר תלות במפעיל זר. לקח זה נלמד מהלחצים שהופעלו על ואוליה הצרפתית בפרויקט המקביל בירושלים.

במקביל, הופעל מכבש לחצים מצד מפעילות התחבורה המקומיות לצבירת ידע מקומי ולהכשרת חברות מקומיות להתמודדות עם מכרזי ההפעלה העתידיים ברכבות גוש דן וירושלים.

לאור זאת, שוקלים בימים אלה בנ.ת.ע ובמשרדי התחבורה והאוצר לשנות את הרכב המציעים במכרז, כך שחלקו של המפעיל הזר יופחת לשותף מיעוט. כמו כן, תיבחן מחדש חלוקת הסיכונים התפעוליים בתנאי הזכיינות שהופיעו במכרז.

חברת נ.ת.ע מסרה עוד בתגובה: "הפעלת הקו האדום תחל בעוד פחות מ-5 שנים, כך שמגוחך לטעון שהחלטות שמתקבלות כיום באשר לתהליך המכרזי עשויות להביא לעיכוב. מדובר בתהליך מכרזי שנמשך חודשים בלבד וחתימת החוזה תתבצע ארבע שנים לפני מועד הפעלת הקו. באשר לדברי 'מקורבים לפרוייקט', המעריכים חדשות לבקרים כי יהיו עיכובים, אנו מציעים לצאת מהמזגן ולבוא לבחון את ההתקדמות, התנופה והעוצמה בעבודות החפירה המתבצעות בימים אלה שטרם נראו כמותן בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית