אובר מציגה: נסיעות חינם בתל אביב בימי שישי - בכלי רכב פרטיים

משרד התחבורה מתנגד לשירותי התחבורה השיתופית של אובר, אך החברה מצאה דרך יצירתית להיכנס לישראל עם השירות אובר נייט ■ הנוסעים משלמים רק השתתפות בהוצאות הנסיעה, אך זאת כוללת גם את ירידת הערך של הרכב בשוק המשומשות

אורן דורי
אורן דורי
מונית אובר
מונית אוברצילום: Dameon Welch-Abernathy
אורן דורי
אורן דורי

בעוד משרד התחבורה מתנגד נחרצות לכניסת שירות התחבורה השיתופית אובר X, המאפשר לבעלי רכב פרטי להשלים הכנסה כמעין נהגי מונית מזדמנים — אובר מצאה דרך להיכנס לישראל בדלת האחורית עם שירות בלעדי, המכונה אובר נייט (Night) ופועל בערב שבת בתל אביב. כדי לקדם את המודעות לשירות החדש, אובר אף מחלקת נסיעות חינם למחזיקי האפליקציה - ללא מחויבות או השתתפות כלשהי מצדם.

לפני חודשיים נחשף ב–TheMarker כי אפליקציית המוניות אובר מצטרפת לטרנד הקארפול — שירות המשדך בין טרמפיסטים לנהגים בתמורה להשתתפות בהוצאות הנסיעה, תחום שבו פעילות באחרונה גם האפליקציות ווייז ומוביט. זאת, מכיוון שהחוק הקיים בארץ אוסר על נהג פרטי לקבל תשלום עבור הסעת נוסעים, אך לא מונע השתתפות של הנוסעים בעלויות הדלק והבלאי של הרכב. כעת מתברר שהנהגים באובר נייט אינם בדיוק נהגים פרטיים המחפשים טרמפיסטים המבקשים להגיע ליעד דומה.

החוק אינו מגדיר במדויק מהו הסל שמרכיב הוצאות נסיעה, ופרצה זו מאפשרת לאובר נייט לכלול בסכום גם את הוצאות אחזקת הרכב שאינן קשורות ישירות לנסיעה, לרבות ירידת ערך הרכב. המשתנה של ערך הגרט, כך נראה, משפיע על התעריף לא פחות מהוצאות הדלק והבלאי של הנסיעה עצמה.

בנוסף, אובר גובה מהמשתמשים בשירות החדש עמלה של 25% ממחיר הנסיעה. כך, נסיעה קצרה בתוך העיר שנמשכת 7 דקות לאורך 2.5 קילומטר, תעלה כ–25 שקל. נסיעה מהיכל התרבות בתל אביב לרחוב קדם ביפו מתומחרת בכ–36 שקל. מדובר בתעריף הנמוך ממחיר נסיעה במונית, אם כי לא בפער דרמטי. הכסף מועבר מהנוסע לנהג דרך האפליקציה.

לפי התקנון של אובר, בעל רכב פרטי שיצטרף למיזם אובר נייט לא יוכל להרוויח מהסעת הנוסעים, אלא רק להפחית את הוצאות הנסיעה. הסכום מחושב לפי אלגוריתם המשקלל את מרחק הנסיעה המשותפת ומשכה, ומתחשב גם בדגם הרכב לקביעת עלויות הדלק והבלאי. כלומר, בליין שיעלה על הסעה בג'יפ של מרצדס, למשל, ישלם הרבה יותר. אבל הדוגמאות המובאות לעיל הן של נסיעות שבוצעו במכוניות משפחתיות כמו רנו מגאן וטויוטה פריוס. במקרה של הפריוס, מכונית היברידית וחסכונית במיוחד בדלק, העלות אמורה להיות נמוכה במיוחד מבחינת הוצאות הבנזין.

חלק מהנהגים באובר נייט עבדו בעבר כנהגי מוניות באובר וגויסו למיזם החדש. הם אינם מקבלים תשלום נוסף מעבר לסכום שמשלם הלקוח, אבל באובר מציעים תמריצים שונים, שטיבם לא ידוע, לנהגים שהתגייסו לפיילוט.

שירות אובר נייט פועל מיום שישי ב–19:00 ועד 2:00. כרגע הוא מוגדר כפיילוט ועובד במוקדי הבילוי בתל אביב. אלה הן שעות השיא השבועיות של המוניות, ולכן קיים בהן קושי לאתר מונית פנויה באזור המרכז — הן של מוניות ספיישל מזדמנות והן באמצעות אפליקציות כמו אובר ו–Gett. נוסעים שהשתמשו באובר נייט דיווחו על שירות מהיר וזמינות גבוהה במציאת רכב.

בעוד שיוזמות הקארפול של ווייז ומוביט שואפות לחבר בעיקר בין נוסעים יומיומיים מהבית לעבודה, אובר מסתייגת מהפעלת שירותי "טרמפים בתשלום" בשעות היום, שעלולים להתחרות בצי המוניות שהיא מפעילה. לכן, השירות החדש מתמקד בפתרון נקודתי לבאי המסעדות והברים, שאין להם אפשרות לנסוע בתחבורה ציבורית מכניסת השבת וגם מתמודדים עם המגבלות הברורות של נסיעה ברכב פרטי: מצוקת החניה והשילוב האסור בין אלכוהול לנהיגה.

מאובר נמסר בתגובה: "בדומה לחברות שכבר פועלות בישראל, אובר מקדמת שירות תחבורה שיתופית המבוסס על החזר הוצאות הרכב ומאפשר לציבור הנוסעים בישראל אלטרנטיבת תחבורה בטוחה, יעילה, זמינה וזולה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?