"לפני 100 שנה הגיעו בתוך שעה מפתח תקוה ליפו בסוס ועגלה. היום זה אותו דבר"

בכנס של ארגון "תחבורה היום ומחר" אמר ח"כ איתן כבל: "בסוף יהיו לנו כבישים מדהימים - שנוכל לצלם אבל לא לנסוע עליהם" ■ רכז התחבורה באוצר: "אם היתה תחרות היה ניתן להגביר את תדירות האוטובוסים בגוש דן ב-30%. הנזק מהפקקים יגיע ל-40 מיליארד שקל בשנה"

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גבר ואישה יושבים על עגלה עם סוס
אמצעי התחבורה השתנו, הזמנים לא תמיד התקצרוצילום: פריץ כהן / לע"מ
אורן דורי
אורן דורי

"לא ירחק היום שמדלת הבית של כל אחד מאתנו יתחיל הפקק. יש אנשים שהפקק כבר מתחיל מפתח ביתם, ואני אחד מהם. בכל בוקר כשאני יוצא ממקום מגורי בראש העין, הפקק מתקרב יותר ויותר אל סף ביתי. דרך שארכה בעבר כ-50 דקות לירושלים, נמשכת היום יותר משעה וחצי" - כך אמר ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), בכנס יום תחבורה ציבורית של ארגון "תחבורה היום ומחר" שהתקיים ביום חמישי.

"מצב התחבורה בישראל נהפך בלתי־נסבל ואם לא תהיה טלטלה גדולה, הן בהשקעות והן בתפישת התחבורה הציבורית, אנחנו צפויים לכאוס מוחלט", הוסיף כבל. לדבריו, "שר התחבורה, ישראל כ"ץ, מוביל מהפכת תשתיות מרשימה, אבל בסוף יהיו לנו רק כבישים מדהימים שנוכל להתגאות בהם או לצלם אותם - ולנסוע עליהם לא נוכל. אין שום סיבה שבמציאות של תחבורה ציבורית סבירה אמשיך לנסוע בכל בוקר לעבודה עם הרכב רק כדי שימתין לי כל היום בחניון. נדרשת תפישה משוכללת לאמצעי התחבורה הציבורית ולייצר סנכרון אפקטיבי ביניהם".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) הדגישה את התפקיד של התחבורה הציבורית במאבק בתאונות הדרכים: "עד היום, כשדיברו על מניעת התאונות דובר על פתרונות בהיבטים של תשתיות, טכנולוגיות ברכב והגורם האנושי. יש דבר אחד שלא דיברנו עליו וזה התחבורה הציבורית. אם רוצים להפחית את מספר ההרוגים דרמטית, בעשרות אחוזים, תחבורה ציבורית צריכה לעלות גבוה על סדר היום הציבורי. "הסיכוי של אדם לאבד את חייו בתאונה בישראל ברכב פרטי הוא גבוה פי ארבעה מאשר בתחבורה ציבורית".

זנדברג הלינה על הקמת פרויקטי מגורים מבלי לחברם לתחבורה הציבורית. לדבריה, "משבר התחבורה הציבורית נמצא עמוק בלב משבר הדיור. השיחה מתמקדת בהגדלת היצע, אבל לא חושבים על איך אנשים יחיו. יש לשנות את חלוקת המשאבים במרחב העירוני ובתקציבים".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) התייחס בכנס לסוגיית הפעלת התחבורה הציבורית בשבת: "דרוש טיפול בבעיית התחבורה בשבת, שם לא דרושה מלחמת עולם אינסופית עם הדתיים. מפת הביקוש בשבת שונה מאשר ביום חול ואפשר ליצור מערכת של תחבורה ציבורית מותאמת-שבת שלא תפריע לאווירה המיוחדת של יום המנוחה. זה כבר קורה בתל אביב ובערים נוספות ואין סיבה שלא לפעול להרחבת הקיים. שם אפשר לקחת את אותן מוניות שירות שכבר קיימות ולשכפל את המודל הזה כדי שאנשים יוכלו להגיע בנוחות למרכזי בילוי, לחופי הים".

"יש הרבה מאוד תסכול אצל מי שעומד בפקקים. הממשלה השקיעה המון בהרחבת הכבישים לאורך השנים, בשיעור שעולה על קצב הגידול באוכלוסייה, אבל הגידול במכוניות על הכבישים גבוה יותר באופן לא פרופורציונלי. אם נמשיך בקצב הנוכחי, פקקי התנועה יוכפלו עד 2030 והנזק שהם מסבים למשק יגיע ל-40 מיליארד שקל בכל שנה", התריע רכז תחבורה ציבורית באגף התקציבים באוצר, אלון מסר.

לדברי מסר, "הקמת מערכות להסעת המונים לוקחת זמן רב ולכן צריך להתחיל מהיום. התוכנית הכלכלית שלנו כוללת השקעה בהיקף של 54 מיליארד שקל בתחבורה הציבורית. זאת התוכנית הכי גדולה שהיתה כאן אי פעם והיא כוללת, בין היתר, פיתוח של הרכבות הקלות בתל אביב וירושלים והמטרונית בחיפה. אבל הפתרונות האלה לבדם לא יהיה מספקים, ולכן נצא גם לקווי מטרו תת־קרקעיים שישלימו את הרכבת הקלה בגוש דן. נערוך שיפורים גם בטווח הקצר. למשל, בשינוי חקיקה למוניות שיתופיות, בתקווה שייצא לפועל בינואר, שיאפשר לחלוק ולהוריד את מחירי הנסיעה.

פקקים באיילוןצילום: אורן זיו / ג'יני

מסר קרא לציבור להשמיע את קולו. "הציבור לא לוחץ מספיק. הוא צריך לדבר עם נבחרי הציבור, בעיקר המקומיים. לצערנו לא כל ראשי הערים רוצים לקדם את הפרויקט להכשרת נתיבי תחבורה ציבורית בגוש דן. יש ראשי עיר שלא מוכנים להקצות שטח לחניון עבור אוטובוסים ואז אין איך לשפר את השירות".

"כיום חסרים כ-3,500 נהגי אוטובוסים"

ברקע המשא ומתן על הסכמי הסובסידיה שמנהלת המדינה מול אגד ודן, שמחזיקות במחצית מנתח השוק של מפעילות האוטובוסים, טען מסר כי "אפשר היה להגביר את התדירות של האוטובוסים בגוש דן ב-30% כבר מחר בבוקר אם הייתה תחרות בשוק".

יו"ר אגד, אבי פרידמן, נמנע מלהתייחס מעל הבמה למאבק שמנהל הקואופרטיב מול האוצר, בניסיון לקבל פיצויים בשווי מיליארדי שקלים עבור הוצאת הקווים למכרז, והתמקד במחסור בנהגים מקצועיים: "כיום חסרים כ-3,500 נהגי אוטובוסים. זאת הבעיה המרכזית שלנו לעשור הקרוב. אני לא בטוח שהענף לא יקרוס בגלל שאין נהגים, ואנחנו בדקה ה-90 כי העסק גדל והולך. בכל אשכול אוטובוסים חדש צריך כפול נהגים. זה מאלץ את החברות להתפשר בגיוס. תפסנו אצלנו נהג שגנב כסף מחבריו. אחרי הפעם השלישית פיטרנו אותו. הזהרתי בעל מפעילת אוטובוסים באזור מגוריו שלא יעסיק אותו - ושעה אחר כך הוא כבר עבד שם. הוא אמר לי, 'שיגנוב, אבל אני חייב אותו שיסיע את האוטובוסים'".

לדברי פרידמן, "המדינה עשתה צעד מרחיק לכת כשהעלתה השנה את שכר הנהגים מ-32 שקל ל-39 שקל בשעה, אבל עדיין צריך לעשות חשיבה. צריך שנהג מקצועי יוגדר כעבודה מועדפת לחיילים משוחררים. צריך לגייס גם סטודנטים שמחפשים עבודה. במקום שיעבדו במלצרות - אנחנו יכולים לתת להם תנאים נוחים מאוד וגמישות".

מנכ"ל מטרופולין, אילן קרני, התייחס להתאמת האוטובוסים לעידן המודרני, ואמר: "יש לעשות שימוש נכון בטכנולוגיה. הענף נהיה היי־טק, עם GPS, כרטוס חכם ושילוט דיגיטלי. יש דאטה שאפשר לעבד כדי לחקור את ההתאמות הנדרשות במפת הקווים ושעות הפעילות. בנוסף, אולי הגיע הזמן לתחבורה שיתופית גם באוטובוסים".

הרכבת: "המהפכה תורגש בעוד שנתיים"

מנכ"ל רכבת ישראל בפועל, בני לביא, הצהיר: "בעוד שנתיים תרגישו את המהפכה שמשרד התחבורה מדבר עליה מזה כעשור. אנחנו בשלבים מתקדמים להקמת הקו המהיר בין ירושלים לתל אביב, שיהיה הראשון לעשות שימוש ברכבות חשמליות. תאריך היעד הוא מארס 2018. בנוסף, יש את המסילה החדשה בשרון ואת רכבת העמק שנפתחה בשבועות האחרונים. אנחנו צופים שבתוך שנתיים מספר הנוסעים ברכבת יגדל ב-10 מיליון נוסעים בשנה, ל-70 מיליון".

רכבת העמק

לדברי לביא, "אנחנו יודעים שבהרבה תחנות אין חניות, לפעמים בכוונת מכוון, ובכאלה שיש - החניונים מוצפים במכוניות כבר בשבע בבוקר. משקיעים בהרחבת המגרשים, אבל הפתרון הוא בשילוביות, כדי שניתן יהיה להגיע לתחנה בתחבורה ציבורית ללא כאב ראש. בתחנת בנימינה, מי שיאסוף נוסעים בדרך בקארפול יקבל חניה שמורה. מדברים גם על פתרונות של עמדות טעינה לאופניים חשמליים ברכבת".

נציג התאגדות מוניות השירות, ויקטור איררה, קרא להכניס את כרטיס הרב־קו למוניות השירות. לדבריו, "אין בעיה טכנולוגית לעשות זאת. אפשר שגם מפעילות אוטובוסים יפעילו מוניות שירות בקווים חדשים. כל מה שמבוצע עם הרב קו מדווח למסלקה, זה ייתן שקיפות מלאה שאין היום ויפתור את הטענה שיש כסף שחור במוניות השירות".

מנכ"ל Car2Go, גיל לייזר, אמר כי "לפני 100 שנה, הנסיעה מפתח תקוה ליפו ארכה שעה ועשר דקות על סוס ועגלה. היום זה לוקח אותו זמן, בגלל הפקקים". לדבריו, "משפחה מוציאה 30 אלף שקל על רכב פרטי בשנה וזה הון מת שמשתמשים בו שעה ביום. הפתרון, שדורש מעורבות עירונית, הוא שניתן יהיה להחזיר את כלי הרכב המשותפים לכל חניה בעיר.

"בקרוב נפעיל את זה בתל אביב, וגם ייצבעו 520 חניות בעיר ל-260 המכוניות במערך. בנוסף, נקים מערך של רכב חשמלי בחיפה עם רנו, בעלות של שקל וחצי לדקה. הפרויקט הגדול הבא הוא המערך העירוני של תל אביב, שמסובסד על ידי העיריה. אנחנו עתידים לעשות פרויקט לאומי במלטה אבל בארץ נאלצים להילחם בתחנות רוח".

מנכ"לית "תחבורה היום ומחר", תמר קינן, סיכמה: "אני מברכת על המחויבות של אגף התקציבים ועל קריאתו לציבור לדרוש תחבורה ציבורית. אם הנוסע הוא הלקוח, משרד התחבורה יכול למקסם את ההשקעות בחשיבה משותפת עם החברה האזרחית. התפקיד שלנו הוא גם לבקר ואין סתירה בין זה לבין הרצון והיכולת שלנו לסייע".

"נכניס את הכרמלית בחיפה למערך הרב־קו במקום שאוטובוסים יקיפו את הכרמל"

"החלטנו להפוך את הכרמלית בחיפה לתחבורה ציבורית מוכרת. נכניס אותה למערך הרב־קו, כדי שאנשים יוכלו לעבור אליה בחופשיות מאמצעי תחבורה ציבורית אחרים", כך בישר בכנס ראש הרשות הארצית לתחבורה ציבורית, מאיר חן.

"ראינו שעיריית חיפה מתקשה להפעיל את הכרמלית בעצמה ולכן אנחנו פורשים עליה את חסותנו. אפשר להכפיל פי כמה את מספר הנוסעים בכרמלית, במקום שאוטובוסים יקיפו את הכרמל", הוסיף חן.

חן דחה את הטענות הרבות שנשמעו במהלך הוועידה בדבר תפקוד התחבורה הציבורית. "הפך להיות סקסי לתקוף כל הזמן את התחבורה הציבורית. אנחנו נמצאים בעיצומו של תהליך הדרגתי, אבל כולם מצפים שכבר מחר בבוקר נפתור את כל הבעיות. חייבים לשפר את המערך הקיים, לצד פיתוח מערכות להסעת המונים, אבל צריך להיות סבלניים", אמר.

מנהל הרשות הארצית הודה כי הקמת רשויות מטרופוליניות לתחבורה ציבורית היא מהלך מתבקש. זאת, למרות שעד כה משרד התחבורה התנגד לביזור הסמכויות כלפי מטה. "אכן אין יתרון שאני או אנשיי יטפלו בכל הסדר תנועה מקומי. בסוף יקימו רשויות מטרופוליניות. בשנה הקרובה אולי נסיים להוציא את כל הדברים שאנו רוצים, ולאחר מכן ייבנו הרשויות", אמר חן.

עוד ציין חן את סקר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) שבדק את שביעות הרצון של הנוסעים בתחבורה הציבורית. "הממצאים מעידים על שיפור. מי שמעביר את הביקורת כנראה לא נוסע בתחבורה הציבורית. הוספנו שירות וקווים חדשים. הבאנו לרפורמה בתעריפים ובכך לגידול במספר הנוסעים. אני מקווה שבתקופה הלא רחוקה האוצר ימצא תקציב כדי ליישם גם את הרפורמה בנסיעות הבין־עירוניות", הוסיף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו