"עיר ורכב פרטי לא מסתדרים טוב ביחד"

יו"ר ועדת המשנה לתחבורה ציבורית, ח"כ דב חנין, קורא לציבור לדרוש מהפכה בתחבורה הציבורית כפתרון לפקקים - ויוצא נגד הריכוזיות של משרד התחבורה ■ "כדי לפתור את בעיות התחבורה צריך להתחיל בגזרים ולא במקלות"

אורן דורי
אורן דורי
עבודות ברכבת לצד פקקים בכבישים, במחלף קק"ל בתחילת החודש
עבודות ברכבת לצד פקקים בכבישים, במחלף קק"ל בתחילת החודשצילום: מוטי מילרוד
אורן דורי
אורן דורי

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) מעיד על עצמו שהוא משתמש כבד בתחבורה הציבורית. ככזה, הוא מכיר מקרוב את תחלואי האוטובוסים, הרכבות ומוניות השירות. "לדוגמה, כשאני נוסע ברכבת לחיפה בימי חמישי, אין לי מקום לשבת. לפעמים אני יושב על הרצפה", הוא אומר.

חנין, 58, מתגורר בתל אביב. כמו כל חבר כנסת, הוא זכאי לקבל מהמדינה רכב מנהלים צמוד, אבל העדיף לקבל מכונית מיני צנועה של יונדאי, ולהשתמש ככל הניתן בתחבורה הציבורית. "ברמת התפקוד היומיומי שלי, מפריע לי מאוד שאין לי כל דרך להגיע בתחבורה הציבורית, במסגרת העבודה, ליישובים בפריפריה וליישובים ערביים. מפריע גם שבתחנות אוטובוס רבות אין מקומות ישיבה ואין מחסה מהשמש או מהגשם. וכמובן, משך ההגעה בתחבורה הציבורית עדיין ארוך לעומת נסיעה במכונית הפרטית", אומר חנין, המשמש כיו"ר ועדת המשנה של הכנסת לתחבורה ציבורית.

התחבורה הציבורית בישראל נתפשת כמוצר נחות. האם לאדם שיכול להרשות לעצמו לנסוע ברכב פרטי יש סיבה לעבור לאוטובוסים ורכבות?

"הנסיעה ברכב פרטי נהפכת יותר ויותר למטרד. אנחנו נמצאים במצב שבו משבר התחבורה בישראל מגיע לנקודה קריטית. בגלל עומס כלי הרכב על התשתיות, אנשים תקועים בפקקים ויש בעיות חניה. לכן, יש בסיס למעבר לתחבורה ציבורית. אבל זה לא יקרה אם התחבורה הציבורית לא תהיה יעילה, נוחה, זולה וידידותית יותר למשתמש. תחבורה ציבורית נמדדת בתחבורה מדלת לדלת - ואנו עדיין רחוקים מאוד מהמצב הזה".

מה צריך לעשות כדי שנתקרב לשם, אילו מקלות וגזרים צריך להפעיל?

"קודם כל צריך להתחיל בגזרים. אם לא מייצרים מערכת טובה של תחבורה ציבורית, שימוש במקלות יכול להיתפש כעוד סוג של עונש על הציבור ולא כמשהו שמכוון התנהגות. לכן, לפני שמחריפים את המלחמה ברכב הפרטי, צריך לשפר באופן ניכר את האלטרנטיבה של תחבורה ציבורית. צריך מערכת אינטגרטיבית, למשל, אפשרות לקחת מונית שירות לרכבת, וממנה ימתין אוטובוס שיהיה מתואם עם הרכבת. הקישוריות בין האמצעים עדיין לוקה מאוד בישראל".

ח"כ דב חניןצילום: תומר אפלבאום

"ישראל נעצרת תחבורתית"

לדברי חנין, הציבור צריך לדרוש תחבורה ציבורית טובה מהממשלה, כפתרון לפקקים המחריפים והולכים. "מערכת הכבישים נתקעת והולכת. ישראל נעצרת תחבורתית. אם לא נצליח לייצר פה מהפכת תחבורה ציבורית גדולה, נעמוד במקום. הציבור צריך לדרוש קו נוח למקום המגורים ולמקום העבודה ושירות נוח לרכבת".

אמרת שלא כדאי להקדים מקל לגזר. אבל התוכנית שקידמת לפרישת נתיבי תחבורה ציבורית (נת"צים) בגוש דן היא מקל וגזר בו זמנית. מצד אחד משפרים את מהירות התחבורה הציבורית, ומצד שני מצמצמים נתיבי נסיעה וחניות לרכב הפרטי. מה משיבים למי שיתלוננו על כך?

"אנחנו מדברים על תוכנית 'מהיר לעיר', מהלך חשוב שנועד לבצע צנתור של הפקקים לטובת התחבורה הציבורית. לתושבים שיתלוננו משיבים שבסופו של דבר העיר ורכב פרטי לא מסתדרים טוב ביחד. מי שרוצה לגור בעיר צריך לקבל תחבורה ציבורית טובה - ולהסתדר אתה. קשה להגיד את זה לישראלים, כי מערכת התחבורה הציבורית כאן נמצאת במצב חסר. צריך ליצור תחבורה ציבורית הרבה יותר טובה כדי שאנשים יבינו שהיא משפרת את חייהם ולא מסרבלת אותם".

תמכת בהוצאת הרפורמה במוניות השירות, שנועדה לקבוע מדדי שירות והוספת מפעילים חדשים, מחוק ההסדרים. מדוע?

"מה שתוכנן בחוק ההסדרים זו לא רפורמה ברמה התחבורתית, אלא בזווית האוצרית של פתיחת הענף לתחרות. המהלך הזה מוטל בספק, כי לא ברור מי בכלל ירצה להיכנס לתחום. הענף מתקשה להתמודד מול התחבורה הציבורית, שמקבלת סובסידיות ותמיכה. מה שתוכנן בחוק ההסדרים הוא גרוע. זו לא סוף הפרשה כי חייבים רפורמה אבל היא צריכה להיות אחרת.

"אני מתכוון לקדם הסדר בחקיקה של מוניות השירות. אם הממשלה לא מקדמת שינוי, אז אנחנו נקדם אותו. נעשה את זה במסגרת הוועדה ונקדיש לכך מאמץ, כי מוניות שירות צריכות להיות חלק משמעותי מהפתרון".

אתה בעד להוציא למכרזים את הקווים הקיימים, שחולקו ללא תנאים מסודרים?

"אני לא מתנגד לזה, אבל לא חושב שזאת הבעיה. אני בעד להכניס מדדי שירות, בעד להכניס את מוניות השירות לפחות בימי חול לרב־קו, אני בעד לסבסד אותן בימי חול - ואני חולק על התפישה שאומרת שמה שקורה היום במוניות הוא רע וצריך להשמיד אותו ולהמציא משהו חדש. נהגי מוניות השירות הם לא אויב, והם צריכים להשתלב במהלך החדש. היה לנו ויכוח קשה לאורך שנים מול משרדי התחבורה והאוצר".

למה שהמדינה תסבסד קווי שירות רווחיים, כמו 4 ו-5 בתל אביב, כשבאותה עת הם מתחרים באוטובוסים המסובסדים באותם הקווים?

צילום: אסף עברון

"עובדה שקווי 4 ו-5 במוניות השירות מתקיימים מבחירה של אנשים. כלומר, משהו בקווים האלה באוטובוסים לא עובד מספיק טוב אם אנשים בוחרים במוניות שירות. הצעתי לשפר את קווי 4 ו–5 של דן, להשאיר את המוניות בסופי שבוע, ולאפשר להן בשאר ימי השבוע לפעול במסלולים אחרים. למשל, שיתפקדו כשאטלים מתחנות רכבת לאזורי תעסוקה ואוניברסיטאות".

כיום משרד התחבורה הוא הסמכות הבלעדית לתכנון תחבורה ציבורית. לא עדיף שרשויות מקומיות יהיו מעורבות בניהול נושאים מטרופוליניים, כמו מערכות להסעת המונים או פרויקט הנת"צים בגוש דן?

"העובדה שכל הסמכויות מרוכזות כיום במשרד התחבורה יוצרת עומס גבוה על קבוצה קטנה של אנשים, שהיכולת שלה לבצע ניהול אפקטיבי של כל האופרציה היא מוגבלת. אנחנו שואפים לשנות את המצב, וליצור רשויות מטרופוליניות שינהלו את כל התחבורה הציבורית באזור מסוים.

"אני תומך ברעיון של רשויות מטרופוליניות ומנסה לקדם אותו כבר כמה שנים, אבל הוא נתקל בקשיים - גם מצד משרד התחבורה שלא שש להעביר סמכויות, וגם מצד חלק מהרשויות המקומיות. אבל לא תהיה ברירה אלא לעבור לזה בסוף".

מה המדינה צריכה לעשות עם המשבר באגד? אולי צריך להלאים את החברה הכושלת?

"בכל מערכת אפשר לייעל ולשפר, וכך גם באגד. מצד שני, אגד היא החוליה המרכזית במערך התחבורה הציבורית בישראל מבחינת מספר הנוסעים. אני לא אוהב את זה שהדברים מגיעים לעימות שפוגע גם בנהגים. זה מסוכן ביותר. הממשלה לא יכולה להשתמש בסובסידיות של אגד כשוט לנופף בו מול החברה. אסור לגרום למצב שבו המערכת הזאת לא תוכל לתפקד".

כבר נתנו לאגד הרבה כסף בשביל שיתייעלו, והכסף הלך למקומות אחרים. למה צריך להאריך להם את זיכיונות הקווים הפטורים ממכרז?

"אני לא חושב שהתהליך מול אגד מוצה. יש עוד הרבה מה לעשות. אני חושב שאם הממשלה ואגד לא יצליחו להשלים את ההידברות, ניאלץ להיכנס לעובי הקורה גם בנושא הזה כוועדת משנה. אנחנו לא יכולים להשאיר את הנוסעים כבני ערובה של ויכוח עם לא מעט ספינים. צריך לנהל את הוויכוח בצורה עניינית, ולייצר התייעלות מבלי לפגוע בבשר החי ובנוסעים".

האם צריך לפתוח את הרגולציה לכניסה של אפליקציות תחבורה שיתופית כמו אובר?

"תחבורה שיתופית היא חלק מהתפתחות של צורך אמיתי ויש לה יתרונות. במקום שאדם ייסע ברכב אחד - כמה אנשים חולקים רכב, וזה מייעל את המערכת. יותר טוב שאנשים ייסעו באובר מאשר ברכב הפרטי, אבל עדיף שייסעו בתחבורה הציבורית. המטרה שלנו היא לצמצם את מספר כלי הרכב הפרטיים על הכבישים. אני לא מתנגד לפתיחה של אובר ומערכות דומות, אבל מציע לעשות זאת באופן שישאיר עדיפות מובנית לתחבורה הציבורית".

איזה כוח יש לוועדת המשנה לתחבורה ציבורית שאתה עומד בראשה? יש לכם כוח להניע מהלכים או שיניים לאכוף החלטות?

"הוועדה הוקמה בתחילת הקדנציה הזאת, וביקשתי לעמוד בראשה כי סוגיית התחבורה הציבורית היא בעלת חשיבות גדולה מאוד גם ברמה החברתית. תוכנית העבודה שלנו היא שאפתנית מאוד. בשנה וחצי הראשונה התחלנו בדגש גדול על המחירים, ליווינו את המהלכים של הרפורמה בתעריפים. היה גם ניצול הזדמנות פוליטית שנוצרה סביב הדרישה של ש"ס למע"מ אפס. כיוונו לכך שזה ינותב להנחה אוניברסלית בתחבורה הציבורית בגובה המע"מ - וזה באמת קרה. הזמנו את השר דרעי, והסברנו שאם נשתמש בכסף הזה להנחה בתחבורה הציבורית זה יהיה הכי צודק מבחינה חברתית וגם פשוט ליישום".

האם כעת מחירי התחבורה הציבורית הם בגובה הנכון?

"הגענו למצב שרוב המחרים בארץ הם סבירים. יש עדיין בעיות, בעיקר בנסיעה למרחקים ארוכים, בין מטרופולינים, שם המחירים עדיין גבוהים מדי. אם תרצה לקחת את משפחתך לנהריה, עדיין יותר זול לעשות זאת ברכב פרטי. בזה צריך לטפל עדיין. אבל רוב המשתמשים נוסעים בתוך המרחב שבו הם גרים - ושם המחירים ירדו".

יש סיכוי שתהיה בישראל תחבורה ציבורית בשבת? מה צריך לעשות כדי שזה יקרה?

"אני מתייחס לזה כנושא מאוד מעשי. צריך להבין שבשבת מפת הביקושים שונה מאשר ביום חול. הרחבה אינטליגנטית של רשת מוניות השירות היא כיוון אפשרי לתחבורה זמינה בשבת. אני מציע לכולם לא להסתכל על התחום הזה כמעין מלחמה שבה צריך כל הזמן להניף דגלי ניצחון או לסמן תבוסות סימבוליות. החוק כבר מחייב את משרד התחבורה לייצר קווים במקומות שבהם יש אוכלוסיות מעורבות או שיש צורך בשימוש בקווים לבתי חולים, כך שגם בחוק הקיים אפשר להרחיב מאוד את מפת קווי השירות - לא כשינוי של סטטוס קוו, אלא כמימוש בפועל של מה שמתאפשר במסגרתו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?