חברת מקורות: אורי יוגב יזם ביקורת אצלנו כנקמה על כך שהתלוננו נגדו

מנכ"ל חברת המים הלאומית, שמעון בן חמו, מונע ביקורת חקירתית על חוזים שמסרו החברות הבנות של מקורות ללא מכרז - בטענה שמנהל רשות החברות, אורי יוגב, יזם את הביקורת כדי לנקום בו

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

חברת המים הממשלתית מקורות מונעת ביקורת חקירתית שהיתה אמורה להיפתח בחברות הבנות שלה: מקורות ייזום ושח"מ. הביקורת היתה אמורה לבחון את ההתקשרויות שביצעו החברות הבנות עם ספקים חיצוניים בהליך פטור ממכרז. זאת, בהמשך לדו"ח ביקורת פנים שנכתב על התנהלות מקורות ייזום בשנים האחרונות, וכן בעקבות ביקורת דומה שבוצעה בחברות הממשלתיות נתיבי ישראל (מעצ לשעבר) ונתיבי איילון - שהעלתה חשדות לפלילים.

הנהלת מקורות מסרבת לשתף פעולה עם צוות הביקורת, שמונה לבצע את הבדיקה לפי סעיפים 45 ו-55 לחוק החברות הממשלתיות. לטענת הנהלת מקורות, הליכי הביקורת הופעלו על ידי מנהל רשות החברות, אורי יוגב, מטעמים פסולים לכאורה ולא ענייניים. משכך, טוענת הנהלת מקורות, הליך הביקורת זוהם - ואין לשתף עמו פעולה.

אורי יוגבצילום: תומר אפלבאום

בעקבות סירוב ההנהלה, הפעילה רשות החברות את סעיף 26 לחוק החברות הממשלתיות, המאפשר לה לחייב את כינוס הדירקטוריון לדיון שלא מן המניין.

בדיון שנערך לפני חודש הציג מנכ"ל החברה האם, מקורות, שמעון בן חמו, המכהן גם כדירקטור בשתי החברות הבנות, את הסיבות לסירובו לשתף פעולה עם הביקורת, חרף הוראות החוק. בתום הדיון החליטו חברי הדירקטוריון להעביר את הנושא להכרעת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, והורו לבן חמו לשטוח את טענותיו בפניו.

במכתב ששיגרה מקורות למנדלבליט לפני שבוע נטען כי אמנם אין כל פסול בפתיחת הליכי הביקורת נגדה - אלא שלטענתה, הביקורת נהפכה לכלי בידיו של יוגב כדי ללחוץ את החברה לבצע מהלכים שעומדים בניגוד לטובתה.

אם לא די בכך, האשימה מקורות את יוגב בנקמנות. מקורות העבירה חומרים מפלילים לכאורה על יוגב לידי מבקר המדינה והפרקליטות, מחשש שהפר את הסדר ניגוד העניינים שעליו חתם, ולחץ על בן חמו לפעול לטובת עסקיו.

שמעון בן-חמוצילום: אמיל סלמן/ג'יני

בתגובה לדברים שיגר בא כוחו של יוגב, עו"ד איזי גולדשטיין, מכתב התראה שבו טען כי מדובר ב"שורת השמצות, שקרים ודברי כזב". יוגב דרש מבן חמו פרסום תיקון, התנצלות והכחשה מיד בצאת החג - שאם לא כן, יפנה לערכאות בתביעת לשון הרע.

"אם תתפטר הביקורת תעצר"

כפי שנחשף לפני חצי שנה, חברת מקורות עמדה מאחורי תלונה שהוגשה למבקר המדינה, יוסף שפירא, שלפיה יוגב טיפל במקורות בשנה וחצי הראשונות לכהונתו כמנהל רשות חברות, למרות הוראות הצינון שנכפו עליו, שלפיהן נאסר עליו לעסוק בנושאי משק המים.

לפני מינויו לתפקיד מנהל הרשות, יוגב היה הבעלים של חברת טכנולוגיות המים הקורסת ווייטווטר. בתלונה נטען כי יוגב עסק בענייניה של מקורות למרות האיסור שהוטל עליו. טענה שנייה שעלתה היא כי יוגב מינה למקורות ולחברה הבת פירמות ייעוץ שמולן עבדה ווייטווטר, כמו ארנסט אנד יאנג ופירמת הייעוץ גיזה.

אתר אשכול, חברת מקורותצילום: חגי פריד

טענה שלישית כלפיו היתה כי רשות החברות הפעילה לחצים לביטול המכרז שנוהל לפני שנתיים לתפקיד מנכ"ל מקורות ייזום, מחשש להטיה פוליטית, ולטובת קידומו של מועמד ממקורבי יוגב. טענה רביעית, שאותה העלה שר העבודה ומי שנחשב יריבו הפוליטי של יוגב, חיים כץ, היא שיוגב מינה את מנכ"ל אלרון לשעבר, דורון בירגר, לתפקיד חבר דירקטוריון מקורות. זאת, אף שיוגב עצמו מינה בעבר את בירגר לראשות דירקטוריון צ'קלייט, חברת טכנולוגיה צעירה שאותה רכשה ווייטווטר.

בעקבות הגשת התלונות פתח שפירא בבדיקה שבסיומה פנה למנדלבליט וטען כי יש בממצאיו חשדות לפלילים. מנדלבליט העביר את הטיפול בחומרים לפרקליטות המדינה, ולפי פרסום שלשום בעיתון "ידיעות אחרונות", החומרים הועברו גם למשטרה. יוגב הכחיש את הדברים מכל וכל, וטען כי אלה מופרכים מיסודם.

במכתב של מקורות למנדלבליט בשבוע שעבר, חזרה החברה על פרטי תלונתה למבקר המדינה מלפני חצי שנה - והוסיפה עליהם. כך, טען בן חמו כי בפברואר דרש ממנו יוגב להתפטר מתפקידו, על רקע כמה מהלכים שביקש ממנו יוגב ליישם בחברה.

בין היתר, מזכיר בן חמו את לחצי רשות החברות על מקורות לצאת בהנפקת אג"ח סחירות. מהלך זה בוצע גם בחברת החשמל וברכבת ישראל, ונועד להגביר את השקיפות בחברה ולהעבירה לפיקוח רשות ניירות ערך. לטענת בן חמו, יוגב הציע לו "דיל", שלפיו יקפיא את הליכי הביקורת נגד מקורות, בתמורה להתפטרותו ולהשלמת ההנפקה. ואולם כשבוטלה ההנפקה, חידש יוגב את הליכי הביקורת.

"לא ניתן שלא לתהות אם מנהל רשות החברות אינו עושה לכאורה שימוש בכוחות ובסמכויות המסורים לו מכוח תפקידו כרגולטור, כדי לאיים על חברה שעל פיקוחה הוא מופקד - כשהוא אומר כי אם תבצע את רצונו, יוקפאו בדיקות ואף יבוטלו, ודו"חות שנערכו ייגנזו, ואם לא, יוסיף לקיים את הבדיקה ולפרסם את ממצאיהן של בדיקות אחרות", כתבו למנדלבליט באי כוחה של מקורות, עורכי הדין ז'ק חן ושי איילון.

עם זאת, מקורות בממשלה ציינו בסוף השבוע כי רשות החברות לוחצת על כל המונופולים הממשלתיים להנפיק אג"ח סחירות - כדי להגביר את השקיפות בהן - ודווקא הניסיונות לחסום זאת הם שראויים לגנאי.

כך גם התלוננה מקורות כי יוגב לחץ עליה לפנות את משרדיה היוקרתיים ברחוב לינקולן שבמרכז תל אביב, לטובת מעבר זמני לחולון. זאת, אף שהתוכנית למימוש נדל"ן החברות הממשלתיות היא רוחבית - ומעבר זה של משרדי מקורות מחוץ לתל אביב קודם כבר בעבר.

"המנכ"ל חושש מביקורת"

במקורות לא הסתפקו בכך, ופירטו מקרים שבהם פעל לכאורה יוגב כדי להתערב במהלכיה העסקיים של החברה הממשלתית, באופן שעורר חשש להתערבות פסולה המונעת מאינטרסים לא ענייניים. בין היתר, טוענת מקורות כי יוגב ניסה לפגוע במעמדה של החברה הבת מקורות ייזום, שהסתבכה בפרויקט ההתפלה באשדוד ונקלעה לגירעון תקציבי. לטענת מקורות, יוגב הדליף את דו"ח הביקורת שגובש על החברה במטרה שזו תינזק.

"להפעלת לחצים מצדו של מנהל הרשות היתה מטרה לגרום למקורות ייזום לאבד את מתקן ההתפלה באשדוד לטובת הבנקים, ובכך להביא להפרטת הנכס במחיר הפסד בניגוד לטובת החברה", נכתב.

טענה חמורה יותר היא שיוגב הפעיל לחץ על מקורות לחתום על הסכם ארוך טווח מול חברת צינורות המזרח התיכון, לרכישת צנרת בשווי של מאות מיליוני שקלים. לטענת מקורות, ערב מינויו למנהל רשות החברות כיהן יוגב כדירקטור בחברה האם של צינורות המזרח התיכון (קבוצת גאון) - ומשכך היה נגוע לכאורה בניגוד עניינים. עסקה זו לא יצאה לפועל.

לבסוף, כולל מכתבה של מקורות עדות מטרידה מפיו של בן חמו, באשר לשיחות שקיים לכאורה עם יוגב לפני מינויו למנהל רשות החברות. לטענת בן חמו, בפגישתם ביקש ממנו יוגב להיפגש עם אנשי עסקים אמריקאים כדי לסייע לו במכירת ווייטווטר - תוך שהוא מציין בפניו את מינויו הצפוי לתפקיד מנהל הרשות. בן חמו אכן נפגש עם המשקיעים, והעיד כי יוגב המשיך לעסוק בענייני מקורות גם לאחר שמונה לתפקיד - אף שהעיסוק נאסר עליו.

בתגובה לטענות השיב יוגב כי נחשף לדברים לראשונה בפרסום "ידיעות אחרונות" בנושא, וכי אלה מופרכים. "ברור שיסוד פרסום הדברים על ידי מנכ"ל מקורות הוא בחשש הבלתי־מובן והבלתי־מוסבר שלו, מביקורת מקובלת, שוטפת ולגיטימית של רשות החברות במקורות, כנהוג בכל חברה ממשלתיות. התנגדותו התמוהה של המנכ״ל לקיום הביקורת מעלה תהיות קשות. הרשות תמלא את תפקידה ותקיים את הביקורת על אף המכשולים שמערים המנכ"ל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה