המועמדים המובילים למנכ"ל חוצה ישראל - והטלפון המפתיע שמאיים עליהם

חברי דירקטוריון קיבלו פניות מצד גורם פוליטי כדי שירחיבו את מאגר המועמדים המומלצים לניהול החברה הממשלתית ובכך יאפשרו לעקוף את שני המתמודדים שדורגו ראשונים במכרז: דן שנבך ודובי גולדפינגר

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

המכרז לתפקיד מנכ"ל חוצה ישראל מסתבך והולך: ברקע טענות למכבש לחצים פוליטי שמופעל בימים האחרונים על כמה מחברי דירקטוריון החברה הממשלתית - שהם גם חברי ועדת האיתור לתפקיד. זאת, בניסיון להשפיע לכאורה על תוצאות המכרז לתפקיד, או למנוע דיון במועמדים שדורגו במקומות הראשונים בהליך.

שר התחבורה, ישראל כ"ץצילום: אלכס קולומויסקי

כמה מחברי דירקטוריון חוצה ישראל אף שוחחו באחרונה עם גורם פוליטי באשר לסדרי המכרז, והליך בחירתו של המנכ"ל הבא - תוך הפרה לכאורה של סדרי מינהל תקין.

ל-TheMarker נודע כי בתום הליך מכרזי שארך חמישה חודשים, זכה דן שנבך לניקוד המשוקלל הגבוה בין המתמודדים, לאחר שלב המבחנים והראיונות האישיים. שנבך, מהנדס ואלוף משנה (במיל.), לשעבר רמ"ח בינוי בחיל האוויר, פרש מצה"ל ב-2007. הוא שימש מאז סמנכ"ל הנדסה באפ"י אירופה מקבוצת אפריקה ישראל, סמנכ"ל הנדסה בשיכון ובינוי-אנרגיה מתחדשת, וכיהן במשך שלוש שנים כמנכ"ל חברת התשתיות ברן ישראל.

במקום השני בהליך האיתור דורג דובי גולדפינגר, לשעבר סמנכ"ל החישמול ברכבת ישראל. גולדפינגר נמנה בשנה שעברה על המועמדים הסופיים לתפקיד מנכ"ל מעצ. הוא שימש בעבר סמנכ"ל הנדסה בנמל חיפה, אליו הגיע לאחר כהונה כראש אגף הבינוי במשרד הביטחון.

יו"ר דירקטוריון חוצה ישראל, מוטי אלמליחצילום: אלי דסה

ועדת האיתור של חוצה ישראל, שבראשה יושב הדירקטור עו"ד ראני חאג' יחיא, מונה חמישה מבין שבעת חברי דירקטוריון החברה. לפי הנוהל השגור, הוועדה היתה אמורה להצביע בשלב זה על מועמד נבחר, או על שני מועמדים מובילים - ולהעלותם לדיון ואישור במליאת הדירקטוריון. אלא שלפני שבוע נודע במפתיע כי בכוונת הוועדה להעלות לדיון ארבעה מתמודדים.

ההחלטה לא לנקוב בשמו של מועמד מוביל ואז לבחור דווקא בקבוצה של ארבעה מועמדים, גררה חרושת שמועות באשר להפעלת לחצים חיצוניים ובחישות פוליטיות לכאורה בעבודת ועדת האיתור. זאת, מכיוון שכך יתייתרו למעשה עבודות הסינון והניקוד שבוצעו על ידי הוועדה במהלך החודשים האחרונים.

מפלס החששות מפני הטיה פוליטית גאה לאחר שהתברר כי המדורגים במקומות השלישי והרביעי הם פקידי ציבור מכהנים.

מדובר במנכ"ל המשרד לביטחון פנים, רותם פלג, ששימש בעבר סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר לענייני ביטחון; וכן הסמנכ"ל לתכנון כלכלי במשרד התחבורה, צ'רלי סולומון.

מנכ"ל המשרד לביטחון פנים, רותם פלגצילום: אייל טואג

ככל הידוע, היום אמורה היתה ועדת האיתור להתכנס לישיבתה האחרונה, שבה תחליט על זהות המתמודדים שעליהם תמליץ לדירקטוריון. מיד לאחר כינוסה, אמורה היתה להתכנס מליאת הדירקטוריון כדי לדון בהמלצה - ולבחור את מנכ"ל החברה הבא. זאת, כדי לא להידרש לסוגיה רק לאחר תקופת החגים.

עד אתמול שררה עדיין אי־ודאות באשר לסדר המהלכים היום. לדברי מקורבים לנושא, יו"ר הדירקטוריון הטרי של חוצה ישראל, מוטי אלמליח, שמונה על ידי שר האוצר, משה כחלון, החליט במפתיע להוריד מעל סדר יומו של הדירקטוריון את סוגיית בחירת המנכ"ל - עוד לפני החלטת ועדת האיתור.

אגב, אלמליח נעדר אתמול במפתיע מאירוע הרמת כוסית שערכה החברה לקראת ראש השנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"