היועץ של החרדים נגד עבודות הרכבת מייצג חברת רכבות ספרדית שתעבוד בשבת

אייל פיטוסי, בכיר לשעבר ברכבת ישראל, משמש נציגן של סיעות ש"ס ויהדות התורה בדיוני הממשלה על עבודות התשתית בשבת ■ במקביל, פיטוסי מייצג כיום את החברה הספרדית SEMI, זכיינית פרויקט החשמול של מסילות הרכבת, שנזקקת להיתרי עבודה בשבתות ובחגים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אייל פיטוסי
אייל פיטוסיצילום: מתוך חשבון הפייסב
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

סיעות יהדות התורה וש"ס איימו בשלושת השבועות האחרונים בפירוק הקואליציה אם רכבת ישראל לא תשבות מעבודה בשבת. ראשי המגזר החרדי, בהובלת הרבנים, הדהימו ביום שישי שעבר, כשדחו את הצעת הפשרה שניסח ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, יואב הורוביץ. לפי ההצעה, הרכבת תבצע בשבת רק שלושה פרויקטים דחופים, שאושרו ככאלה בידי המשטרה, מתוך כ–20 היתרי עבודה בשבת שאותם ביקשה החברה הממשלתית לממש.

בבוקר יום שישי שלפו הסיעות החרדיות חוות דעת מקצועית שהוכנה לבקשתם, שלפיה גם שלושת הפרויקטים הדחופים אינם חייבים להתבצע בשבת - וניתן לבצעם בימי חול.

בין היתר, נטען בחוות הדעת כי את עבודות האיתות המיידיות (החלפת סימנורים), שביקשה רכבת ישראל לבצע בדחיפות - ניתן לבצע גם בשישי בבוקר. באשר ליתר עבודות התשתית, נטען בחוות הדעת כי לא ניתן לקבוע את מידת דחיפותן ללא הצגת תוכניות הנדסיות וביצוע סיור בשטח. ככלל, נטען כי הטענה בדבר סיכון חיי אדם בשל עומסי התנועה בדרכים בטלה, היות שהרכבת ממילא עומדת לפני מבצע עבודות ממושך שישבית את תחנות הרכבת בתל אביב למשך שמונה ימים.

על חוות הדעת המקצועית הזאת, שהוגשה להורוביץ, חתום אדם בשם אייל פיטוסי, המגדיר את עצמו "נציג סיעות ש"ס ויהדות התורה בוועדת השבת".

מבדיקת TheMarker עולה כי פיטוסי שימש עד לאחרונה סגן מנהל אגף פיתוח בחברת רכבת ישראל. בין היתר, ניהל פיטוסי את הפרויקט להכפלת מסילת הרכבת לבאר שבע.

ביולי אשתקד פרש פיטוסי מעבודתו בחברה הממשלתית, ופתח משרד ייעוץ פרטי בתחומי ההנדסה ככלל, והייעוץ המסילתי בפרט. עם לקוחותיו של פיטוסי, כך מתברר, נמנית לא אחרת מאשר חברת הרכבות הספרדית SEMI - זכיינית פרויקט החשמול הענקי של רכבת ישראל.

בנימין נתניהו ויעקב ליצמןצילום: עמוס בן גרשום / לע"

SEMI זכתה בדצמבר האחרון במכרז הבינלאומי של רכבת ישראל לחשמול מסילות באורך 420 ק"מ בחמש השנים הבאות, תמורת כ-2 מיליארד שקל. פיטוסי, כך מתברר, נשכר לשמש יועצה המקצועי של SEMI - שלה זו עבודתה הראשונה בישראל. מתוקף היותו יועץ החברה, פיטוסי משמש, בין היתר, צינור הקשר בין אנשי החברה הספרדית לבין הנהלת רכבת ישראל.

למרבה האירוניה, SEMI נדרשה במהלך החודשים האחרונים לעמוד בקשר הדוק עם הרכבת, לנוכח עיכובים בהיערכותה לפרויקט הענק. החברה אמורה להשלים את חשמול מסילת הרכבת החדשה לירושלים (A1) כבר בעוד שנתיים ולהמשיך בהסבת יתר המסילות להנעה חשמלית בלוח זמנים צפוף ביותר. למרות זאת, החברה הספרדית עדיין לא החלה בעבודות בשטח.

אם לא די בכך, הרי שעבודות אלה, שחלקן אמור להתבצע על גבי מסילות פועלות, מחייבות לרוב עבודה בימי מנוחה (שבת וחג), שבהם המסילות מושבתות. כך, למעשה, נהפכה הזכיינית הספרדית לתלויה כמעט לחלוטין בהיתרי עבודה בשבת, כשלפי תנאי המכרז שניסחה רכבת ישראל - הזכיינית היא שנושאת באחריות להוצאת היתרים אלה. ככל הידוע, SEMI כבר הגישה בקשות למתן היתרים אלה - בעוד שיועצה המלווה מייצג במקביל גם את הכוחות הפוליטיים שקוראים לבטלם.

בתגובה לפניית TheMarker, אישר פיטוסי כי ייצג את הסיעות החרדיות בדיוני השבת, אך סירב להתייחס לשאלת עבודתו עבור החברה הספרדית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?