בעקבות תחקיר TheMarker |

הח"כ שהרוויח 55 מיליון שקל, השכן של ליברמן שקיבל מיליון שקל - ועוד חשודים בפרשת מעצ

וגם - החתן של האשה החזקה בליכוד, הבן של המנכ"ל שמונה ליועץ בעשרות אלפי שקלים, ומה הקשר לרונאל פישר ואחיו של ראש העיר עכו ■ כל מה שצריך לדעת על פרשת השחיתות במעצ

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלכס ויז'ניצר )מימין(, ואביגדור ליברמן
אלכס ויז'ניצר (מימין), ואביגדור ליברמןצילום: אסף לב
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

עשרה חודשים לאחר שהתפוצצה, הודיעה אתמול (ד') משטרת ישראל על סיומה של חקירת פרשת השחיתות בחברת נתיבי ישראל (מעצ לשעבר). מחומרי החקירה שנאספו בידי חוקרי להב 433 ורשות המסים גובשו ראיות לכאורה נגד יותר מ-40 חשודים ונגד 11 חברות עסקיות. זאת, בין היתר, בחשד לעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, סחיטה באיומים, רישום כוזב במסמכי תאגיד והלבנת הון. חומרי החקירה הועברו לפרקליטות המדינה כדי שזו תקבל החלטה בדבר הגשת כתבי אישום נגד המעורבים.

מעצרי המשטרה בנובמבר אשתקד בוצעו לאחר שורת תחקירים שפורסמה במהלך ארבע השנים האחרונות ב-TheMarker על המנגנון הבעייתי של המכרזים, ההתקשרויות וניהול הפרויקטים במעצ. אלה גובו גם בדו"חות ביקורת קשים מצד מבקר המדינה.

בהודעת המשטרה נמסר כי מדובר בפרשה מסועפת ומורכבת בתחום השחיתות הציבורית, שכוללת מספר רב יחסית של תת־פרשיות - מהן תשע שהיא מפרטת כעת.

המשותף לפרשיות הוא מנגנון שיטתי ומאורגן של העברות כספי מדינה ושל גריפת רווחים פסולים בהיקפים הנאמדים במאות מיליוני שקלים. מנגנון זה פעל כמעין מפעל שוחד, שבמסגרתו קידמו עובדי מעצ את ענייניהם של גורמים בחברה ומחוצה לה בתמורה לטובות הנאה שונות, תוך ניצול נגישותם לתקציבי הענק ולשליטה על אלפי פרויקטים ברחבי ישראל.

במהלך השנה האחרונה גבו חוקרי המשטרה ורשות המסים עדויות מ–380 מעורבים, מתוכם עשרות שנחקרו תחת אזהרה. כמו כן, תפסה המשטרה עשרות אלפי מסמכים, וכן תפסה רכוש ונכסים בשווי של כ–100 מיליון שקל לצרכי חילוט. לפי הערכות, סיכמו חוקרי המשטרה על גיוסו של לפחות עד מדינה אחד.

לתשעה מהעצורים יש זיקה פוליטית

במהלך השנה האחרונה עזבו את מעצ מרצון או בכפייה עשרה מבין החשודים בפרשה. בהודעת המשטרה אתמול צוינו שמותיהם של ארבעה מבין עשרות החשודים בפרשה, שנגדם קיימות ראיות חזקות יותר לכאורה. מדובר בשלושת מנהלי החברה הממשלתית בעבר: אלכס ויז'ניצר (2003–2010), שי ברס (2011–2013) ומיכאל קופילובסקי (שכיהן כממלא מקום ב-2014–2015); כמו כן, צוין שמו של חבר הכנסת לשעבר מטעם הליכוד, מיכאל גורולובסקי, שחשוד כי שילשל לכיסו 55 מיליון שקל מכספי החברה.

בנוסף, צוינו שמות החברות של עצורים נוספים בפרשה, דוגמת הלוביסט ישראל יהושע ובנו של ויז'ניצר, דן - שחשודים כי זכו לחוזי ייעוץ תפורים מטעם מעצ.

באופן מפתיע, נכתב בהודעת המשטרה כי בין החשודים בפרשה נמנים מנהלים המכהנים כיום בתפקידים בכירים בשירות הציבורי - ואף בחברות ממשלתיות. ברשות החברות הממשלתיות ובנציבות שירות המדינה לא ידעו אתמול על שמות שהועברו לידיהם מהמשטרה. בין יתר החשודים נמנים עובדי מעצ בעבר ובהווה, וכן קבלנים, בעלי חברות ייעוץ וספקים.

שלושה מבין החשודים מסובכים בפרשות שחיתות אחרות שנחקרו בשנים האחרונות. כך, נגד ויז'ניצר ויהושע עומדת המלצה לכתב אישום בפרשת השחיתות לכאורה סביב מוסדות ישראל ביתנו, שם נחקרו בחשד לתיווך לשוחד.

לפי החשד, ויז'ניצר הדליף לברס פרטים מהליך המכרז לתפקיד מנכ"ל החברה, וסייע לו להיבחר. בתמורה היה אמור ברס לשכור את שירותי מקורביו של ויז'ניצרצילום: ניר קידר

נגד ברס הוגש כתב אישום לאחר ששילם לכאורה לעו"ד רונאל פישר 77 אלף יורו במזומן, כדי שזה ידליף לו פרטים מחקירה שנוהלה לכאורה נגדו במשטרה. זאת, תוך שהוא מבטיח לפישר חוזה ייעוץ מטעם מעצ.

במשטרה הקדישו התייחסות נפרדת לעניינה של היועצת המשפטית לשעבר במעצ, עו"ד סימה לוי, אחותה של חברת הכנסת אורלי לוי־אבקסיס ורעייתו של שרון שלום, ראש מטהו של ליברמן — שנעצרה בשעתו בחשד למרמה והפרת אמונים. בהודעת המשטרה נמסר כי עניינה של לוי מצוי עדיין בבחינה.

במסגרת הפרשה לא נחקרו תחת אזהרה נבחרי ציבור מכהנים — אף שנציג המשטרה טען בדיונים על הארכת מעצר החשודים כי "גורלובסקי ניצל את קשריו עם בכירים במעצ ואת קשריו הפוליטיים ליצירת קשרים שיאפשרו לו קבלת חוזים בצורה חסרת תקדים". לפחות תשעה מבין העצורים בפרשה נושאים בזיקה פוליטית למפלגות הליכוד וישראל ביתנו.

התנהלות המנהלים סיכנה חיי אדם

כפי שנחשף ב–TheMarker, חוקרי להב 433 טענו כי שני המנכ"לים לשעבר של החברה הממשלתית, ויז'ניצר וברס, שיתפו ביניהם פעולה בפעילות הפלילית לכאורה.

לפי החשד, ויז'ניצר סייע לבחירתו של ברס למחליפו בתפקיד, לאחר שהדליף לו פרטים מהליך המכרז לתפקיד מנכ"ל החברה. בתמורה היה אמור ברס לשכור את שירותיהם של מקורבי ויז'ניצר, ולהבטיח מתן חוזים למתכנני פרויקטים וליועצים שעליהם הצביע קודמו בתפקיד, תוך הטיית מכרזים או נוהלי התקשרויות לפי חוק. לצורך כך בנה לכאורה ברס מפעל של הטיית התקשרויות שעליו הופקד שימי בן דוד, שאותו הכניס ברס לחברה ללא מכרז, לאחר שהשניים שיתפו פעולה גם בנתיבי איילון.

שבוע לאחר גל המעצרים נרשמה פריצת דרך בחקירה, כשהמשטרה תפסה יומן שבו תועד לכאורה מנגנון השוחד. בתפיסה, שזכתה לכינוי "יומני היקר", תועדו לכאורה בקשות ספקים וקבלנים מבכירים במעצ, ולצדן, התמורה שביקשו הבכירים בעבור היענות לבקשות. בהמשך החקירה נחשף כי ברס הציע להעיד נגד ויז'ניצר, וטען כי אולץ לשתף פעולה עמו בעל כורחו.

בצד הסיאוב שעלה ממפעל השוחד לכאורה בחברה, יש לזכור כי מדובר בחברת תשתית חיונית שהיתה אמונה על פרויקטים בטיחותיים רבים. ואמנם, במהלך החקירה עלה החשד כי התנהלות המנהלי מעצ סיכנה חיי אדם.

מיכאל גורולובסקיצילום: אוליבייה פיטוסי

הח"כ שהרוויח 55 מיליון שקל

חבר הכנסת לשעבר מטעם הליכוד, מיכאל גורלובסקי, שנמנה על מקורביו של יו"ר סיעת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, נחקר בחשד שהקים חברת תכנון והנדסה כדי שזו תשמש לכאורה מכבסה להוצאת עשרות מיליוני שקלים מתקציב מעצ בעבור עבודות ליווי מקצועי.

מיכה קופילובסקיצילום: עופר וקנין

לפי החשד, גורלובסקי ושותפתו לחברת הנדסה קיבלו לאורך שנים מקופת מעצ חוזים בשווי 55 מיליון שקל, בתמורה לשוחד ולטובות הנאה. כמו כן, לפי אחת העדויות שבידי המשטרה, גורולובסקי אף איים על אחד מעובדי מעצ שסירב לקחת חלק בקנוניה, ומשכך ייתכן כי יואשם בסחיטה באיומים.

מחומרי החקירה עולה כי גורלובסקי ושותפתו מסרו למעצ דיווחים כוזבים לכאורה על עבודות שביצעו, הציגו רשימות עובדים פיקטיביות ויצרו מצגי שווא שונים — כל זאת, במטרה "לחלוב" את תקציב הייעוץ של מעצ.

מהחקירה עולה כי בכירים במעצ, בהם אלכס ויז'ניצר ומיכה קופילובסקי, פעלו באופן שיטתי כדי לקדם את ענייניו של גורלובסקי באמעות תפירת חוזים, הטיית מכרזים ופטור ממכרזים. בפרשה זו גיבשה המשטרה ראיות לכאורה נגד 14 חשודים.

באי כוחו של קופילובסקי, עוה״ד עפר ברטל ושגיא בלומנפלד ממשרד ברטל כהן, מסרו כי "אין סעיף כלשהו בחוק שמסמיך את המשטרה להמליץ המלצות כלשהן. תפקידה לחקור בלבד. תפקיד הפרקליטות להחליט מה יעשה בתיק החקירה. לכן המלצות המשטרה ריקות מתוכן ואין בהן דבר מלבד הרצון ביחסי ציבור ובפרסום".

עוד הוסיפו עורכי הדין כי "המשטרה לא המליצה להאשים את קופילובסקי בשוחד, בסחיטה באיומים, או בעבירות מס כלשהן. ההמלצה לגביו מצומצמת הרבה יותר, וגם זו תיעלם לחלוטין לאחר שהפרקליטות תיכנס לעובי הקורה בתיק".

החתן של האשה החזקה בליכוד ואחיו של ראש העיר

איציק ונונוצילום: עופר וקנין

פרויקט מוקדי הסיכון של מעצ נועד לטפל מדי שנה בכבישים אדומים, שבהם אירעו תאונות קטלניות כתוצאה מתשתיות בעייתיות. מעצ מתוקצבת מדי שנה בכ–200 מיליון שקל בעבור הפרויקט. על ניהולו הופקדו בשנים האחרונות שתי חברות אלמוניות יחסית - מתן ול. שקד.

בעלי החברות, איציק ונונו וליאור לנקרי, נעצרו בנובמבר אשתקד בחשד למתן שוחד וקבלת דבר במרמה. השניים חשודים, בין היתר, כי קיבלו לידיהם עשרות מיליוני שקלים במרמה, על בסיס דיווחים פיקטיביים וניכוס פרויקטים שבוצעו על ידי חברות אחרות.

ליאור לנקרי

ונונו ולנקרי הסתירו את הבעלויות הצולבות בשתי החברות שלהם, ולמעשה העסיקו האחד את השני בפרויקטים - בזמן שהעבודות בפרויקט הבהול של הכבישים האדומים אינן מתקדמות.

ונונו, לשעבר פעיל במפלגת קדימה וסגן ראש עיריית טירת הכרמל, נרשם כבעלי חברת ל. שקד, שנהפכה לאחד הספקים המועסקים יותר על ידי מעצ. ונונו נשוי לאיילת עציון, שמונתה על ידי אלכס ויז'ניצר למזכירת דירקטוריון מקורות, לאחר שעבדה תחתיו במשך תקופה קצרה גם במעצ. עציון היא בתה של עליזה בראשי, מנהלת סיעת הליכוד בכנסת.

שותפו של ונונו, אף הוא פעיל לשעבר בקדימה, הוא ליאור לנקרי, אחיו של ראש עיריית עכו, שמעון לנקרי.

אגב, בעקבות איומי אגף התנועה במשטרה, שלפיהם יעמידו בכירים במעצ בגין אוזלת ידם בטיפול בפרויקטים - סילק מיכה קופילובסקי, מנכ"ל מעצ דאז, את ונונו ולנקרי מהפרויקט - אבל תחתם מינה מקורב לו ללא מכרז.

בפרשה זו גיבשה המשטרה ראיות לכאורה בעניינים של 15 חשודים מרכזיים.

לוביסט הבית של ליברמן קיבל 700 אלף שקל

ישראל יהושע צילום: ניר קידר

הלוביסט והפעיל הפוליטי ישראל יהושע נעצר לפני שנה בחשד שקיבל ממעצ חוזה ייעוץ עבור חברת "סגולה לישראל" — לאחר שמנכ"ל החברה לשעבר, אלכס ויז'ניצר, ביקש זאת ממחליפו בתפקיד, שי ברס. יהושע, שצמח מסניף הליכוד בירושלים, נחשב מקורב ביותר ליו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן. במהלך חקירתו במשטרה הכחיש יהושע את החשדות.

כפי שנחשף ב–TheMarker, במשך ארבע שנותיו של ברס בתפקיד, שכרה מעצ את שירותיו של יהושע, ללא מכרז, בסכום של כ–700 אלף שקל. ההתקשרות עמו הופסקה בספטמבר 2014, ושלושה חודשים לאחר מכן הוא נעצר בפרשת השחיתות במוסדות ישראל ביתנו.

לפי ממצאי חקירת המשטרה, ויזניצ'ר וברס פעלו להעסקתו במרמה של יהושע במסגרת "ספק יחיד", בלי שנמצאה הצדקה או תכלית ממשית להעסקתו ובלי עמידה בהליך המחויב בתקנות ובכללים.

לפי הגדרת מעצ, יהושע הועסק לצורך "טיפול בסטטוטוריקה וחסמים מול רשויות מקומיות". בכך הצטרפה מעצ לחברות ממשלתיות נוספות שהעסיקו את יהושע, לרוב ללא מכרז, בהיקף של 4 מיליון שקל מכספי ציבור. בין היתר, הועסק יהושע על ידי החברה למשק וכלכלה, תש"ן, נתג"ז וקצא"א.

מאחד הדיונים בהארכת מעצרו של יהושע עלה כי לטענת המשטרה נכח בשיחה שבה נסחט לכאורה אחד מבכירי מעצ על ידי מי מבין הספקים העצורים בפרשה. זאת, כדי שימסור לידיו פרויקטים נוספים. יהושע הכחיש גם טענה זו.

דן ויז'ניצרצילום: אילן אסייג

בפרשה זו נתגבשו ראיות לכאורה נגד ארבעה חשודים.

הבן של המנכ"ל מונה ליועץ בעשרות אלפי שקלים

במסגרת "שיתוף הפעולה" המושחת לכאורה שקיימו ביניהם אז המנכ"ל היוצא (ויז'ניצר) והמנכ"ל המכהן (ברס) של מעצ, חשדו חוקרי להב 433 כי השניים קידמו את העסקתו במרמה של דן ויז'ניצר, בנו של אלכס, שהועסק כיועץ כלכלי עבור אגף התחזוקה במעצ, בתמורה לעשרות אלפי שקלים. מנהל האגף אולץ לפרוש ממעצ.

ויז'ניצר האב ובנו נעצרו ביחד גם במסגרת פרשת השחיתות לכאורה במוסדות ישראל ביתנו. תחקיר "המקור" (ערוץ 10) חשף בתחילת 2015 כי ויז'ניצר הבן הועסק על ידי קק"ל, וקיבל ב–2014 מהארגון לא פחות מ–200 אלף שקל כשכר ייעוץ. תחקיר TheMarker חשף כי חודש לאחר המעצר סגר ויז'ניצר הבן חברת אוף שור שפתח באיי סיישל, ושותף בה איש עסקים אלמוני מאזרבייג'אן.

בפרשה זו התגבשה תשתית ראייתית נגד ארבעה חשודים מרכזיים.

בוריס אברמובצילום: עופר וקנין

כך זכה השכן של ליברמן במיליון שקל

בוריס אברמוב, לשעבר מנהל אגף ההתקשרויות במעצ, נעצר לפני שנה בדרכו לשדה התעופה, כשעמו נעצרו גם אשתו ואחותו. אברמוב — שכנו של יו"ר סיעת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, ומי שנחשב לאיש אמונו של אלכס ויז'ניצר — עזב לפני ארבע שנים את מעצ, לאחר שבמשך שנים היה אמון על התשלומים לקבלנים.

הוא פתח חברת בשם ב.ר. רבינוביץ', שעסקה בבניית מאגר ספקים ומתכננים עבור החברה הממשלתית, והועסק על ידה. זאת, בעוד במעצ הנהיגו בכל השנים מאגר יועצים משלהם, שמתוכו שלפו את הספקים ללא מכרז.

לטענת המשטרה, ממצאי החקירה העלו כי בסמוך לעזיבתו את מעצ, רכש אברמוב מניות בחברה פרטית והחל לקבל דרכה במרמה עבודות ממעצ בהיקף של כמיליון שקל. כמו כן, חשוד אברמוב כי קיבל לידיו כספים מידי מיכאל גורולובסקי באמצעות חברה שהקים, ושזכתה מידי מעצ לחוזים בתמורה לתשלומי שוחד.

מוחמד מסארווה צילום: אילן אסייג

בפרשה זו גובשו לכאורה ראיות בעניינם של שישה חשודים מרכזיים.

הקבלן מימן סוף שבוע במלון יערות הכרמל

חברת עינב החץ, שנחשבת לאחת מחברות הקבלן העמוסות בפרויקטים במעצ, כיכבה לפני ארבע שנים בתחקיר TheMarker, נוכח מעורבות לכאורה בפרשת אישור התשלומים החריגים לקבלנים, בלחץ המנכ"ל דאז, שי ברס.

לפי שעה, לא ברור אם פרשה זו תיכלל בהמלצות לכתב האישום — או דווקא פרשה צדדית אחרת, שבמסגרתה נחקר בעלי עינב החץ, מוחמד מסארווה, בחשד למתן שוחד ולהלבנת הון.

מסארווה, תושב כפר שמריהו, נחשד כי מימן עבור מפקח העבודות עליו במעצ — ממונה מיסעות דרום, אלכס סלוצקר — סוף שבוע במלון היוקרתי יערות הכרמל. זאת, בעוד סלוצקר היה אמור לוודא את טיב העבודות שביצעה עינב החץ ולחתום על אישורי תשלום במיליונים.

לטענת המשטרה, בין השניים התקיימו קשרים הדוקים, אף שאלה שיקפו ניגוד עניינים, ובמסגרת הקשרים ניתנו טובות הנאה. עינב החץ מבצעת כיום עבור מעצ פרויקטים ב–30 מיליון שקל.

אלכס ויז'ניצרצילום: תומר אפלבאום

ב"כ החברה, עו"ד דב גלעד כהן, מסר כי לדעתו "החברה ומנהליה לא יוזמנו לשימוע, מכיוון שמדובר בחשדות שברמת הרכילות".

מעטפות כסף למנכ"ל ולמפקחי העבודות

ביבי כבישים, שבבעלות ישראל בר ויהודה בוזגלו, נחשבת זה שנים לאחת מחברות הקבלן הבולטות במפת הפרויקטים של מעצ. בין היתר, היתה החברה אמונה על אחד ממקטעי העבודות בכביש 7 — שם נודעה תופעת "הבורות" שעליהם היו מדווחים קבלנים — כדי לגרוף תשלומים עודפים ממעצ בעבור עבודות ריבוד מכניסות פחות.

כמה שבועות לאחר גל המעצרים במעצ, נעצרו שניים מעובדי ביבי כבישים בחשד שנהגו להעביר מדי תקופה מעטפות כסף לבכירים במעצ, שהיו אמונים על חלוקת הפרויקטים.

ממצאי חקירת המשטרה מצביעים כעת כי בין אנשי חברת הקבלן לבין גורמים במעצ — ובראשם אלכס ויז'ניצר ומפקחי עבודה — נוהלה לכאורה מערכת שוחד שיטתית וממושכת, בתמורה לאישור תשלומים חריגים ללא הצדקה, תוך שימשו בדיווחים כוזבים.

בפרשה זו נמצאה תשתית ראייתית לכאורה נגד שישה חשודים מרכזיים.

סיוע לילדים של המנכ"ל - בתמורה לחוזה

התת־פרשה המפתיעה ברשימה שפירסמה אתמול המשטרה היא זו שנוגעת לחברת ניהול הפרויקטים פרו־ש.י.א של אדי זלינגר — אחת מהחברות הבולטות בענף התכנון וההנדסה, שמשמשת זה שנים ספקית של שורת רשויות מקומיות, וכן של משרדי ממשלה וחברות ממשלתיות.

זלינגר, שמוכר כידידו של מנכ"ל מעצ לשעבר, אלכס ויז'ניצר, נחקר במשטרה בחשד שסייע לבניו של ויז'ניצר בעבודה פרטית שבה נדרשו. בתמורה, חושדת המשטרה, קידם ויז'ניצר את ענייניה של פרו־ש.י.א כספקית חיצונית של מעצ בעת שזו נוהלה על ידי שי ברס.

פרקליטו של זלינגר, עו"ד רונן רוזנבלום, מסר בתגובה כי מרשו ימתין להחלטת הפרקליטות בעניין.

חברות ניהול פרויקטים נוספות שבעליהן זכו לפי החשד בהיקף עבודות נרחב מידי מעצ בתמורה לתשלומי שוחד וטובות הנאה הן אלה של משפחת בר גיל (א.מ. ניהול פרויקטים ומדידות וסאמד"ש) - שלפי החשד, יצרו מצגי שווא ודיווחים כוזבים באשר לעבודתם.

בפרשה זו העלתה החקירה ראיות לכאורה נגד חמישה חשודים מרכזיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב