עשרות ק"מ לתחבורה ציבורית בת"א ורמת גן: כך זה ייראה

משרד התחבורה הגיע להסכמות עם עיריית תל אביב על תעדוף אוטובוסים ומוניות לאורך 15 ק"מ - בשלב זה מחוץ למרכז הצפוף של העיר ■ הרווח הנקי של הרכבת, בניכוי הכנסות חד פעמיות, עמד בחודשים ינואר-יוני על כ-63 מיליון שקל לעומת כ-48 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2015

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתיב תחבורה ציבורית ברחוב אבן גבירול בתל אביב
נתיב תחבורה ציבורית ברחוב אבן גבירול בתל אביבצילום: דודו בכר
אורן דורי
אורן דורי

משרד התחבורה ועיריית תל אביב חתמו אתמול על הסכם להכשרת נתיבי תחבורה ציבורית (נת"צ) חדשים בעיר. לפי המתווה, בשנים הקרובות יוקצו כ–30 ק"מ לטובת נתיבים ייעודיים לאוטובוסים ומוניות בתוך תל אביב, בשלוש פעימות. זאת, במטרה להעניק יתרון מהירות לתחבורה הציבורית, שכיום תקועה בעומסים עם המכוניות הפרטיות — ונוסעת בקצב ממוצע של 11–16 קמ"ש במטרופולין הגדולה במדינה.

עיריית תל אביב השהתה את הצטרפותה לפרויקט עד ליום האחרון (31 אוגוסט) שבו היתה יכולה לזכות בתמריצים כספיים מוגברים מהמדינה, בשווי של כ–44 מיליון שקל עבור הפרק הראשון של המיזם. במטרה לשכנע את העיריות להצטרף ל"מהיר לעיר" החליט משרד התחבורה להעמיד שורת תמריצים כספיים לתקציבי הפיתוח העירוניים של הרשויות המקומיות, בנוסף למימון מלא של הפרויקט, שעלותו הכוללת נאמדת ביותר מ–3 מיליארד שקל.

אתמול בשעות הערב הודיעו על הצטרפות לפרויקט גם העיריות רמת גן, כפר סבא, רעננה, ראשון לציון, הרצליה ובני ברק. נתיבי התחבורה הציבורית ברמת גן יעברו ברחובות ששת הימים, אלוף שדה, אבא הלל, ביאליק והרצל.

בשלב הראשון יוקמו בתל אביב כ–15 ק"מ של נתיבי תחבורה ציבורית. מיפוי הנתיבים בתל אביב מתמקד בהעדפה לתחבורה הציבורית בחלק מהכניסות והיציאות מהעיר — בצפון ברצף הרחובות משה סנה, בני אפרים ושדרות רוקח, ובדרום בציר בן צבי, לבון והר ציון. עוד יוקם נת"צ במרכז תל אביב, ברחוב שאול המלך בין דרך נמיר לאבן גבירול, באורך של 1.2 ק"מ בשני הכיוונים וכן ברחוב ראול וולנברג.

עלות השלב הראשון של פרויקט הנתצ"ים בתל אביב נאמד בכ–340 מיליון שקל. בשלב השני של הפרויקט, שטרם נחתם, מתוכננים עוד כ–16 ק"מ של צירי העדפה לתחבורה הציבורית בתל אביב. ההכרעה על הנת"צים המורכבים יותר ליישום, בשל חתכי רחוב צרים או בעיות קניין, נדחתה לפעימות הבאות. אז ידונו בפינוי הדרך לאוטובוסים בסמוך למתחמי התעסוקה ברחבי העיר, כמו שכונת רמת החייל, רחוב לבנון הסמוך לאוניברסיטה וכן במשולש הרחובות יגאל אלון־מנחם בגין־ההגנה, שאליהם מתנקזים מדי בוקר רבבות עובדים.

ההסכם שנחתם בין משרד התחבורה לעיריית תל אביב הוא חלק משורה של הסכמים שנחתמו בחודשים האחרונים עם ערים נוספות במרכז הארץ, במסגרת פרויקט "מהיר לעיר" לרישות גוש דן בנתיבי תחבורה ציבורית, באורך כולל של כ–500 קילומטרים. מדובר על הכשרה של כ–350 קילומטרים של נתצ"ים חדשים ושדרוג של כ–135 קילומטרים של נתצ"ים קיימים. באפריל חתמו הערים בת ים, חולון, לוד, רמלה, קרית אונו והוד השרון על הקמת כ–50 קילומטרים של נת"צים חדשים בתחומן.

עיריית תל אביב: יש לבצע צעדים משלימים

רון חולדאי וישראל כ"ץ. הגיעו להסכמהצילום: תומר אפלבאום

שר התחבורה, ישראל כ"ץ, הודיע ש"התכנית מהווה אלטרנטיבה משמעותית לנוסע, וצפויה להגדיל את מספר הנוסעים בתחבורה הציבורית". ואולם, חלק מהעיריות הגדולות בגוש דן מסרבות בינתיים להצטרף לפרויקט. זאת, משום שסלילת נתיבים ייעודיים לתחבורה ציבורית תפקיע מהנהגים נתיבי נסיעה אקוטיים או צירים שלמים ו"תגלח" שורות חניות לאורך רחובות. בעניין זה אמר כ"ץ לפני חודש, "נוקיע בפומבי ראשי עיר שיתנגדו לפרישת נת"צים בשטחיהם".

תחזית משרד התחבורה לפיה ראש העיר רון חולדאי יאשר את המתווה מיד לאחר חג הפסח לא התממשה. חולדאי אמר באחרונה: "עמדת העירייה, כפי שהוצגה בפני משרד התחבורה במשך שנים רבות, הינה שהדבר החשוב ביותר שיש לבצע הוא פרישה של רשת נתיבי תחבורה ציבורית, בעיקר בנתיבים הבין־עירוניים של המטרופולין, בדומה לכבישים 2, 5 ו–4, שבהם עד היום אין העדפה מלאה לתחבורה ציבורית". לדבריו, "רק כשהדבר יבוצע ותהיה אכיפה אפקטיבית, ניתן יהיה ליצור אלטרנטיבה אמיתית למכונית הפרטית ולהקטין את הפקקים".

בעירייה גורסים שללא אכיפה יעילה נגד נסיעת מכוניות לא מורשות בנת"צים — אין בכוחו של הפרויקט להצליח. כאן נכנס לתמונה תמריץ כלכלי נוסף של הרשויות המקומיות להצטרף למוסד הנת"צים: מצלמות אכיפה יוצבו בכל הנתיבים במסגרת הפרויקט, ויתופעלו לראשונה על ידי פקחים עירוניים, שיוסמכו לרשום דו"חות לנהגים המתועדים במצלמות כשהם חונים או נוסעים בנת"צים. ההכנסות מהקנסות ינותבו אל קופת העירייה.

סגנית ראש העיר ומחזיקת תיק התחבורה בתל אביב, מיטל להבי, הוסיפה: "ההקצאה של הנת"צים היא למתן עדיפות לתחבורה ציבורית, אבל התחבורה הציבורית עצמה צריכה להיות יעילה יותר. אנו מצפים שבעקבות הנת"צים, משרד התחבורה יוסיף קווים חדשים ויעלה את התדירויות של האוטובוסים, כדי שהתחבורה הציבורית תהיה טובה מספיק על מנת לפתות אנשים לעבור אליה מרכב פרטי. בנוסף, לפני שנחתום על הפעימות הבאות, אנחנו רוצים לראות את הצעדים המשלימים — שמשרד התחבורה צריך לבצע — מתקיימים, כמו נת"צים בערים מסביב ובכבישים הבין־עירוניים. נת"צים לבדם לא יעבדו — הם חלק ממכלול שלם של תחבורה". להבי הוסיפה כי "אסור לזלזל בכאב שייגרם למי שהפרויקט יגזול ממנו חנייה, אבל אלו צעדים נדרשים למען עתיד העיר".

גבעתיים ופתח תקווה עדיין מחוץ לפרויקט

בעוד תל אביב, רמת גן וערים מרכזיות נוספות בגוש דן מצטרפות למהפכת הנת"צים — המסוכה הגבוהה ביותר שעמה מתמודדים כעת במשרד התחבורה היא בשכנוע ראשי הערים גבעתיים ופתח תקוה, שעד כתיבת שורות אלה לא הצטרפו לפרויקט. גורמים בעיריות הביעו מפורשות התנגדות לפרישת הנתיבים בשטחן כפי שמתכנן המשרד הממשלתי, בשל הפקעת נתיבים וחניות מנהגי המכוניות ברחובות הצרים.

מלבד תל אביב, רמת גן היא כנראה העיר החשובה ביותר בתכנית לעידוד האוטובוסים. זאת, בשל ריבוי מקומות העבודה שפועלים בתחומה, ומשום שהיא מהווה שער רחב לתל אביב לפי מפת הנת"צים המתוכננת. פגישה בין כ"ץ לראש עיריית רמת גן, ישראל זינגר, בוטלה ברגע האחרון לפני כחודש, שכן הפערים בין הצדדים היו גדולים מדי.

ההסכם בין משרד התחבורה ועירית רמת גן נחתם הערב, לאחר שדרישות העירייה נענו ובין היתר דרשה העירייה וקיבלה את האפשרות לדחות את ביצוע הנת״צ ברחובות ביאליק והרצל עד 2020, אז ייפתח בסביבה חניון עירוני שיפצה על הפקעה של כ–200 מקומות חנייה ברחוב המרכזי.

במהלך הימים האחרונים, נערכו דיונים אינטנסיביים בין הצוותים המקצועיים של משרד התחבורה ועיריית רמת גן על מנת להגיע להסכם שיהיה מקובל על שני הצדדים ומאפשר לעיר לקדם תחבורה ציבורית יעילה ונוחה, מבלי לפגוע באיכות חייהם של תושבי העיר.

בקשה נוספת שהעלו בעיריית רמת גן נוגעת לנת"צ בשדרות ירושלים, על הגבול בין רמת גן לבני ברק, שם מבקשת העירייה להרחיב את נפח הכביש.

מנכ"ל ארגון צרכני התחבורה הציבורית "15 דקות" גיל יעקב, אמר: "נתיבי תחבורה ציבורית יקצרו את זמני הנסיעה, יעודדו נוסעים להשתמש יותר בתחבורה הציבורית, יפחיתו את העומסים בכבישים ויורידו את שיעור יוקר המחיה בכך שיפחיתו את התלות ברכב הפרטי. מצער מאוד שיש ראשי ערים בישראל שאינם מקדמים את האינטרסים של כלל תושביהם ופוגעים במי שבחרו להשתמש בתחבורה ציבורית".

ח"כ דב חנין, יו"ר ועדת המשנה לתחבורה ציבורית, בירך על הצטרפות העיריות לפרויקט הנת"צים: "הברכות מגיעות כאן לציבור האזרחים בערים החשובות האלה של המטרופולין. בזכות התוכנית הזאת הם יוכלו לנוע מהר ונוח יותר בתחבורה ציבורית בתחומי המטרופולין, להגיע מהר יותר אל העבודה והביתה, כמו גם למרכזי תרבות ובילוי. ברכות לכל הפעילים והאזרחים שהתגייסו למאמץ ולחצו לקבלת ההחלטות הנכונות, ולראשי הערים שהבינו שנכון יותר להעדיף תחבורה ציבורית על פני הרכבים הפרטיים, ושהבינו שהאינטרס האמיתי של התושבים נמצא בקידום התחבורה הציבורית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש