פרשת השחיתות במעצ: המשטרה ממליצה להעמיד לדין 40 חשודים

בתום 10 חודשי חקירה טוענים במשטרה כי גיבשו ראיות לכאורה נגד מנהלי מעצ לשעבר, בכירים נוספים בשירות הציבורי וקבלנים בעבירות שוחד, מירמה וסחיטה באיומים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"לי מעצ לשעבר, שי ברס )מימין( ואלכס ויז'ניצר, בבית
המשפט בשנה שעברה
מנכ"לי מעצ לשעבר, שי ברס (מימין) ואלכס ויז'ניצר, בבית המשפט בשנה שעברהצילום: ניר קידר
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

עשרה חודשים לאחר שהתפוצצה, מודיעה משטרת ישראל על סיומה של חקירת השחיתות בחברת נתיבי ישראל (מעצ לשעבר). מחומר החקירה שנאסף על ידי גורמי האכיפה השונים ומתמונת הראיות שנצברה- גיבשה המשטרה ראיות לכאורה כנגד יותר מ-40 חשודים ונגד 11 חברות עסקיות. זאת, בין היתר, בעבירות שוחד, מירמה, סחיטה באיומים והלבנת הון.

חומרי החקירה הועברו לפרקליטות המדינה על מנת שתקבל החלטה בדבר הגשת כתבי אישום נגד המעורבים. בין החשודים בפרשה, מנהלי מעצ בעבר: אלכס ויז'ניצר, שי ברס ומיכאל קופילובסקי; חבר הכנסת לשעבר מטעם הליכוד, מיכאל גורולובסקי, והלוביסט ישראל יהושע, בכירים בחברות ממשלתיות אחרות - ובהם מנכ"לים וראשי אגפים, וכן קבלנים, יועצים ונותני שירות אחרים.

צילום: ניר קידר

מעצרי המשטרה בנובמבר אשתקד בוצעו לאחר שורת תחקירים שפורסמה במהלך שלוש השנים האחרונות ב-TheMarker אודות המנגנון הבעייתי של המכרזים וההתקשרויות במעצ. אלה גובו גם בדו"חות ביקורת קשים מצד מבקר המדינה.

בהודעת המשטרה נמסר כי מדובר בפרשה מסועפת ומורכבת בתחום השחיתות הציבורית, שכוללת מספר רב יחסית של תת-פרשיות – מהן תשע שפורטו כבר כעת.

המשותף לפרשיות הוא מנגנון שיטתי ומאורגן של העברות כספי מדינה ושל גריפת רווחים פסולים בהיקפים הנאמדים במאות מיליוני שקלים. מנגנון זה פעל תחת "מפעל שוחד" שבמסגרתו קידמו עובדי מעצ את ענייניהם של גורמים בחברה ומחוצה לה בתמורה לטובות הנאה שונות, תוך ניצול נגישותם לתקציבי הענק ולשליטה על אלפי פרויקטים ברחבי הארץ.

במהלך השנה האחרונה גבו חוקרי המשטרה ורשות המסים עדויות מפי 380 מעורבים, מתוכם עשרות שנחקרו תחת אזהרה. כמו כן, תפסה המשטרה עשרות אלפי מסמכים וכן תפסה רכוש ונכסים בשווי של כ-100 מיליון שקל לצרכי חילוט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"