ההצעה שקיבלו בעלי המכוניות החשמליות של בטר פלייס

40-30 אלף שקל במזומן או הנחה בטרייד-אין זו ההצעה של יבואנית רנו, קרסו, למאות בעלי רנו פלואנס חשמלית, שאותה רכשו מחברת הטכנולוגיה הישראלית שקרסה ■ 150 מבעלי המכוניות קיבלו את ההצעה, אבל רבים אחרים מתנגדים למבצע הגריטה

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מכוניות רנו פלאונס חשמליות של בטר פלייס
מכוניות רנו פלאונס חשמליות של בטר פלייסצילום: עופר וקנין
אורן דורי
אורן דורי

יבואנית רנו בישראל, קרסו מוטורס, מנהלת בימים אלה מבצע לגריטת מכוניות חשמליות מדגם רנו פלואנס Z.E - המכוניות שאותן שיווקה חברת בטר פלייס שקרסה ב-2013.

קרסו פונה באופן יזום לבעלי הרכב ומציעה לרכוש מהם את המכוניות ב-40-30 אלף שקל במזומן, או בטרייד-אין - במטרה להשביתן. כ-150 מבעלי המכוניות החליטו לממש את ההצעה, לאחר שהתייאשו מהניסיון לתחזק אותן במוסכי קרסו, במסגרת האחריות.

קרסו סיכמה באחרונה גם עם חברות הליסינג אלדן ואלבר, המחזיקות בציי הרכב שלהן כ-200 מכוניות רנו חשמליות, על רכישת מכוניות מהן. לפי הערכות, קרסו הציעו להן כ-20 אלף שקל על כל רכב שיירד מהכביש, וכ-50 יחידות כבר הועברו לקרסו.

טעינת מכונית חשמלית של רנוצילום: אלון רון

עד לתחילת פרויקט הגריטה, כ-1,000 מכוניות של רנו נעו על כבישי ישראל בכוח החשמל, שריד לפרויקט בטר פלייס. כיום נותרו על הכביש כ-800 מכוניות. עם פירוק בטר פלייס, קיבלה קרסו כמה מיליוני שקלים ממשרד התחבורה, כדי שתיקח על עצמה לספק שירותי אחזקה למכוניות, שסוללותיהן נמצאות תחת אחריות היצרן עד 2018-2017. לפי המפרט הטכני של רנו, אורך חיי הסוללה הוא חמש שנים, ולכן יפוג בעוד כשנה בכלל המכוניות בישראל.

אלא שכבר כיום סובלים בעלי המכוניות מדעיכה קשה של הבטריות. במקרים רבים הצטמצם טווח הנסיעה של המכונית מ-185 ק"מ, טווח הנסיעה המרבי המוצהר, ל-70-60 ק"מ בלבד, בנסיעה רגועה מאוד. לשם השוואה, חברת טסלה האמריקאית השיקה באחרונה סוללות לרכב שיספקו טווח נסיעה של יותר מ-500 ק"מ.

הסוללות של פלואנס, שייתכן כי הושפעו לרעה מהאקלים הישראלי ומתנאי אחסנה ירודים, כבר לא מיוצרות על ידי רנו. החברה עברה לייצר דור חדש של סוללות, עמידות ויעילות יותר, שמותקנות כיום במכוניות חשמליות חדשות כמו רנו זואי (או בסמסונג SM3 הקוריאנית הזהה לרנו פלואנס).

התאמת תאי הסוללה המודרניים לפלואנס Z.E אפשרית בתיאוריה, אבל יקרה ומורכבת בפועל. מבנה מארז הסוללה ברכב הישראלי שונה, בשל הפטנט של שי אגסי ובטר פלייס להחדיר את הסוללה דרך רצפת הרכב באמצעות רובוט. ואולם לפי קרסו, שלושה מומחים שונים קבעו שלא ניתן להחליף את הסוללות בפלואנס לדור החדש.

על רקע זה, התאגדו כ-200 מבעלי הפלואנס החשמליות והם מאיימים בהגשת תביעה נגד קרסו, בטענה שהחברה ממאנת להביא את מכוניותיהם למצב תקין, בניגוד לתנאי האחריות. תחת זאת, טוענים התובעים, כי החברה מעדיפה להשבית את המכוניות, תוך שהיא מציעה תמורתן סכום נמוך ביחס למכונית משפחתית ממוצעת משנות המודל 2014-2012.

בטקסס רנו חויבה להחליף סוללה

רנו־ניסאן היא מהיצרניות המובילות בעולם בתחום הרכב החשמלי. רנו וקרסו "ירשו" את המצוקה של בעלי הרנו החשמלית מבטר פלייס שנעלמה, והותירה את הלקוחות ללא תחנות להחלפת סוללות. ואולם בתקופת בטר פלייס, בעלי הרכב לא החזיקו בבעלותם את הסוללות אלא חכרו אותם מהחברה, ועל כן לא היו צריכים לדאוג לתקינות הבטריה הספציפית שיושבת ברכבם.

צילום: אייל טואג

אגב, קרסו שיווקה בעצמה מכוניות מדגם הפלואנס Z.E ב-2014. בזמן שבטר פלייס עמדה בפני פשיטת רגל, עמדו בנמלי ישראל כ-300 פלואנס חשמליות, ואותן קנתה קרסו מכונס הנכסים בעלות נמוכה מאוד, שנאמדת ב–15 אלף שקל. חלק מהמכוניות נשלחו לגריטה לאחר שהוצאו מהן הסוללות, ואחרות שווקו על ידי קרסו ב-65 אלף שקל (לעומת כ-120 אלף שקל במחירון בטר פלייס).

קבוצה אחת של בעלי הפלואנס Z.E הצהירה כי חבריה יסכימו להחליף את רכבם בטרייד אין, ולהוסיף תשלום עבור רכב חשמלי אחר. הצהרה זו באה על רקע כוונת קרסו לחזור לייבא בשנה הקרובה מכונית חשמלית לישראל, והפעם את רנו זואי, שדומה במידותיה לקליאו הקטנה. יחידת ההנעה החשמלית בזואי מייצרת הספק מרבי של 88 כוח סוס, וסוללות הליתיום יון שלה מספקות טווח נסיעה מקסימלי של 240 ק"מ.

עם זאת, קבוצה אחרת של בעלי מכוניות מנהלת ויכוח כספי על גובה הפיצוי, והדרישה שהפנו כעת כמה מחבריה היא לבצע ריקול לסוללות הפגומות. הדרישה מתבססת על תקדים משפטי בטקסס, שם חייב בית משפט את קונצרן רנו־ניסאן ב-2012 להחליף סוללות לבעלי המכונית החשמלית ניסאן ליף, ששווקה ביחידות ספורות גם בישראל. הפסיקה נבעה מסיבות דומות של התקצרות טווח הנסיעה לאורך תקופה קצרה. גם הליף עושה שימוש בתאי סוללה מהדור הראשון של יצרנית הרכב, בדומה לפלואנס. בית המשפט בטקסס חייב את היצרנית לזמן למוסכים את כל הליף שעלו על הכביש ולהתקין בהן סוללות מהדור החדש.

לטענת בעלי המכוניות בישראל עלות החלפת הסוללות בטכנולוגיה החדשה מוערכת ב-60 אלף שקל, ולדבריהם זו הסיבה שמשתלם לחברה לרכוש את המכוניות - במקום לתחזק ולשבח אותן.

קבוצת בעלי המכוניות, שמיוצגת על ידי משרד עורכי הדין נשיץ ברנדס אמיר, טענה עוד בנובמבר כי הבטריות שמכרה בטר פלייס אינן מתאימות לאקלים החם בישראל, הפסיקו לתפקד כראוי, וכי התנהלות קרסו ורנו גורמת להם נזק, ומאלצת אותם לכאורה להיענות לתכתיביהן.

טענה זו הוצגה בפני בית המשפט משום שבאותו זמן, קרסו סירבה להציג בפני בעלי הרכב את תנאי האחריות שמעמידה רנו לסוללה. מאז, תעודת האחריות הועברה ללקוחות - וכעת אלה טוענים שקרסו ורנו אינן עומדות בתנאי האחריות, ולכן מאיימים להמשיך בהליכים משפטיים לקראת תביעה.

בעלי המכוניות: "נותרנו בלי דרך לתקנן כראוי"

קרסו טוענת כי נערכה כנדרש, בסיועה של רנו העולמית, לספק את האחריות לסוללות ולשם כך אגרה מלאי מספק של מאות בטריות. ואולם בעלי המכוניות מתלוננים כי קרסו ורנו לא רק הותירו אותם עם מכוניות פגומות, אלא גם ללא דרך נאותה לתקן אותן.

לדבריהם, קרסו מחליפה סוללות פגומות בסוללות פגומות אחרות, שעברו "רענון" במוסך, דבר שעוזר לזמן קצר בלבד. בנוסף, קרסו מאלצת את הלקוחות לחתום במועד החלפת הסוללה על טופס קבלת מחווה מסחרית, שבו בעל הרכב מאשר שלא יהיו לו "כל תביעות או דרישות נוספות כלשהן" מהיבואן בנוגע למכונית - למרות תעודת האחריות שמחזיקים על הלקוחות. עוד הם מוסיפים כי בקרסו מושכים זמן לכאורה בטיפול במכוניות, עד שתסתיים תקופת האחריות עבור כל הבטריות.

במכתב ששלח אחד מבעלי הרכב לשר התחבורה, ישראל כ"ץ, הוא טוען כי מדובר ב"דורסנות", ומבקש את הגנת המשרד הממשלתי: "משרד התחבורה היה מעורב בפירוק של בטר פלייס בדיוק בגלל הסיבה הזאת - לדאוג ללקוחות שלא יינטשו - והנה אנחנו כאן נטושים".

לטענתו, "בעלי הפלואנס החשמלית עומדים בפני שוקת שבורה כשהיבואן מתכחש לאחריותו על הסוללה. כיום קרסו מציעה לנו בחירה בין החלפת סוללה בעלת טווח של 72% לסוללה משומשת אחרת במצב של 75% (ובלי אחריות על הסוללה המוחלפת) לבין קניית הרכב במחיר מגוחך של עשרות אלפי שקלים פחות מרנו פלואנס בנזין מאותה השנה. הסיבה שערך כלי הרכב החשמליים של רנו במחירון כל כך נמוך הוא בעיות הסוללה, ורנו בחוצפתם מנצלים את זה כדי לפתור את הבעיה בזול, בבחינת 'הרצחת וגם ירשת'".

אבי קנת, סמנכ"ל הסחר בקרסו, התייחס לדברים בשיחה עם TheMarker: "כשבטר פלייס התפרקה, כל הגורמים הרלוונטיים ביקשו מקרסו להיכנס לתמונה, לרבות משרד התחבורה, בית המשפט ורנו. לא הסכמנו בגלל שיקול עסקי או כדי להרוויח כסף, אנחנו רק מנסים למצוא פתרון ולמזער נזקים עבור בעלי הרכב, שאינם אשמים - אבל גם אנחנו לא. כרגע, קרסו משמשת בעיקר כשצינור בסיפור הזה בין בעלי המכוניות ליצרן בחו"ל. רנו תשתתף בעלות רכישת המכוניות מהלקוחות. נקלענו לסיטואציה לא באשמתנו".

לדברי קנת, כיום יש ברשות קרסו מלאי של סוללות תקינות לאחזקת המכוניות החשמליות. "כל בעל רכב שיש לו בעיה בסוללה, ועומד בקריטריון שרנו קבעו - אנחנו מחליפים לו אותה. אז למה לגרוט את המכוניות? כי אני מאמין שבעוד שנים לא רבות תהיה בעיה לספק שירותי אחזקה לרכב, שכבר לא מיוצר, ולכן אני מעדיף להתמודד כיום עם הבעיה ולצפות פני עתיד".

משוגעים לדבר: מי מחזיק בחמש מכוניות רנו חשמליות?

רבים מבעלי הרכב מעידים שהם אוהבים את הרנו החשמלית, ולא מעוניינים למסור אותה לגריטה. חלק מהבעלים אפילו מחזיקים בביתם צי של 5-4 מכוניות רנו חשמליות, בטענה שהתחברו לדגם השקט, הייחודי והידידותי לסביבה, אבל גם למטרת פירוק ויצירת מחסן חלפים ביתי.

רבים מבעלי המכוניות מעדיפים למכור את המכוניות בתוך קבוצת בעלי הפלואנס החשמלית, גם במחירים נמוכים יותר מכפי שמציעה קרסו, ולו כדי למנוע את גריטתן. עם אלה שדבקים ברכביהם החשמליים, למרות הקשיים, נמנים מומחים לאלקטרוניקה, חוקרי מדע ומכונאי רכב.

לדבריהם, קרסו מוציאה את הסוללה מכלי הרכב שמושבתים, ומעבירה את המכונית עצמה לגריטה ולא לפירוק, במטרה, להעלים לכאורה את שוק חלקי החילוף לפלואנס החשמלית. קבוצת בעלי הפלואנס החשמלית - או "פלואי" כפי שהם מכנים את הרכב - מגובשת מאוד. מאז שנסגרו תחנות החלפת הסוללות של בטר פלייס, החברים חולקים זה עם זה את עמדות הטעינה הביתיות שברשותם. למשל, נהג שמעוניין לנסוע מתל אביב לחיפה, יעצור בדרך לטעינה מהירה וקפה אצל חברו בחדרה - ולהפך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם