הממשלה מתרצת את הגז היקר: "התעשייה ב-OECD משלמת יותר"

משרד האנרגיה שוב מפרסם השוואה סלקטיבית ובעייתית של מחיר הגז בישראל ביחס לעולם - ומסתיר את הרווחיות המופרזת של מונופול תמר

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

משרד האנרגיה מנסה להתמודד עם הביקורת הציבורית והעסקית על מחירי הגז הטבעי הגבוהים בישראל, ומפרסם היום ניתוח השוואתי חלקי שערכה רשות הגז בין מחיר הגז הממוצע לתעשייה (ולא לחשמל), לבין מחירי הגז שנגבים מהתעשיינים ביתר מדינות ה-OECD, וכן בין מחירי הגז בעסקות הנקודתיות בעולם (SPOT).

"בכוונת המשרד לעדכן את הנתונים פעמיים בשנה על מנת שישקפו את המחירים הרלוונטיים ביותר", נמסר ממשרד האנרגיה. "המדד יסייע לצרכני הגז הטבעי להשוות בין מחירי הגז הטבעי באופן תדיר, ברור ומובן".

אסדת קידוח תמרצילום: אלבטרוס

מהנתונים שהציג המשרד עולה כי התעשייה בישראל משלמת מחיר גז נמוך יחסית לרוב מדינות OECD - אך מחיר גבוה ביחס לארה"ב ולקנדה.

לטענת המשרד, מחיר ממוצע ומשוקלל של גז טבעי לכלל התעשייה הישראלית היה במחצית השנייה של 2015 כ-5.25 דולר ליחידת חום (mmbtu). זאת, כאשר המחיר נמצא מתחת לטווח מחירי הגז לתעשייה הכבדה ברוב מדינות האיחוד האירופי - ובטווח התחתון של צרכני החלוקה במדינות אלה.

באשר למחירי ה-SPOT - מחירים שעלו באחרונה לכותרות בעקבות הרכישות המוזלות של גז נוזלי מיובא (LNG) על ידי חברת החשמל - נמסר כי מחירים אלה אמנם נמוכים משמעותית ביחס לסביבת המחירים בישראל, לרבות בארה"ב (1.9 דולרים ליחידת חום), בבריטניה (4.39 דולרים) ובגרמניה (4.8 דולרים). זאת, כשרק ביפאן נמכר כיום LNG יקר יותר (סביב 8 דולרים ליחידת חום).

במשרד האנרגיה מנמקים את הממצאים בצלילת מחירי ה-SPOT בעולם עקב עודף היצע בארה"ב, ובכך שמחירי הגז שם האמירו בינתיים חזרה ל-2.85 דולרים ל-Mmbtu.

השוואה תמוהה

בחירת המשרד להתמודד עם הטענות על מחירי הגז בישראל באמצעות השוואה בינלאומית, צפויה לגרור ביקורת. זאת, בשל העובדה שמשרדי האנרגיה והאוצר מסרבים מזה שנים לחשוף את נתוני הרווחיות המופרזים של מונופול מאגר תמר - הגם שנתונים אלה מונחים בפני ועדת הפיקוח על המחירים - ואף שהמדינה כבר הודתה השנה בפני שופטי בג"ץ כי תמחור הגז בישראל מופרז.

אם לא די בכך, הרי שגם ההשוואה שאותה בחר המשרד לערוך מעוררת תמיהה, מכיוון שנמנע מלהשוות את מחיר הגז שמשלמת ישראל בעבור שימושו העיקרי - ייצור חשמל.

כך, מחיר הגז עבור שימוש זה בישראל גבוה באופן משמעותי לעומת מחירו בתעשייה וביחס למדינות דומות בעולם. זאת, כאשר בניגוד למגמה העולמית, הגז לחשמל צפוי עוד להתייקר בשל מנגנוני ההצמדה הבעייתיים שעליהם חתומה חברת החשמל מול מונופול תמר.

תמיהה נוספת עולה נוכח בחירתו של משרד האנרגיה במדינות OECD כמושא להשאווה - ולא במדינות מפיקות גז. זאת, אף שישראל התברכה במאגרי גז בקרבת חופיה, ונהנית מעלויות הפקה נמוכות.

בעיה נוספת, הנגזרת ממשך הפקת הנתונים, קשורה במידת האקטואליות שלהם - היות שאלה נגזרו מנתוני המחצית השנייה של 2015.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"