חשיפה |

כך הגיעה הרפורמה ברכב לחברות הביטוח: "אוהד אמר שיש לו טיוטה, הוא מחכה שהרוחות יירגעו"

שעות ספורות לפני ההכרזה על המהפכה בענף תיקוני הרכב, הרגולטור של ביטוחי הרכוש באוצר, אוהד מעודי, עידכן בפרטיה את המשנה למנכ"ל מנורה, מיכאל קלמן ■ מעודי סקר בפני המפוקח שלו את הישגי חברות הביטוח בהחלשת הרפורמה, ואף גילה לו כמה מתוכניות הממשלה לעתיד

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורן דורי
אורן דורי

"קיבלתי הבוקר עדכון 'לא פורמלי' על כך שהנושאים סוכמו. בעקבות האמור, שוחחתי כעת עם אוהד מעודי ולהלן תמצית הדברים".

במלים אלה פתח בשבוע שעבר המשנה למנכ"ל מנורה מבטחים, מיכאל קלמן, הודעת דואר אלקטרוני ששיגר לחבריו הבכירים בשוק הביטוח. קלמן דיווח לעמיתיו על שיחה שקיים עם מעודי, מנהל מחלקת ביטוחי רכוש באגף הפיקוח על הביטוח במשרד האוצר, בנוגע להסכמות בין משרדי האוצר והתחבורה שאליהן הגיעו ערב לפני כן — יממה לפני אישורה בכנסת של המהפכה, שנועדה לפתוח את התחרות בשוק אחזקת הרכב.

אוהד מעודיצילום: דן ברומר

בתום מאבק פרלמנטרי קשה, ולאחר חודשים ארוכים של הכנות במשרד התחבורה ובוועדת הכלכלה של הכנסת, אישרה בשבוע שעבר הכנסת את חוק רישוי שירותי רכב, שנועד לחולל מהפכה בשוק הרכב, הנשלט בין היתר על ידי חברות הביטוח.

בהודעת האי־מייל, שהגיעה לידי TheMarker, שיתף קלמן ביום שלישי ב-9:00 את יתר חברות הביטוח בהשלכות החוק, כפי שנמסרו לו על ידי הרגולטור שלו. זאת, אף שהחוק הובא לאישור מליאת הכנסת מאוחר יותר ואושר רק ב-18:00. כלומר, קלמן עידכן את הקולגות על ההתפתחויות ששמע ממעודי, במוקדי האינטרסים החשובים לחברות הביטוח - שעות לפני שניתן להן פומבי.

מטרת החוק היתה, בין היתר, להסדיר את תחום המוסכים. למעשה, כ-250 סעיפיו של החוק הארוך המתינו מוכנים במגירות זה כמעט חודשיים, אך יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), הבטיח כי לא יעביר את החוק לקריאה שנייה ושלישית בטרם יושג פתרון לעניין מוסכי ההסדר ורשימות השמאים - שני מנגנונים שבאמצעותם שולטות חברות הביטוח ביד רמה בענף תיקוני הרכב.

כבל קיווה להכניס את הרפורמה בשני תחומים אלה לתוך החוק, אבל אז החל מחול השדים של חברות הביטוח ונציגיהן. "הלחצים שהפעילו חברות הביטוח היו אדירים", אומר גורם הבקיא בפרטי הדברים. "בעשרת הימים האחרונים כבל פשוט היה תחת מתקפה של איומים ולחצים בלתי־רגילים, כשחברות הביטוח מאיימות, כמו בכל רפורמה, שפוליסות הביטוח יתייקרו. זה פיק ברכיים. אף אחד לא רוצה להעביר חוק שמייקר את הפרמיה בקדנציה שלו. כל חברי הכנסת סביבו נעלמו, כי לא רצו להתעסק בגועל נפש של חברות הביטוח, ונתנו לכבל את המנדט להביא להסכמה בין כל הצדדים מחוץ למסגרת נוסח החוק".

לא בכדי, לפיכך, הביע קלמן - בנו של יו"ר ובעלי מנורה, ארי קלמן - עניין בנעשה מאחורי הקלעים של גיבוש החוק. הוא גם פיתח, כך מתברר, קשר הדוק עם הפיקוח על חברות הביטוח.

מנורה היא החברה השנייה בגודלה בענף ביטוח הרכב, עם נתח שוק של כ-13% בביטוח רכב רכוש (מקיף וצד ג'). הנמענים של הודעת האי־מייל ששלח קלמן היו עמיתיו בחברות הביטוח הגדולות בשוק: ניצן צעיר הרים ממגדל, שגיא יוגב מהראל, אודי סלע מכלל וקרן גרניט מהפניקס. כמו כן, מוען על המייל המנכ"ל הנכנס של איגוד חברות הביטוח, גיא רוטקופף, לשעבר מנכ"ל משרד המשפטים, וכן יואב ענתבי, היועץ המשפטי של האיגוד.

"משרד התחבורה והפיקוח יישרו את ההדורים, וכעת מתכוונים לטפל במשותף בחלק מהדברים", יידע קלמן את נמעניו. "לדברי אוהד, יש לו כיום הוראות המופנות כלפי שמאים ומוסכים, בלי שתהיה לו היכולת לאכוף הוראות - כעת, לפחות ברמת ההצהרה, משרד התחבורה יסייע באמור", עידכן עוד את הקולגות שלו בהתפתחויות, בזמן אמת.

בחברות הביטוח נושמים לרווחה: מוסכי ההסדר לא יבוטלו

הכשל: חברות הביטוח שולטות בתיקוני הרכב דרך מוסכי הסדר

הפתרון: מספר מוסכי ההסדר יגדל

המנצחים: חברות הביטוח

יותר מכל חששו חברות הביטוח מפגיעה במוסד "מוסכי ההסדר" המשתלם עבורן. חברות הביטוח מתקשרות בהסכמי עבודה קבועים עם מוסכי הסדר לתיקון כלי רכב שנפגעו בתאונות. אותם מוסכים, שאחראים להחזרת מכוניות לכביש אחרי תאונות, מתפרנסים מחברות הביטוח. בתמורה, הם מתחייבים במסגרת חוזית להעניק לחברות הביטוח הנחות גבוהות בשיעור של כ-20%–30% במחיר העבודה, ולהשתמש בחלקי חילוף שחברות הביטוח מעמידות לצורך התיקונים, לרבות חלקים משומשים או תחליפיים באיכות ירודה.

תופעת מוסכי ההסדר אינה קיימת כמעט במדינות המערב. שם, בוחר כל מבוטח לעצמו את המוסך שהוא חפץ בו, וסכום ההשתתפות העצמית נקבע מראש לפי גובה הפרמיה. כך יכול היה להיות גם בישראל, לו התקבלה ההצעה לביטול מוסכי ההסדר.

מנכ"ל איגוד חברות הביטוח, גיא רוטקופףצילום: תומר אפלבאום

כפי שנחשף ב-TheMarker באחרונה, הצוות המשותף של משרדי התחבורה והאוצר בחן שתי חלופות שונות בתכלית לעתיד מוסכי ההסדר של חברות הביטוח: ביטול ההסדרים או הגבלתם, ולחלופין - הרחבתם למוסכים נוספים.

באגף הפיקוח על הביטוח באוצר התנגדו נחרצות לרעיון של ביטול הסדרי המוסכים. לטענתם, מוסכים שאינם בהסדר עם חברות הביטוח, גובים מחירי תיקון גבוהים יותר "לעתים תוך ניצול כיס עמוק של חברות ביטוח". באוצר הזהירו מפני עלייה בפרמיית הביטוח לכלל המבוטחים אם ייפתח שוק המוסכים לתיקוני תאונות.

לפי נייר עמדה שהפיץ הפיקוח על הביטוח ערב אישור החוק, שוק החלפים ומחירי התיקון נמצאים במגמת עלייה לאורך השנים. לפי נייר העמדה, סך התביעות ששולמו על ידי חברות הביטוח בענף רכב רכוש ב-2015 נאמדות ב-5.5 מיליארד שקל, ו-60% מהתיקונים מתבצעים במוסכי ההסדר.

"בנושא עלויות התיקון והחלפים, ביטול ההסדרים יסב עלויות נוספות לציבור והעלאת יוקר המחיה לסכום מצטבר של כ-1.2 מיליארד שקל - תוספת של 450 שקל לתמחור פוליסת רכב לכל מבוטח", איימו באוצר.

בקרב השמאים והמוסכים טוענים כי הנתונים המוצגים על ידי האוצר "שגויים ואינם עקביים". לדברי גורמים בענף, "המספרים שמציג האוצר לגבי חברות הביטוח משתנים בכל פעם שהם מוצגים. אין לנו אפילו כלים להוכיח את הטעויות, מפני שמסתירים מידע".

מקור בענף הרכב הוסיף: "יש פה עוולה שאין לה אח ורע בעולם, עם מכבסה של מלים, הון ושלטון. חברות הביטוח מרוויחות מתחום הרכב 5–6 מיליארד שקל, אחרי הוצאות על תביעות. לאן כל הרווח הולך? מדוע שייקרו את הפוליסות?"

אלא שקלמן, כך מתברר, ידע כבר מה מתכנן הרגולטור, ודאג להשמיע צפירת הרגעה בקרב חבריו: "מוסכי ההסדר לא יבוטלו ולא יהיו הוראות הנוגעות להטבות המסחריות" - כך עידכן אותם במייל.

ואמנם, החלופה שסוכמה בסופו של דבר פשרנית יותר כלפי חברות הביטוח. "הפיקוח כן יוציא קריטריונים בנוגע לנהגים פסולים בהסדרים, למשל הסדרים בגין תביעה ממוצעת, וכן פעולות להרחבת כמות מוסכי ההסדר. להבנתי, אם מוסך X יעמוד בקריטריונים, לא ניתן יהיה לדחות אותו מלהיות בהסדר", כתב קלמן.

קלמן הבין נכון. חברות הביטוח יחויבו להתקשר בהסדרים עם כל מוסך שיחפוץ בכך, ובלבד שיעמוד בסטנדרטים מסוימים של שירות, שעדיין לא נקבעו. כלומר, נהגים שמכוניותיהם נפגעו בתאונות יוכלו לפנות למאות מוסכים נוספים, שיסכימו לעמוד בנוהלי העבודה של חברות הביטוח. אז מדוע בכל זאת חוששות חברות הביטוח?

200 מוסכים מבצעים 80% מהתיקונים

הכשל: חברות הביטוח שולטות במחיר התיקון

הפתרון: ביטול המגבלות על המוסכים

המנצחים: המוסכים והשמאים

בהסכם שנחתם בין משרדי התחבורה לאוצר נכתב כי הדרישות להכרה כמוסך הסדר יתייחסו להיבטים מקצועיים ושירותיים, אך לא יתייחסו להגבלה על עלות התיקונים הנדרשת מהמוסך. מוזר ככל שזה יישמע, כיום מציבות חברות הביטוח בפני מוסכיהן רף של מחיר חודשי ממוצע לתיקון רכב, ופוגעות בהם כלכלית אם אינם עומדים בו. משמעות הדבר היא שהמוסכים נאלצים לחפש דרכים להוריד עלויות לחברת הביטוח, בייחוד במקרים שבהם הפגיעה ברכב דורשת תיקון יקר.

"מוסכים מתפתים להצטרף להסדרים מול חברות הביטוח בשל המרדף אחר עבודה, גם אם בעלי המוסכים נאלצים לסבסד את ענקיות הביטוח ולעבוד לפעמים במחירי הפסד", הודו באחרונה בענף המוסכים.

האי־מייל ששלח מיכאל קלמן לעמיתיו בחברות הביטוח

בישראל פועלים כיום כ-5,000 מוסכים, מהם 1,400 בעלי התמחות בפחחות, שמרבים לעסוק בתיקונים לאחר תאונות. באוצר מדווחים כי לכ-900 מתוך ה-1,400 יש הסדר עם חברות ביטוח. מטענות שהעלו בעבר באיגוד המוסכים, מדובר במצג שווא: "מתוך אותם 900 מוסכים, רובם מחזיקים בהסדר חצי רדום עם חברת ביטוח יחידה. בפועל, כ-200 מוסכים בלבד נמצאים בקשרי עבודה הדוקים עם כמה מבטחות, והם אלה שמבצעים כ–80% מתיקוני התאונות בישראל", טענו במוסכים.

בהסכם הבין־משרדי נקבעו סמכויות למשרד התחבורה על הוראות שיפרסמו באוצר לחברות הביטוח בנוגע להסדרי המוסכים. בעברית פשוטה, המסמך מכפיף את המפקח על הביטוח לפיקוח של משרד התחבורה, כדי לוודא שההסדרים החדשים לא יסתרו את מטרת חוק רישוי שירותי רכב.

לפי החוק החדש, השפעה של חברות הביטוח על עבודתם המקצועית של השמאים והמוסכים היא עבירה פלילית. לחוק החדש קשה לעמוד בכפיפה אחת עם חוזי ההסדרים הקיימים, בייחוד באלה הגלובליים, שקובעים סכום כסף שרירותי שמעבירה חברת הביטוח למוסך, ללא תלות בסוג התיקון הנדרש במציאות.

כעת נרתעות חברות הביטוח מפני פתיחה מחודשת של הסכמיהן עם המוסכים. החשש העיקרי הוא מביטול הבידול בהשתתפות העצמית שמשלם הלקוח במוסך ההסדר לעומת מוסך פרטי לבחירתו.

כיום מבוטח יכול לדרוש לתקן את רכבו הפגוע גם במוסכים חיצוניים, אלא שאז נשללות ממנו הטבות בגובה ההשתתפות העצמית בעלות התיקון וכן כיסוי כספי מיידי של הביטוח והעמדת רכב חלופי למשך זמן התיקון.

בפיקוח על הביטוח רואים עין בעין עם החברות בסוגיה זו. חברות הביטוח חוסכות הון עתק ממוסכי ההסדר ומגלגלות חלק קטן מן ההנחה ללקוח. על פי הערכות, אם ייאסר "פיתיון" ההנחה בהשתתפות העצמית, חברות הביטוח יתמרצו הגעה למוסכי ההסדר בסעיפי תמחור אחרים בפוליסה.

"אוהד מחזיק טיוטה, ומחכה לפרסמה"

מיכאל קלמןצילום: מתוך עמוד הפייסבו

הכשל: השמאים נשלטים על ידי חברות הביטוח והמוסכים

הפתרון: ביטול רשימות השמאים הסגורות של חברות הביטוח

המנצחים: השמאים, בינתיים

הנקודה הבאה שמוזכרת בתכתובת של מנהלי חברות הביטוח מעלה תמיהה בקשר לנוהלי העבודה באגף שוק ההון והביטוח.

"רשימת השמאים תבוטל ותוקם ועדה בנוגע למשמעות/פרקטיקת האמור. הפיקוח מתכוון לתת לרוחות להירגע ואז לטפל בחוזר השמאים. לדברי אוהד, יש לו כבר מזה כחודש טיוטה מוכנה, שהוא פשוט מחפש את העיתוי הנכון לפרסמה", חושף קלמן במכתבו. לאיזו טיוטה הוא מתכוון?

כיום כל חברה מרכיבה מאגר סגור של שמאים, שעמו היא עובדת באופן שוטף במקרים של תביעות נזיקין לרכב. לא אחת, לוחצות חברות הביטוח על שמאים לקבוע נזקים נמוכים, שגוררים תיקונים לקויים. במטרה להימנע מהתופעה הזאת, הוחלט על מעבר לרשימת שמאים כלל־ארצית, שממנה יבחר הצרכן שמאי לצורך אומדן נזקי תאונות.

בעניין רשימת השמאים המאוחדת, ההסכם בין משרדי התחבורה והאוצר וּועדת הכלכלה מפורט למדי ואינו משאיר מקום רב לפרשנויות. לכן, מפתיע לגלות שבאוצר מחזיקים בתוכנית פעולה סודית - בו בעת שהם חותמים על הסכם שלפיו "ההוראות ותיקוני התקנון בנושאי השמאים שיש להם השלכה על חברות הביטוח ולהפך ייעשו בהתייעצות ובשיתוף פעולה בין משרד התחבורה לאוצר".

TheMarker פנה בשבוע שעבר אל האוצר בבקשה לקבל פרטים על הטיוטה המפתיעה בעניין רשימת השמאים החדשה. במשרד אמנם אישרו את קיומה - אך סירבו לחשוף אותה. גם במשרד התחבורה סירבו להתייחס לדברים.

אז מהו הקלף שמתכנן מעודי לשלוף לאחר "שהרוחות יירגעו"? יו"ר איגוד השמאים, יהודה יגן, מעריך: "משרד האוצר הכין טיוטה שאני קורא לה שיטת חיש גד. לפיה, השמאי ייבחר באופן אקראי מתוך הרשימה הארצית, באישור הלקוח. זה טוב לחברות הביטוח, שיוכלו לעשות על השמאים טסטים בהפרד ומשול".

כבר לפני ארבעה חודשים אמר יו"ר איגוד חברות הביטוח היוצא, מאיר שביט, כי הוא תומך בבחירה אקראית של שמאי מתוך רשימה ארצית. "אם בוחרים שמאי אקראית, אז חברת הביטוח יודעת שהשומה היא לא המלצה של המוסך ולא של חלק מסוכני הביטוח, שגם עם היושר של חלקם יש בעיה. אם חברת הביטוח יודעת את זה, היא לא תתווכח עם דו"ח השמאי", אמר.

מנגנון בחירת השמאים הוא סלע המחלוקת כרגע בין האוצר למשרד התחבורה. הרעיון לבחירת שמאי אקראית, שבו חפצים הפיקוח על הביטוח והחברות, נפסל בדיונים קודמים על ידי משרד התחבורה.

באיגוד השמאים מברכים לפיכך על ביטול רשימות השמאים הפרטיות של חברות הביטוח. שמאי הרכב טוענים כבר שנים כי חברות הביטוח סוחטות אותם לשתף פעולה עם שחיתות שמתבצעת על גבו של הלקוח. "כאשר אתה ברשימת שמאים של חברת ביטוח, אתה מנסה לרצות אותה, אחרת לא תהיה לך פרנסה", הם אומרים.

יגן מוסיף: "מבחינה צרכנית, ביטול רשימות השמאים הוא מהפך. חוק רישוי שירותי רכב חובק חוקים רבים בנושאים של השפעה על שמאי והופך אותם לעבירה פלילית. עד היום שמאים פחדו להתלונן, והאכיפה היתה מינורית". לדבריו, "חברות הביטוח רוצות להפוך את כולם לעכברים מסוממים. השמאי עובד בסכום קצוב, החברות קושרות אותו ברצועה, והוא רץ כמו 'יס מן'. אין סיבה שהפוליסה תתייקר כמו שמאיימות חברות הביטוח".

עם זאת, יו"ר איגוד השמאים מודה שגם כעת יוכלו חברות הביטוח להפעיל לחצים על השמאים: "החוק נותן לנו הזדמנות להשתמש בפוטנציאל המקצועי שלנו, ואני מקווה שנהיה אמיצים, ושמאים יתעלו על עצמם בעת מתן השומות. אם נדע לעשות זאת נכון, בטווח הרחוק מחיר הביטוח יופחתו".

אל דאגה, 
בקשתכם התקבלה

הכשל: שליטת חברות הביטוח בשומות לרכב פגוע

הפתרון: חברות הביטוח יוכלו רק להעיר על שומות ראשוניות

המנצחים: חברות הביטוח

באיגוד חברות הביטוח לא התנגדו לרשימת שמאים ארצית, אך התנו אותה בכך שחברת הביטוח תוכל לעיין בדו"חות השמאי לפני תיקון הרכב, לשאול שאלות, להעיר הערות ולהתנגד לשומה הראשונית.

קלמן ממשיך לעדכן במכתבו את מועדון הביטוח, ומודיע לאנשיו כי בקשתם התקבלה: "משרד התחבורה יוציא הנחיות למוסכים ושמאים בנוגע לחובת מתן זמן מספק לחברת הביטוח לראות את הרכב לפני שמתחילים בתיקון. יהיו סנקציות מנהליות (נגד שמאי ו/או מוסך) במקרה של הפרה".

מה יקרה אם חברת הביטוח תתנגד לשומה הראשונית? כיום קיים מנגנון של שמאי מכריע, והמוסכים טענו בעבר שהוא בעייתי: "גם השמאי המכריע בסוף מקבל את המשכורת מחברות הביטוח. אמרנו שאנחנו מוכנים למנגנון של שמאי ומוסכניק, שחברת הביטוח תוכל לקבל אומדן נזק ראשוני ותישמר לה הזכות לערער".

בהסכם הממשלתי הוחלט שלא יבוצע תיקון ברכב ללא אישור של חברת הביטוח לדו"ח השמאי או מינוי שמאי מטעמה. בעוד שההליך מקובל על כל הצדדים המקצועיים, בפן הצרכני קיים חשש שבמקרה של מחלוקות מורכבות, הרכב הפגוע יעמוד בחצר המוסך ללא טיפול במשך ימים ארוכים.

"תהיו בקשר רציף 
עם הפיקוח"

הכשל: החלפים מתייקרים

הפתרון: יוצע בחוק ההסדרים

נקודת השקה נדירה בין האינטרסים המנוגדים לרוב של חברות הביטוח והמוסכים - ושל הצרכן - היא בהפחתת מחירי חלפי המעטפת בכלי רכב, שבשנים האחרונות רשמו עלייה ניכרת. חלקים אלה הם הראשונים להיפגע במקרה של תאונות, וברכב המודרני, לעתים תתומחר המראה המודרנית כמו מנוע שלם, שכן היא מצוידת במנגנוני קיפול אוטומטי, או שפגוש מקורי יעלה הון תועפות רק מכיוון שהוא מצויד בחיישני חניה מקוריים - כשחברות הביטוח מחויבות להחזיר את מצב הרכב לקדמותו.

"נושא הכשל בשוק החלפים (והפיקוח בגין האמור) יטופל במסגרת חוק ההסדרים (שמצוי בשלבי הכנה מתקדמים)", מדווח קלמן וחותם את התכתבות: "אני מציע/מבקש שהאיגוד יהיה בקשר שבועי רציף עם הפיקוח בכל הקשור לאמור".

איגוד חברות הביטוח מבקש מזו תקופה להכניס את חלקי מרכב הרכב תחת פיקוח מחירים, לרבות דלתות, מכסי מנוע ותא מטען, כנפיים ופגושים. לטענתם, קביעת רף עליון למחירים של חלקי החילוף תהפוך את הליך תיקון הרכב לאחר תאונה לפשוט יותר ותמנע חיכוכים מול המוסכים.

במשרד התחבורה מודים כי קיים כשל שוק בנושא החלפים. לדבריהם, כשזה יתוקן, ניתן יהיה לשקול בשנית את ביטול מערך מוסכי ההסדר, מבלי חשש להתייקרות מחירי הביטוח.

"הניסיון להטיל דופי בפקידים - מקומם"

יש לסייג כי חלק מההסכמות שהושגו בין משרדי התחבורה לאוצר היה צפוי - ומשכך, המידע בתכתובת המייל לא היה חדש עבור הנמענים. למשל, האוצר הציג את התנגדותו לביטול מוסכי ההסדר עוד מהרגע הראשון, וגם משרד התחבורה נטה שלא לבטל את המוסד — אך שקל זאת עד לרגע האחרון. באשר לרשימות השמאים, הפיקוח על הביטוח הציג את מנגנון בחירת השמאים המועדף עליו בוועדת הכלכלה כבר במארס, אך נבלם בהתנגדותם של משרד התחבורה והשמאים, שלא נפתרה.

מאיגוד חברות הביטוח נמסר: "נושא שמאי הרכב, המוסכים והכשל בשוק החלפים נדון בפורומים רלוונטיים, ובין היתר במסגרת איגוד חברות הביטוח. האיגוד נמצא במגעים עם גורמי הסדרה שונים, ובכלל זה משרד הפיקוח על הביטוח ומשרד התחבורה, שאף יזמו הידברות זו. הנושא הוא בעל חשיבות רבה, והחלטות שגויות בהקשרו צפויות לגרור הגדלת עלויות של מיליארדי שקלים - הן על חברות הביטוח והן על הציבור בישראל".

ממשרד האוצר נמסר: "אגף שוק ההון באוצר מוביל, יחד עם משרד התחבורה, את הרפורמה להוזלת עלויות תיקון כלי הרכב במוסכים, במטרה להגביר את התחרות בתחום. השיחה בוצעה ביוזמתו של המשנה למנכ"ל מנורה, יום לאחר שפורסם מכתב משותף למשרדי האוצר והתחבורה לוועדת הכלכלה. כלומר, חברות הביטוח עודכנו רק לאחר שליחתו של המכתב.

"תוכן השיחה כלל התייחסות לנושאים שנדונו פומבית קודם לכן. השיחה היא חלק מעבודת פיקוח רגילה ויומיומית מול מפוקחים. אין מדובר בציטוטים מדויקים, אלא בפרשנות של כותב פרוטוקול השיחה, איש חברת מנורה, שלו אינטרס מובהק בסוגיה. הסדרת תחום השמאות תפורסם לאחר השלמת עבודתו של הצוות המשותף למשרדי התחבורה והאוצר. הניסיון להטיל דופי בפקידים מקצועיים הפועלים לטובת המבוטחים הוא מקומם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים