שנה למהפכה: מה קרה למחירים שאנחנו משלמים במוסך

רק שישה מוסכים הוסמכו עד כה על ידי משרד התחבורה כ"מומחים" לטיפול במותגי רכב מסוימים ■ המחיר שהם מציעים נמוך לעומת מוסכי היבואן המתחרים - אך גבוה משל מוסכים רגילים ■ במשרד התחבורה מבטיחים שינוי עמוק יותר עם אישור עשרות מוסכים מומחים נוספים

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"מוסכי יבואן מקבלים הרבה הטבות מהיצרן — ולכן המתחרים
צריכים לעבוד קשה יותר"
"מוסכי יבואן מקבלים הרבה הטבות מהיצרן — ולכן המתחרים צריכים לעבוד קשה יותר"צילום: עופר וקנין
אורן דורי
אורן דורי

שנה חלפה מאז שמשרד התחבורה השיק את "המוסכים המומחים" - פיילוט להגברת התחרות בענף המוסכים - ועד כה ניתן להכתיר את המהלך בהצלחה חלקית בלבד. זאת, ערב אישורו של חוק רישוי שירותי רכב, שצפוי לחולל מהפכה נרחבת עוד יותר לכשייושם.

בשנה שעברה החלה המדינה להסמיך מוסכים "מומחים" - כלומר מוסכים שאינם מורשי יבואן - אך המדינה אישרה אותם כבעלי התמחות לדגמי יצרן רכב מסוים, תוך עמידה בדרישות סף מקצועיות שקבע משרד התחבורה.

הכוונה היתה ליצור דרג ביניים של מוסכים, שיתחרה במוסכי היבואן עם מחירים נמוכים יותר - ובה בעת יתחרה במוסכים כלליים באמצעות מכשור מתקדם ורמת פיקוח גבוהה.

כיום קיימים בישראל שישה מוסכים מומחים. שניים מתמחים ברכבי יונדאי־קיה (בשפיים וברחובות), שניים בדגמי רנו, ניסאן ודאצ'יה (בקרית אתא ובאילת), אחד מטפל בדגמי פז'ו־סיטרואן בשני סניפים (בתל אביב ובקרית ביאליק), ומאזדה ופורד (בחיפה).

הפיילוט לקבלת רישיונות "מומחים", שיצא לדרך בתחילת 2015, נועד להקים 15 מוסכים (לעומת כ–700 מוסכים מורשי יבואן). עם זאת, המספר הנמוך של המוסכים בפרויקט עומד בניגוד לביקוש גבוה של עשרות מוסכים להכרה בהם כבעלי התמחות. לפי טענות בענף, קצב הטיפול של משרד התחבורה לא עומד בזרם בקשות המוסכים שנערמות על שולחנו.

חלק ניכר מהביקוש מגיע מצד מוסכים מורשי יבואן לשעבר, שזיכיונם נשלל על ידי יבואני הרכב. בשנים האחרונות צימצמו יבואנים את מספר הזיכיונות מטעמם למוסכים באזורים מרכזיים, במטרה לנתב את כלי הרכב למוסכים שבבעלותם. לצדם, מגישים בקשות גם מוסכים כלליים שמעוניינים להשתדרג ולהגביר את זרם הלקוחות, ומנסים לקבל את חותמת משרד התחבורה כמומחים.

ומה לגבי הצרכן? מבדיקת TheMarker עולה כי המוסכים המומחים אמנם מציעים מחירים הנמוכים באופן ניכר ממוסכים מורשי יבואן - אך אלה עדיין גבוהים לעתים במאות שקלים מטיפול במוסך מדרכה נטול התמחות.

פער של 300 שקל עבור טיפול במיני

ביקשנו מאתר גלגלים, שדרכו ניתן לקבל הצעות מחיר ממוסכים, להשוות בין מחירי טיפולי 60 אלף קילומטר (או ארבע שנים) למכונית המיני הפופולרית קיה פיקנטו ולמשפחתית הנפוצה יונדאי i30.

לפי התוצאות, טיפול לפיקנטו יעלה בין 410 ל-690 שקל במוסך כללי, 843 שקל במוסך מומחה ו–1,168 שקל במוסך מורשה יבואן. מפירוט ההצעות שהתקבל מגלגלים עולה שהפער בין המוסכים המורשים למומחים, בגובה 325 שקל, כמעט ולא מתבטא בטיפול עצמו, אלא בעיקר בשירות איסוף והשבת הרכב ללקוח, לאחר שטיפה - שמתבצע במכונים המורשים.

בגזרת הטיפולים ליונדאי i30 לא נרשמו פערי עלות משמעותיים בין מוסך מומחה, מורשה וכללי. מרבית הצעות המחיר נעו בין 600 ל-800 שקל, כאשר המוסך המומחה נמצא בין הזולים ביותר, עם 606 שקל לטיפול 60 אלף ק"מ - 122 שקל פחות מהמורשה.

פערי המחירים בין שלושת סוגי המוסכים נובעים משימוש בשלושה מקורות עיקריים לחלקי חילוף: חלפים מקוריים אצל היבואנים; חלקי OEM - כלומר חלקים מקוריים שמגיעים ביבוא מקביל מאת יצרן החלק - ששכיח אצל המוסכים המומחים; וחלקים תחליפיים במוסכים הכלליים.

חלקים נפוצים לטיפול ברכב, כמו מצתים, מסננים ורצועות טיימינג נקנים על ידי המוסכים המומחים מיבוא מקביל במחירים הנמוכים ב-25%-50% ממחירם אצל יבואני הרכב, וכך מתאפשר לגלגל הנחות ללקוח.

ואולם בקרב המוסכים טוענים כי שוק היבוא המקביל עדיין לא מפותח דיו בכל הנוגע לרכיבים יקרים יותר, כמו מכלולים מכניים וחלקי פח ומרכב. "מייבאים רק מה שהולך בכמויות גדולות. וגם אז, צריך לבדוק טוב את תאריכי הייצור של החלקים, כי לפעמים המלאי ישן", אומר מקור בענף.

"מוסך בודד לא יכול באמת להתמודד"

"להפוך למוסך מומחה זו פעולה שמצריכה הוצאה כספית וגב כלכלי מסוים", מודה סמנכ"ל בכיר תנועה במשרד התחבורה, אבנר פלור, אך מזכיר: "אנו לא מחייבים את המוסכים בדרישות נלוות יקרות, כמו עיצוב, שמוצבות בפני מוסכים מורשי יבואן".

לדבריו, "הקמנו את המוסכים המומחים במטרה להעלות הרמה המקצועית של המוסכים, כדי שיוכלו לטפל בכלי רכב חדישים בעלי טכנולוגיות מודרניות, להתחרות במוסכי היבואן ולהגביר את התחרות. מוסך מומחה יכול לעשות הכל פרט לפחחות וצבע, וכמובן שתיקוני אחריות וריקולים. מצד שני, מוסכי יבואנים מקבלים הרבה הטבות מהיצרן, במחירים ובמידע - לכן המוסכים המומחים צריכים לעבוד קשה יותר", הוסיף פלור.

חלק מבעלי המוסכים המומחים מדווחים על פעילות לקוחות ענפה, בעוד אחרים סובלים מהוצאות כספיות על ציוד, מערכות דיאגנוסטיקה ושיווק בסכום שלא נערכו אליו. אחת הדרכים להפחתת עלויות הארגון והפרסום עבור המומחים החדשים היא התאגדות תחת קורת גג של רשת משותפת.

"מוסך בודד לא יכול להתמודד באמת", מודה דרור אהרונוב, מייסד רשת המוסכים אוטו־פרו, המתמחה בדגמי יונדאי וקיה, שמהווים כיום כמעט שליש ממכירות הרכב החדש בישראל. הרשת החלה לפעול בחמישה סניפים ברחבי הארץ, אחד מהם מומחה, ונערכת לקבל זיכיונות מומחים עבור היתר. "כשהמוסך נמצא ברשת ומקבל ממנה תמיכה בהדרכה, דיאגנוסטיקה, מתודה עסקית וכוח בקניית חלפים מרוכזת אז הוא יכול להתמודד, כמו מוסכי יבואן", הוסיף אהרונוב.

עם זאת, אחת הבעיות המרכזיות עמה מתמודדים המוסכים היא קבלת מידע טכני. כך, חלק מיצרני הרכב בעולם מאפשרים למוסכים גישה פתוחה לקבלת דאטה עדכני, ברכישת מנוי. אולם, מחירי המנוי לעתים גבוהים מאוד ומייקרים עלויות של תיקונים לרמות לא אטרקטיביות לצרכן. במקביל, יצרנים רבים נועלים את המידע הטכני בפני גופים חיצוניים, בעוד היבואנים הישירים, מטבע הדברים, לא ששים לסייע למוסכים המומחים המתחרים בהם.

לבעיה זו נמצא מענה מסוים בחוק רישוי שירותי רכב של משרד התחבורה, שיוגש לאישור הכנסת בקריאה שנייה ושלישית בשבועות הקרובים. לפי נוסח החוק, שנועד להסדיר נושאים רבים בענף הרכב ובכללותו תחום המוסכים, יבואני הרכב יידרשו לספק כל מידע מקצועי למוסכים המתחרים בהם (בתשלום), לרבות ספרות טכנית, שעוני יצרן, קטלוג חלקים וכן ציוד מתאים והכשרות טכניות.

עם כניסת החוק לתוקפו אמורה להסתיים תקופת הפיילוט, ומוסכים מומחים, קיימים וחדשים שיעמדו בדרישות, יידרשו לקבל רישיון קבוע ממשרד התחבורה. "עם הזמן המערך יצבור תאוצה וייכנסו יותר מוסכים", מבטיח פלור.

עם זאת, אהרונוב סבור כי עדיין רחוקה הדרך מתחרות מול מוסכי היבואן על טיפול במכוניות חדשות. "אנחנו לא פונים ללקוחות עם כלי רכב בגיל עד 2–3 שנים", הוא אומר ומסביר: "לקוחות עם מכוניות חדשות נמנעים מלהכניס אותן למוסכים מחוץ לרשת היבואן, מחשש שזה יפגע באחריות, על אף שלא כך המצב. אנחנו מתחרים במוסכי היבואן בעיקר על לקוחות עם כלי רכב ישנים יותר, ורוצים את הלקוח אחרי שלוש שנים".

מה מנע כניסה של רשתות מוסכים בינלאומיות? קרב על קרדיט

מודל עסקי אחר שהגיע בשנים האחרונות לענף המוסכים בישראל הוא זה של רשתות מוסכים פרטיות, הפועלות בחסות מותגי חלפים בינלאומיים. שתיים כאלה החלו לפעול בישראל לפני שלוש שנים: צ'קסטאר (איטליה) ו–Bosch Car Service (גרמניה).

לרשתות אלו הצטרפו בינתיים כ–25 מוסכים ברחבי הארץ — למרות צפי לגיוס של מספר מוסכים כפול. שלא כמו המוסכים המומחים, הרשתות אינן ממוקדות לתוצרי רכב מסוימים — אך את יתרונן הן מציעות בגזרה אחרת.

Bosch נודעת כאחת מיצרניות החלקים לרכב הגדולות בעולם, ורכיביה נמצאים בשימוש נרחב של כלל יצרניות הרכב. צ'קסטאר, שפעילה בעיקר באיטליה, שייכת למגנטי־מרלי, חברת רכיבים מקבוצת פיאט, שמספקת חלקים גם ליונדאי, טויוטה, פז'ו־סיטרואן ואחרות.

ארז מוספי, המדריך הראשי במרכז ההדרכה של לדיקו, נציגת Bosch בישראל, מסביר את ההיגיון העסקי: "לבוש יש קרוב ל–20 אלף מוסכים בעולם, שהם לא בבעלותה אלא מקבלים ממנה את הידע, התמיכה הטכנית, החלפים, התוכנות והציוד — בחוזה דו צדדי. המוסך מקבל מאתנו תוכנה בעלות שנתית שמכסה אותו לרוחב כל הדגמים בשוק, שכן בוש היא מקור הידע לטכנולוגיות של הרכב".

מוספי מציין כי מוסכי בוש תוכננו להשתלב במערך המוסכים המומחים, אולם המהלך ירד מהפרק בעקבות חילוקי דעות עם משרד התחבורה באשר ללוגו שיופיע על שלטי המוסך. לדבריו, הרגולטור דרש להציג את בתי העסק כמוסכים מטעם משרד התחבורה בלבד, ולא אפשר למתגם בנוסף כ–Bosch Car Service.

ממשרד התחבורה נמסר: "כדי לעמוד בדרישות של מוסך מומחה, נדרשת עמידה בקריטריונים בנושאי ציוד, מחשוב, כוח אדם ועוד. כל גוף שיעמוד בדרישות יאושר על ידי משרד התחבורה. לא התקבלה במשרד התחבורה פנייה מחברת בוש. במידה ותתקבל פנייה, היא תיבדק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה